Bir Devir Kapanıyor: Apple iPod Touch Cihazının Üretimini Durdurdu

Apple, taşınabilir müzik çalar olan iPod Touch cihazının üretimini durdurduğunu açıkladı. Apple’ın bu hamlesinin ayrıntılarında neler var?

Apple iPod Touch Cihazının Üretimini Neden Durdurdu?

Apple salı günü yaptığı bir haberde taşınabilir müzik çalar serisinin kalan son modeli olan iPod Touch’ın üretimini durdurduğunu belirtti. Bu hareket, yalnızca taşınabilir müzik çalar cihazı için değil, aynı zamanda yirmi yıl önce eğlence endüstrisinin yeniden şekillendirilmesine yardımcı olan iPod ürün serisinin de sonu anlamına geliyor.

Apple’ın iPod touch’ı piyasadan kaldırmasıyla taşınabilir müzik çalar dünyasında bir çağ kapanmış oldu. Apple ilk iPodunu 20 yıl önce tanıtmıştı. Yeni klasik müzik çalar olarak benimsenen iPod touch, iPhone benzeri bir deneyim isteyenler ve telefona ihtiyaç duymayanlar için de bir takipçi kitlesi bulmuştu.

Salı günü durdurulan yedinci nesil iPod Touch, Apple tarafından 2019’da bir basın açıklamasıyla tanıtılmıştı. Apple’ın taşınabilir müzik çaların üretimini durdurması iPod Touch sevenleri üzdü.

Her ne kadar iPod Touch’ın hayranları olsa da, şirketin bu kararının yerinde olduğu düşünülüyor. Çünkü çoğu insan, akıllı telefonlarının yapabileceği bir şeyi yapan ikinci bir cihazı taşımak istemez.

Apple, iPod cihazının tüm sarf malzemeleri tükendikten sonra artık kullanılamayacağını da belirtti. Şirket, 32, 128 ve 256 GB modellerinde ve gümüş, altın, mavi, pembe renklerinde olmak üzere, sarf malzemeleri bitene kadar 199 dolardan başlayan fiyatlarla web sitesi üzerinden kalan iPod Touch cihazlarını satmaya devam edeceğini söyledi.

Apple’ın dünya çapında pazarlamadan sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Greg Joswiak yaptığı açıklamada:

“Müzik her zaman Apple’daki özümüzün bir parçası olmuştur ve onu iPod’un yaptığı şekilde yüz milyonlarca kullanıcıya ulaştırmak sadece müzik endüstrisini etkilemekle kalmaz. Aynı zamanda müziğin nasıl keşfedildiğini, dinlendiğini ve paylaşıldığını da yeniden tanımladı” dedi.

Apple’ın ürün yelpazesi yıllar içinde klasik iPod’a ek olarak iPod Mini, iPod Nano ve iPod Shuffle’ı da içerecek şekilde genişledi.

iPod yakında mağaza raflarından kaybolabilecek olsa da, iPod’un tamamen ortadan kalkmayacağı düşünülüyor.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Android Cihazlarda Galeri Yedekleme | Fotoğraf ve Videolar Nasıl Yedeklenir?

Değerli dosyalarınızı (aile fotoğrafları, önemli kişiler ve iş veya okul projeleri) yerel olarak bir cihazda saklarsanız her zaman kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Verileriniz...

En İyi Oyun Monitörleri | Performans Canavarı Monitörler

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte her geçen gün yeni modellerde ve özelliklerde oyun monitörleri çıkmakta. Bu gelişme de bir monitör seçimini oldukça zorlaştırıyor. Yazımızda en...

Apple Watch Series 8 Ne Zaman Çıkacak? İşte Hakkında Tüm Bilinenler!

Bu içeriğimiz, Apple Watch Series 8 hakkında şimdiye kadar bildiğimiz her şeyi söylentilere dayanarak bir araya getiriyor. Ürün döngüsünün henüz erken olduğunu, bu nedenle...