Dünya Üzerindeki En Tehlikeli Silahlar Neler?

İnsanlık tarihinin başlangıcından bu yana çatışmalar ve savaşlar her zaman olmuştur. Habil ve Kabil’e kadar dayandırılan bu tarih, günümüzde halen şekillenmeye devam ediyor. Gelişen teknoloji ile beraber insanlar ve devletler birbirine karşı kullanmak için çıtayı yükselten cihazlar geliştiriyor. Durum öyle bir noktaya geldi ki; insan insanı görmeden uzaktan komuta edilen silahlar ile birbirini öldürüyor. Peki 21. yüzyılın erken yıllarında yer alan en tehlikeli silahlar neler? 

Gelin yakından göz atalım.

En Tehlikeli Silahlar Neler?

Aktif İnkar Sistemi

İlk ele alacağımız silah ilk defa Ruslar tarafından geliştirilmiş olan Aktif İnkar Sistemi oluyor. Gökyüzüne elektromanyetik dalgalar göndererek uçakların ve drone benzeri farklı hava araçlarının dengesini bozan cihaz, pek çok hava kuvvetlerinin korkulu rüyası. Bir diğer bahsedeceğimiz silah ise çok daha kapsamlı.

Kinetik Bombalama

“Kinetik bombalama” olarak geçen teknoloji bir işaret fişeği sayesinde uzaydaki uyduya sinyal veriyor. Sinyalin gönderildiği noktaya uydu tarafından son derece yok edici bir saldırı gerçekleştiriliyor.

Listemizde yer vereceğimiz diğer bir silah ise nükleer bombalar, fakat sıradan olanlar değil.

Nükleer Çar Bombası

Soğuk savaş döneminde ABD ve Rusya arasındaki rekabet ciddi şekilde kızışmıştı ve taraflar sert hamleler yapmaya başlamıştı. Teknoloji ve güç dengeleri o kadar hızlı yükseliyordu ki, bu dönemde tarafların uzaylılardan yardım aldığı bile iddia edildi. O zamanki en tehlikeli silahlardan biri ise Rusların geliştirdiği Çar bombasıydı.

58 megatonluk bu nükleer silah, test edildiğinde 1000 km uzaklıktaki yerleşkelerden hissedildi. Bunun üzerinde dünyada nükleer test yasağı için oy birliği ile anlaşma bile yapıldı. Bir sonraki tehlikeli silahımızı anlatabilmek için tarihte biraz daha geriye gitmemiz gerekecek.

Railgun

Temelleri 2. Dünya savaşındaki Alman kuvvetlerine dayanan Rail Gun sesten 7 kat daha hızlı ateş edebilen bir makine. 

Elektromanyetik raysız sistem ile çalışan silah ABD tarafından geliştirildi ve güncel olarak ABD donanmasında bulunuyor. 

Siber Saldırı Silahları

Fakat dünyanın en tehlikeli silahları siber tabanlı demek yanlış olmaz, bugün pek çok şey elektriğe ve internete bağladı, bu da onları hacklenebilir kılıyor. 

Savunma sistemlerinden, ulaşım altyapısına kadar pek çok unsuru tehdit eden siber savaş teknikleri etik olmaktan çok uzak olsa da en çok zararı verebilecek silahlar olarak anılıyor.

Sizlerin listede olması gerek dediğiniz cihazlar veya silahlar var mı?

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...