Apple Tap to Pay Dönemi Başlıyor: iPhone ile Ödeme Yapmak

Apple, işletmelerin mobil cihazları temassız ödemeler için bir ödeme terminali olarak kullanmalarına olanak tanıyan Tap to Pay iPhone’u kullanıma sunmayı planladığını duyurdu. 2020’den bir Bloomberg raporu, Apple’ın bu teknolojiyi geliştirmeye odaklanan bir girişim olan Mobeewave’i satın alması bu ve bunun gibi söylentileri zaten fazlaca arttırmıştı. Artık Apple, “temassız kredi ve banka kartlarından ve diğer dijital cüzdanlardan” ödeme alacak özelliği onayladı.

Apple Tap to Pay ile Ödeme Yapmak/Ödeme Almak

iPhone’da Dokun ve Öde daha kullanıma hazır değil, ancak destekleyici API bugün iOS 15.4 beta 2’de geldi ve bu özelliği potansiyel olarak iPhone XS ve sonraki modellerde etkinleştirdi. NFC’ye sahip daha eski iPhone’lar var, ancak en azından şimdilik iPhone 6, 7 ve 8 modelleri uyumlu listede değil. Apple, tıpkı Apple Pay gibi, neyin satın alındığını veya kimin satın aldığını bilmediğini söylüyor.

En azından ABD’de, temassız ödemeler henüz devreye girmedi genellikle bu tarz girişimlerde Amerika Birleşik Devletleri pilot olur, ilk orada denenir. Apple, Google Pay dahil olmak üzere tüm EMV temassız ödemelerini destekleyeceğini doğruladı, böylece daha fazla seçenek kullanılabilir hale geldikçe, kullanıcı sayısı da bir hayli artış gösterecektir.

Apple’a göre, tüm işletme sahipleri uyumlu bir ödeme işlemcisi ile çalışmak için telefonlarını ödeme kabul sistemi olarak kullanmaları gerekecek. Stripe ilk sırada olacak ve bu özelliği Shopify satış noktası uygulamasında “bu baharda”, ardından bu yıl diğer platformlarda ve uygulamalarda desteklemeyi planlıyor. ABD’deki Apple Mağazaları da bu özelliği bu yıl içinde etkinleştirecek.

Apple Pay ve Apple Cüzdan Başkan Yardımcısı Jennifer Bailey, özelliği açıklayan bir açıklamada, “iPhone’da Dokun ve Öde, işletmelere temassız ödemeleri kabul etmek ve bu gücü kullanarak yeni ödeme deneyimlerinin kilidini açmak için güvenli, özel ve kolay bir yol sağlayacak. iPhone’un güvenliği ve rahatlığı sağlanacak.” ifadelerini kullandı. Özelliğin Ne yazık ki Türkiye için ne zaman aktif hale getireleceği ve kullanıma sunulacağı belli değil.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Ferrari Nasıl Kuruldu? | Ferrari’nin Kuruluş Hikayesi

Ferrari'nin Kuruluşu Ferrari, İtalya'nın gururu olan otomobil üreticilerinden biridir. Lüks ve performans odaklı araçlarıyla dünyanın dört bir yanında tanınmaktadır. Ferrari'nin kuruluşu, 20. yüzyılın başlarına kadar...

En Büyük Meme Coin’ler Neler?

Meme coin'ler, internette popüler kültürün bir parçası haline gelen meme'lerden esinlenerek oluşturulan kripto paralardır. Meme coin'ler genellikle dalga geçme amacıyla oluşturulurlar ve çoğunlukla değersizdirler....

Formula 1 Tarihinin İstatiksel Olarak En İyi Pilotları

Formula 1, dünya genelinde milyonlarca insan tarafından takip edilen bir yarış serisidir. Formula 1 tarihinde, birçok pilot ismi yerini aldı ve bu isimler, yarış...