Apple Sanal Gerçekliği Yakında Geliyor!

Saygın Apple analisti Ming-Chi Kuo’ya göre, Apple’ın artırılmış ve sanal gerçeklik deneyimlerinin bir kombinasyonunu sunacağı bildirilen uzun süredir konuşulan karma gerçeklik kulaklığı, Ocak 2023’te “muhtemelen piyasaya sürülecek”. 9to5Mac tarafından görülen yeni bir analist notunda Kuo, kulaklığın “Apple’ın şimdiye kadar tasarladığı en karmaşık ürün” olduğunu, ancak piyasaya sürülmesinin başa takılan ekranlar pazarında “hızlı büyümeyi” körüklemeye yardımcı olabileceğini belirtiyor. Buradan da anlayabileceğimiz gibi Apple sanal gerçekliği yakında geliyor!

Apple Sanal Gerçekliği Neler Sunacak?

Bu, Kuo’nun Apple’ın kulaklığının ne zaman piyasaya sürülebileceğini tahmin ettiği ilk zamandan çok uzak, ancak önceki tahminlerde çok daha geniş sürüm pencereleri vardı. Geçen yıl, kulaklığın 2022’de (şu anda pek olası görünmüyor) bir noktada piyasaya sürüldüğünü görebileceğimiz iddia edildi ve bugünkü şartlara bakarsak bu hayata geçmeyecek bir durum. Söylentilere bakıldığında Apple’ın sanal gerçekliği önümüzdeki Ocak ayında çıkabilir gibi duruyor. Fakat bu sadece iddia ve hiçbir şeyi garantilemiyor.

Apple VR ve artırılmış gerçeklik veya karma gerçeklik kulaklığı, söylentiler ve diğer raporlarda ortaya çıkmaya devam ediyor. Apple cihazı resmi olarak duyurmasa da CEO Tim Cook, AR alanını “kritik derecede önemli” ve “çok az derin teknolojiden” biri olarak nitelendirdi. Cook ayrıca kısa süre önce China Daily USA ile Apple’ın VR/AR kulaklık stratejisini anlattığı bir röportaj yaptı. Cook, insanlığı VR/AR stratejilerinin merkezinde, yeni ortaya çıkan metaverse ile tam bir tezat teşkil ettiğini söyledi. Oculus Quest 2 veya PSVR 2 gibi, Apple’ın sözde VR hedefleri de en iyi VR kulaklıklarıyla rekabet etmek istiyor.

Apple Bu Alanda Tutunabilecek mi?

Ve Apple’ın VR/AR kulaklığının, adından da anlaşılacağı gibi tamamen artırılmış gerçeklik olduğu söylentileri olan Apple Gözlüklerinden ayrı olduğunu belirtmeliyiz. Apple AR/VR kulaklığı bu yılın sonunda gelebilirken, gelecekte de oldukları bildiriliyor.


Apple analisti Ming-Chi Kuo, Ocak 2023’te piyasaya sürülecek olan Apple VR/AR kulaklığını devirme konusunda iyimser. Apple VR/AR kulaklığı WWDC 2022’de gösterilmedi, ancak WWDC 2023 gelmeden önce gelebilir. Yeni bir rapor, Apple’daki herkesin Apple VR/AR kulaklığını desteklemediğini ve bunun sonucunda endüstriyel tasarımın iki üyesinin şirketten ayrıldığını iddia ediyor.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Starlink Hacklendi: SpaceX’ten Cevap Gecikmedi

SpaceX'in dünya çapındaki internet hizmeti Starlink'i hacklemek için gereken her şeyin 25 dolarlık bir modchip olacağını kim düşünebilirdi? Belçika'dan bir güvenlik araştırmacısı olan Lennert...

Akıllı Telefon ile En İyi Fotoğraf Nasıl Çekilir?

Günümüzde akıllı telefonlarımız ile mükemmel bir fotoğraf çekmek eskiye nazaran çok daha kolay. Artık güzel fotoğraflar yakalamak için mükemmel fotoğraf makinelerine olan ihtiyacımız ortadan...

Breaking Bad Dizisinin En İyi 5 Bölümü

Diziler veya filmler hakkında konuşurken kesin yargılara varmak hemen hemen hiç mümkün olmaz. Herkesin görüşü subjektif olacağı için bu durum oldukça doğaldır. Fakat dizi...