Phantom Drain Nedir? Elektrikli Arabalar için Ne Kadar Önemli?

“Phantom Drenaj” veya Phantom Drain hem Avrupa hem de ABD düzenlemelerin önümüzdeki on yılda otomobil endüstrisinin fosil yakıtlı arabaları tamamen elektrikli araçlar (EV’ler) lehine ortadan kaldırmasını sağlamaya çalıştığı için hepimizin anlaması gereken bir terim diyebiliriz. Phantom Drain Nedir? Elektrikli Arabalar için Ne Kadar Önemli?

Phantom Drain Nedir?

En basit ifadeyle Phantom Drain (Hayalet Tahliye demek mümkün), park halindeyken ve aslında kullanılmadığında bir EV pilinden gelen enerji boşaldığında gerçekleşir. Buna karşılık, bu, herhangi bir şarjda aracın genel menzilini potansiyel olarak azaltabilir. Ne kadar ileri gidebileceğinizi bilmek önemli bir şeydir, çünkü kimse hiçbir yerin ortasında mahsur kalmak istemez ve sadece bir korku filmi için en mükemmel kurulum olduğu için değil. .

Utilimarc’a göre, bu yeni elektrik sorunu ilk olarak Tesla’nın 2013 Model S’sinde keşfedildi. Aracın çok sayıda yerleşik elektronik aksamının, pilden güç çektiği ve aracın genel menzilini yaklaşık 7-8 km azalttığı bulundu. Daha derin bir araştırma, bunun Model S’nin 18 saatten fazla “kullanılmadan ve fişe takılı olmadığında” gerçekleştiğini keşfetti. Ek olarak, çeşitli Tesla forumlarında EV’lerin bir ay boyunca park ettikten sonra şarjlarının %30’unu kaybettiği bildirildi.

Phantom Drain Neden Olur?

Suçlu kim? Birkaç şey, ortaya çıktı. Güvenlik ve izleme sensörlerinden, otomatik telematik veri programlarından ve uyarılardan, güç donanımları, büyük ekranlı yüksek güçlü bilgi-eğlence sistemleri, iklim kontrolü gibi daha sıradan özelliklere kadar gerçek bir elektronik ürün bolluğuyla yüklü olanlar sadece Tesla EV’ler değil. Ve bu özelliklerin birçoğu, en güncel verileri aramak için araca sürekli olarak ping gönderen üçüncü taraf uygulamalara sahiptir.

Özünde, EV’ler asla gerçekten uyumaz (ölümsüzler gibi) ve bir düzeyde sürekli olarak pilden enerji tüketir. Sonuç olarak, korkunç hayali tahliyeyi elde edersiniz.

Elektrikli arabaları yakından takip eden kullanıcılar bu sorunun çözümünü yine Tesla’nın bulacağını düşünüyor. Sizler ne düşünüyorsunuz? Bu şartlar altında elektrikli bir otomobil tercih eder miydiniz? Yorumlarınız bizler için kıymetli!

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...