Apple ve Epic davası sonunda sonuçlandı

Apple ve Epic davasında Yargıç Yvonne Gonzalez Rogers’ın bugünkü kararı, Apple’ın tüm geliştiricilere, Apple’ın kendi uygulama içi satın alma sistemine (IAP) ek olarak doğrudan diğer ödeme sistemlerine yönlendirme seçeneğine izin vermesi gerektiğini zorunlu kılıyor. Bu, App Store’un Apple’a getirdiği yılda yaklaşık 19 milyar doların tam kalbine giden bir karar çünkü günün sonunda, App Store parasının çoğunu ücretsiz olarak uygulama içi satın alımlardan kazanıyor.

Apple’ın nakit akışına balyoz gibi bir darbe indi diyemeyiz çünkü hemen hemen hiçbir şey değişmedi; karar, kullanıcıların yeni uygulamalar satın almak veya indirmek için gidebilecekleri tek yer olarak App Store’u korumaya devam ediyor ve Apple’ın bu satın alımlardaki yüzde 30’luk kesintisine meydan okumuyor. Ve karar şimdilik yalnızca teknik olarak ABD merkezli şirketleri etkiliyor, Bloomberg’in belirttiğine göre Apple’ın küresel App Store gelirinin yalnızca yaklaşık 6,3 milyar dolarını (veya yaklaşık üçte birini) oluşturuyor.

Apple ve Epic davasının sonucundan iki taraf da memnun değil!

Uygulama içi satın alma, abonelik uygulamaları ve uygulamanın kendisini satın almak için ön ödeme gerektirmeyen hemen hemen her tür uygulama veya hizmetle ücretsiz uygulamalar yapan şirketler için bu tamamen yeni bir devrin başlangıcı niteliğinde olabilirdi.

App Store hakkında genellikle profesyonel yazılımcılar tarafından sıkça dile getirelen bir durum söz konusu. Bu da uygulamanın çok yavaş ve hantal olduğu. Apple’ın yıllık yaklaşık 19 milyar dolarlık işinde büyük bir etki yaratmak için yalnızca birkaç geliştiricinin dokuşunu gerektiği bile iddia ediliyor.

The New York Times tarafından 2020’de alıntılanan SensorTower raporları, App Store’un toplam gelirinin yüzde 95’inden fazlasının geliştiricilerin ilk yüzde 2’sinden geldiğini ve geliştiricilerin geri kalan yüzde 98’inin yılda 1 milyon dolardan az kazandığını iddia etti (ki bu, dönüş, onları Apple’ın App Store Küçük İşletme Programı aracılığıyla indirimli ücretlere hak kazanır).

Ve ihtiyati tedbirin ortaya koyduğu gibi, App Store gelirlerinin büyük çoğunluğu oyunlardan geliyor. Oyunlar, tüm App Store gelirinin yaklaşık yüzde 70’ini ve uygulama içi satın alma gelirinin yüzde 98’ini oluşturuyor. App Store bir oyun mağazası ve daha spesifik olarak, paralarının neredeyse tamamını uygulama içi öğelerden kazanan devasa, oynaması ücretsiz oyunlar için bir dev olmaya devam ediyor.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here

Kategoriler

En Güncel Haberler

Dijital Dolar (CBDC) ABD Hükümetinin Onayını Aldı mı?

FED tarafından yayınlanan yeni bir makaleye göre, ABD hükümeti tarafından desteklenen bir dijital dolar, daha hızlı para transferlerine yol açabilir ve mevcut bankacılık sisteminden...

Squid Game 2. Sezonu İçin Açıklama Geldi!

Perşembe günü dördüncü çeyrek kazanç çağrısı sırasında, Netflix'in eş CEO'su ve baş içerik sorumlusu Ted Sarandos, Kore mini dizisi Squid Game geri döndüğünü doğruladı....

Nayib Bukele, Türkiye’de!

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, geçtiğimiz akşam Türkiye'ye selam yolladı. Paylaştığı tweet'te "Öncelikle, #Bitcoin diyarı El Salvador’dan tüm Türkiye’ye selamlar" ifadesini kullandı....