F1’e Audi Geliyor: İşte Formula 1’e Katılacak Yeni Takımlar!

 Formula 1 2021 sezonunun kıyasıya çekişmeli geçmesinin ardından kitlesini bir hayli arttırmış durumda. Yıllardır F1 izleyenlerin çok hoşuna gitmese de günümüzde kime sorsanız Formula 1 takip ettiğini iddia ediyor. Buna ülkemizde 2020 ve 2021 yıllarında yapılmış olan yarışların da çok etkisi var. Formula 1’e olan bu ilgi ve alakanın artması sonucu yarışlara yeni takımların ve şirketlerin girmeyi istemesi içten bile değil.

Tabii ki yarışlara katılmak için çok büyük bütçeler ödeniyor. Bu büyük bütçelerin etkisine pistler de giriyor. Bu yazımızda sizlere Formula 1’e katılabilecek yeni takımları ve önümüzdeki yıllarda hangi pistlerin koşulan yarışlarda yer alacağından bahsedeceğiz.

F1’e Audi Geliyor!

 Uzun süredir Formula 1’e adım atacağı haberleri yayılan Volkswagen Grubu, yaptığı açıklama ile bu iddialara gereken noktayı koydu. Alman otomobil üreticisi, Audi ve Porsche ile beraber 2026 yılında yarışlarda yer almak için resmi çalışmalara başladığından bahsetti. Audi ve Porsche, markalarının konu ile ilgili açıklamalara daha sonraki bir tarih içerisinde değineceklerinin altını çizdi.

 Porsche için kesin bir açıklama henüz olmamakla beraber Alman üretici Audi, 2026 sezonundan itibaren Formula 1’e motor tedarikçisi olarak katılacağını onayladı. 2026 güç üniteleri, mevcut turbo 6 silindirdi motorların devamı olacak niteliğinde ancak elektrik gücünün yüzde yüz sürdürülebilir yakıtlara sahip olacak. Tarihinde ilk kez Formula 1’de yer alacak olan Audi yaptığı açıklamada 2026 yılında hangi takımla işbirliği yapacaklarının yılın sonlarına doğru açıkladı. Yapılan tahminler ise Audi’nin Alfa Romeo adı ile yarışan İsviçre menşeli Sauber takımının hisselerini aldı.

Formula 1’e Ford da mı Katılacak?

  2026’da Formula 1’e girmeyi planlayan markaların sayısı arttıkça yeni iddiaların da ardı arkası kesilmiyor. Bir başka marka iste Ford. Ford, Micheal Andretti ile işbirliği yaparak F1’e girmek istiyor. Micheal Andretti eski Amerikan yarış pilotudur. Özellikle karting olmak üzere birçok seride yarışıp başarılar kazanmıştır. Alman Sport1’e göre Ford, Andretti ile işbirliği yapmak istiyor. Ford v Ferrari filminde izlediğimiz ezeli rekabeti Formula 1 yarış formatında tarihe tanıklık ederek izlemeyi yarış seveler gerçekten çok istiyor.

Formula 1’e Katılmak için Ne Kadar Bütçe Gerekiyor?

 Formula 1 dünya şampiyonasında 2022 yılında 10 takım bulunmaktadır. 11. Takım olarak şampiyona dahil olmak isteyen bir takım, güç ünitesi tedarikçisi, pit, strateji ve gerekli olan 500’e yakın personel dahil olmak üzere toplamda ortalama 200 milyon doları gözden çıkarması gerekiyor.

Takımın şampiyonada ilk senesi olduğundan dolayı da çok fazla sponsor alamayacağı için Formula 1’e katılmak isteyen takımı bir hayli zor bir süreç beklemekte.

2023’te F1 Petrol Zenginlerinde!

 Formula 1’in popülerliği arttıkça zengin iş adamlarının ve markalarının dikkati hep yarışların üzerinde. Geçmişten günümüze yapılan yarışlarda izleyicilerin yarış keyfini katlayan klasikleşmiş pistlerin yavaş yavaş sözleşmeleri bitmek üzere. Formula 1 takvimi her geçen yıl daha da yoğun bir hale geliyor. Pilotlar ve diğer çalışanlar bu yoğunluk karşısında dinlenme sürelerini minimuma indiriyor. Çalışanlara ve pilotlara verilen maaş arttıkça Formula 1 takvimine girmek isteyen pist, FIA’ya yüklü miktarda ödeme yapıyor.

Talebin bu kadar artması sonucu FIA da diğer klasik pistlerden kazanacağı parayı da arttırmaya başlıyor. İstenilen miktarı karşılayamayan pistler de ne yazık ki takvimden yavaş yavaş çıkarılmaya başlıyor. Örneğin çoğu yarış severin en sevdiği pist olan Spa-Belçika pistinin kontratı 2023 sonunda sonlanıyor ve henüz yeni bir kontrattan bahsedilmedi. Takvimden yok olan pistlere nazaran Suudi Arabistan, Katar gibi petrol zengini ülkelerin en az 10 yıllık kontratları bulunmakta.

Türkiye’ye gelecek olursak, 2005-2011 yılları arası takvimde kalıp sonrasında çıkarılan ama çok sevilen pistimiz tekrardan 2020 yılında takvime girebilmişti. 2021’de de takvimden çıkarılan bir pist yerine yedek olarak giren İntercity İstanbul Park FIA’nın masraflarını karşılayamadığı için güncel takvimde şimdilik yer alamıyor. Formula 1’in bu denli masraflı bir spor olması izleyicilerin de artık hoşuna gitmemeye başladı ve 4 kez dünya şampiyonu Sebastian Vettel’e göre Formula 1, 10 yıl içinde yok olabilir.

Sizler yarışlara katılmak isteyen yeni takımlar ve Formula 1’in bu denli masraflı bir spor olması hakkında neler düşünüyorsunuz?

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...