Dijital Dolar (CBDC) ABD Hükümetinin Onayını Aldı mı?

FED tarafından yayınlanan yeni bir makaleye göre, ABD hükümeti tarafından desteklenen bir dijital dolar, daha hızlı para transferlerine yol açabilir ve mevcut bankacılık sisteminden daha erişilebilir olabilir. Bu açıdan bakıldığı zaman FED, Dijital Dolar için göz kırptı diyebiliriz.

Makalenin “tartışmada ilk adım” olarak hareket etmesi amaçlanıyor ve aslında bir “merkez bankası dijital para birimi” (veya CBDC) oluşturmayı savunmuyor. Yine de dijital bir doların yaratılması, hükümetin maliyemizde ne kadar büyük bir rol oynayacağı konusunda büyük bir değişim olacaktır. Potansiyel dezavantajlar, ticari bankaları tüketiciler için daha az çekici hale getirmeyi ve Fed’in finansal sistemi etkileme kabiliyetini etkilemeyi içerebilir.

Dijital Dolar Her Şeyi Kökten Değiştirebilir

Reuters’e göre, dijital doların varlığına doğru bir adım olan adım, yaklaşık 90 ülkenin kendi dijital para birimlerini düşündüğü bir zamanda geliyor. Avrupa Merkez Bankası dijital bir Euro yaratmayı araştırıyor ve Çin, 2014’ten beri üzerinde çalıştığı dijital bir yuanı test ediyor. Bu arada kripto para dünyasında, bazıları değerlerini ABD dolarına bağlayan stablecoin’ler ortaya çıktı, bunlardan en popüleri ise Tether olarak biliniyor.

Hükümet ayrıca, gazetenin belirttiği gibi “ABD dolarının baskın uluslararası rolünü” desteklemeye devam etmek istiyor. Bloomberg’in işaret ettiği gibi, araştırmasını halka açık olarak yapmak, hükümetin diğer şirketlerin ABD’lerle uyumlu sistemler tasarlamasını kolaylaştırmasına yardımcı olabilir.

Merkez bankasından alınan bir dijital para birimi, federal destekli nakit ve özel olarak kontrol edilen dijital paranın bazı avantajları olabileceği savunuluyor, işte onlardan bazıları:

İnsanlar ve işletmeler arasında hızlı ve kolay transferler (sınırlar arasında bile)


Banka hesabı olmayan, özel finans kurumlarında hesap açmakta zorluk çekebilecek kişiler için daha fazla erişilebilirlik


Daha fazla güvenlik ve tüketici güveni – bankalar başarısız olabilir veya ABD hükümetiyle daha az olası olan likidite sorunlarıyla karşılaşabilir


Potansiyel dezavantajlar da var: Hükümet, ABD’nin geleneksel olarak ticari bankaların hizmet ettiği bir rolü devralmasına piyasanın tepkisini yönlendirmek zorunda kalacak.

Aynı zamanda, vatandaşların tüm finansal bilgileriyle doğrudan hükümete güvenmelerini gerektirecek, ancak gazete bu endişenin “aracıların” gizlilik endişelerini “mevcut araçlardan yararlanarak” ele almasına izin vererek hafifletilebileceğini belli belirsiz söylüyor.

Dijital bir para biriminin blok zinciri tabanlı olması gerekmez. Fed, makalesinde, “çok çeşitli tasarım seçeneklerini keşfetmeye devam edeceğini” söyleyerek henüz belirli bir tasarım veya teknolojinin önerilmediğini açıkça belirtiyor.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...