Bitcoin Enerji Tüketimi Rekor Seviyede Düştü!

Haziran ayında bir düşüş yaşadıktan sonra, Bitcoin fiyatı o kadar düşük kaldı ki, blok zincirinin büyük elektrik kullanımını benzer şekilde düşmeye zorladı. Dijital para ekonomisti Alex de Vries’in kendi web sitesindeki digiconomist.net’teki yıllık elektrik kullanımı tahminlerine göre, son birkaç hafta içinde Bitcoin’in enerji tüketimi üçte birinden fazla düştü. Bitcoin enerji tüketimi rekor seviyede düştü!

Çevrecileri ve tüketici savunucularını kirlilik ve kullanım fiyatları konusunda endişelendiren Bitcoin’in enerji açlığı, yeni token madenciliği sürecinden geliyor. Bitcoin madencileri, karmaşık bulmacaları çözmek için özel makineler kullanarak, doğası gereği enerji verimli olmayan bir süreçle işlemleri doğrulayarak yeni coinler kazanıyor. Tüm bu makineler tarafından yapılan tüm bu hesaplama, tüm uluslarınkine rakip olan bir enerji iştahına yol açtı.

Bitcoin Enerji Tüketimi Neden Düşüyor?

Bitcoin’in yıllık enerji tüketimi, 11 Haziran’da yılda yaklaşık 204 terawatt-saatten (TWh) 23 Haziran’da yılda yaklaşık 132 TWh’ye düştü. Ancak elektrik kullanımı düşmüş olsa da, hala çok yüksek – kabaca Arjantin’in bir yılda kullandığı elektrik miktarına eşdeğer.

Bitcoin ağının ne kadar enerji kullandığı, değerine bağlıdır. Ne kadar değerli olursa, madencilerin operasyonlarını hızlandırmaları için o kadar fazla teşvik olur – belki de yeni makineler satın alarak. Bitcoin’in fiyatı Kasım 2021’de zirve yaptı ve yaklaşık 69.000 dolara ulaştı. Bu zirveden bu yana de Vries, blok zincirinin yıllık elektrik tüketiminin kabaca 180 ile 200 TWh arasında olduğunu tahmin etti. Bu, dünyadaki tüm veri merkezlerinin her yıl kullandığı aynı miktarda elektriktir.

Sorun şu ki, Bitcoin fiyatı çok düşerse madencilerin elektrik maliyetlerinde para kaybetme riski vardır. Bu nedenle, kârsız hale gelen daha eski, daha az verimli makineleri duraklatabilir veya kullanımdan kaldırabilirler, şimdi görmeye başladığımız şey bu. Bir Bitcoin’in değeri 13 Haziran’dan bu yana 24.000 doların altında kaldı. De Vries, o gün The Verge’e “[madenciler için] daha zorlayıcı hale gelen fiyat seviyelerine ulaşıyoruz” dedi. “Bu, yalnızca daha fazla büyüme seçeneklerini sınırlamakla kalmayıp, aynı zamanda günlük operasyonlarını da etkileyecektir.”

Kaynak: The Verge

UYARI: Weblejyon web sitesinde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır ve bir satın alma teklifi veya başka bir işlem yapmaya davet teşkil etmez, ayrıca herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Bilim İnsanları Robotlara Gülmeyi Öğretiyor!

Yapay Zeka, hayal edilemeyecek kadar karmaşık görevleri başarabilir. Bundan dolayı bilim insanları robotlara gülmeyi öğretiyor. Kyoto Üniversitesi'ndeki bilim insanları, bir robota bir insanla konuşurken...

Intel ARC Ekran Kartları Hakkında Tüm Bilinenler

Intel, Arc ekran kartı serisi ile GPU oyununu devralmak istiyor ve çok açık bir şekilde NVIDIA'yı birincil hedefi olarak görüyor. Sabırla bu serinin 2022'nin...

Elektrikli Mercedes G-Class Hakkında Tüm Bilinenler

Tamamen elektrikli bir Mercedes-Benz G-Class veya G-Wagen'i çevreleyen dedikodu, 2018'de Detroit Otomobil Fuarı'nda başladı. Orada, o zamanlar Daimler AG'nin Yönetim Kurulu Başkanı olan Diether...