Starlink Uyduları İçin Jeomanyetik Fırtına Tehlikesi!

Elon Musk‘ın uydu internet hizmeti Starlink için jeomanyetik fırtına tehlikesi ortaya çıktı! Uyduları yok edecek olan jeomanyetik fırtına nedir?

Uzaydan internet hizmeti Starlink, yörüngeye şimdiden 2.000 uydu fırlattı ve ABD makamlarından toplamda 12.000 uydu göndermek için izin aldı. Ancak hali hazırda uzayda bulunan uydular için bir tehlike olan jeomanyetik fırtınalar ortaya çıktı.

Güneş aktivitesinin neden olduğu jeomanyetik fırtına, Dünya’nın atmosferini ısıttı ve genişletti. Fırtına, konuşlandırılan uyduların Dünya etrafındaki uygun yörüngelerine ulaşmasını engelleyen “önceki fırlatmalara göre yüzde 50’ye kadar daha yüksek sürtünmeye” neden oldu. Ve Starlink, bu sürtünmeyi azaltmak için onları uçurmaya çalışırken, şimdi 40 tanesi hedeflerine ulaşmak yerine Dünya atmosferinde yanacak gibi görünüyor.

SpaceX, konuyla ilgili olarak bir blog yazısı paylaştı ve şu ifadeleri kullandı:

Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’ndeki Fırlatma Kompleksi 39A’dan (LC-39A) alçak Dünya yörüngesine 49 adet Starlink uydusu fırlatıldı. Uyduları taşıyan Falcon 9’un ikinci aşaması, uyduları Dünya’nın yaklaşık 210 kilometre yukarısında, amaçlanan yörüngelerine yerleştirdi ve her uydu için kontrollü uçuş gerçekleştirdi.

Ne yazık ki, Perşembe günü konuşlandırılan uydular, Cuma günü jeomanyetik bir fırtınadan önemli ölçüde etkilendi. Bu fırtınalar atmosferin ısınmasına ve düşük konuşlanma irtifalarımızda atmosferik yoğunluğun artmasına neden oldu. Aslında, yerleşik GPS, fırtınanın tırmanma hızının ve şiddetinin, atmosferik sürtünmenin önceki fırlatmalara göre yüzde 50’ye kadar daha fazla artmasına neden olduğunu öne sürüyor. Starlink ekibi, uyduları, sürüklenmeyi en aza indirmek için uçtan uca uçacakları güvenli bir moda yönlendirdi.

Ön analizler, düşük irtifalarda artan sürtünmenin uyduların yörünge yükseltme manevralarına başlamak için güvenli moddan çıkmalarını engellediğini ve 40 kadar uydunun Dünya atmosferine yeniden gireceğini veya zaten yeniden girmiş olduğunu gösteriyor. Yörüngeden ayrılan uydular, diğer uydularla sıfır çarpışma riski taşır ve tasarım gereği atmosferik yeniden girişte yok olur; yani yörünge enkazı oluşmaz ve hiçbir uydu parçası yere çarpmaz.

Yani özetle, uzayda yaşanan bir fırtına sebebiyle Starlink’in göndermiş olduğu uydulardan 40 tanesi Dünya atmosferine girerek yok olacak. Ancak bu durum Dünya üzerinde herhangi bir enkaza yol açmayacak.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...