Çocukluğumuzun En İyi Çizgi Filmleri: İşte Efsaneler!

 Çocukluğumuzda hepimiz çizgi film izlemişizdir. Hafta sonları erkenden uyanıp ekran başına geçmemizden tutun okul sonrası izlediğimiz birçok çizgi film mevcut. Denk geldiğimizde yetişkinliğimizde de ekrana dalıp gittiğimiz çocukluğumuzun çocukluğumuzun en iyi çizgi filmleri!

Çocukluğumuzun En İyi Çizgi Filmleri Neler?

Tom&Jerry

Vizyona giriş tarihi 25 eylül 1940 olmasına rağmen neredeyse hepimiz Tom ve Jerry’i biliriz. Tom ve Jerry’nin sürekli olarak birbirleri ile didişmesini gülerek izlemeyen bir insana rastlamamız çok mümkün değil. Yeri geldiğinde de birbirinin arkasını kollayan sevimli dostlarımızı içeren çizgi dizi genelde birbirlerini kovalamayla geçer.

Tweety

Kavga eden iki karakter demişken Sylverster ve Tweety den de bahsedelim. Tweety, Warner Bros’un Looney Tunes serilerinde yer alan bir kanaryadır. Her zaman kendisini yakalamaya çalışan Sylvester ise bir kedidir. Ancak Hector isimli köpek Sylverser’ı korkutur ya da büyükanne kediye şemsiye ile vurur. Bu yüzden Sylvester hiçbir zaman amacına ulaşamaz ulaşsa bile hemen yakalanır. Türkçe seslendirmesi nedeniyle herkes Tweety’i dişi zanneder fakat kanaryamız aslında bir erkektir. Tweety, bir kedi gördüm sanki, repliği ile de bilinir.

Şirinler

Bir diğer çizgi filmimiz ise şirinler. Belçikalı çizer Pierre Culliford‘un oluşturduğu çizgi roman ve animasyon 1958’de çizilmiştir. 1981’de televizyona gösterilen şirinler büyük ilgi gördü. Yıllarca türkiye’de yayınlanan çizgi dizi, başta Amerika olmak üzere birçok ülkede çok yüksek izlenme rakamlarına sahip olmasına rağmen gösterimden kaldırılmıştır.

1969-1986 yılları arasında ABC televizyonunda yayınlamış dizi Hanna Barbera tarafından yapılmıştır. Dört sıkı dost ve bir köpeğin maceralarını konu alan yapım 2002 yılında UPN adlı kanalda tekrardan yayına alınmıştır. Türkiye’de çocuk kanalı olan Cartoon Network’te yayınlanmaktaydı. Günümüzde ise halen scooby doo’nun bazı bölümleri çocuk kanallarında yayınlanmaktadır. Scooby doo’nun ayrıca aynı isimde dört adet filmi de vardır.

Taş Devri (The Flintstones)

Bir sonraki çizgi filmimiz Taş Devri. Özgün ismi The Flintstones olan ABD kaynaklı yapımı yine Hanna Barbera çizmiştir. 1950 yılında başlayan dizi yine ABC kanalında gösterime girmiştir. Fred çakmaktaş, karısı vilma, çocukları çakıl ve vefakar ev hayvanları Dino ile beraber komşusu Barney moloztaş, karısı Betty ve çocukları bam bam, Taş Devri’nin karakterleridir. Taşyatağı’nda yaşayan Fred ve Barney aynı taş ocağında çalışmaktadır ve bowling oynamayı çok severler.

Bugs Bunny

Looney Tunes’tan da genel olarak bahsedecek olursak Bugs Bunny’den başlayalım. Bugs Bunny, ‘’naber canım?’’ repliği ile birlikte sürekli havuç yemesiyle bilinir. Genelde onu avlamak isteyen avcıdan kaçar ve çeşitli oyunlar oynayarak avcıyı tuzağa düşürür. Bugs Bunny bazı bölümlerinde hepimizin küfürbaz haydo olarak bildiği fakat asıl isminin Yosemite Sam olan vahşi batılı silahşörden’de kaçmaktadır.

Sünger Bob

Sonraki Looney Tunes karakterimiz Sünger Bob kareşort, dev bir ananasın içinde denizin altında yaşamaktadır. Evinin yanında yaşayan en iyi dostu olan Patrick ve diğer yanındaki biblo’nun içinde yaşayan ahtapot squidward ile birlikte Yengeç Burger’de çalışmaktadır. Yengeç burger kasabadaki en iyi hamburgercidir ve sahibi bay yengeç’in baş düşmanı plankton ise bu hamburgerin formülünü çalmaya çalışmaktadır. Ürkünç bir teoriye göre de bay yengeç’in hamburgerinin gizli maddesinin yengeç eti olması. Kasabada bay yengeç’ten başka yengeç gördünüz mü?

Powerpuff Girls

Şeker, baharat ve iyi olan her şey. Emmy ödülü kazanmış Craig McCracken tarafından yapılan animasyon serisi, 1992 yılında çizilmiştir. Türkiye’de ilk olarak Kanal D’de 2002’de vizyona giren çizgi film türkler tarafından da çok beğenildi. Yayınlandığı günden itibaren Amerika’da Cuma günlerinin değişmezi olmuştur. Hiç çocuğu olmayan Profesör kendisine 3 tane kız yaratma fikriyle laboratuvara koştuğunda kazana şeker, baharat ve iyi olan her şeyi atmıştır. Fakat yanlışlıkla kazana Kimyasal X döker ve bu sayede normal kızlar yerine süper güçlere sahip kızlar meydana çıkar. Yaşlarının küçük olmasına rağmen çoğu zaman gizlice suçla savaşan üç kız ara sıra da şehrin başkanının turşu kavanozunu açmasına yardım etmektedir.

Pokemon

Pokemon 1995 yılında Pokemon Company tarafından yönetilen Japonya kökenli bir video oyunu olarak çıkmıştır ve daha sonra çizgi roman ve animeye uzanan serüvene sahiptir. 1996’da piyasaya sürülen Pokemon Red ve Green adlı iki oyunla başlamıştır. Başka platformlara da yayılan marka toplamda 368 milyonu aşan satış ve bir milyarı aşan indirme rakamı sayesinde dünyanın en çok satan ikinci video oyunu olmuştur. 24 sezona yayılan 1000’den fazla bölümü ile 169 ükkede yayımlanmıştır. Türkiye’de ise 2000’li yıllarda çizgi filmden etkilenen bir çocuğun uçacağını zannederek kendini evin penceresinden aşağıya bırakması sonrası yasaklanmıştır. Günümüzde hala devam etmekte olan animenin Japonya’da çoğunluk olmak üzere milyonlarca fanı bulunmakta.

Bu çizgi filmler arasından daha doğrusu diziler arasından sizin favoriniz hangisi?

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Ferrari Nasıl Kuruldu? | Ferrari’nin Kuruluş Hikayesi

Ferrari'nin Kuruluşu Ferrari, İtalya'nın gururu olan otomobil üreticilerinden biridir. Lüks ve performans odaklı araçlarıyla dünyanın dört bir yanında tanınmaktadır. Ferrari'nin kuruluşu, 20. yüzyılın başlarına kadar...

En Büyük Meme Coin’ler Neler?

Meme coin'ler, internette popüler kültürün bir parçası haline gelen meme'lerden esinlenerek oluşturulan kripto paralardır. Meme coin'ler genellikle dalga geçme amacıyla oluşturulurlar ve çoğunlukla değersizdirler....

Formula 1 Tarihinin İstatiksel Olarak En İyi Pilotları

Formula 1, dünya genelinde milyonlarca insan tarafından takip edilen bir yarış serisidir. Formula 1 tarihinde, birçok pilot ismi yerini aldı ve bu isimler, yarış...