Safari Arka Planı Nasıl Silinir? Safari’yi Temizlemek Neden Önemli?

Apple kullanıcısıysanız, internette Safari aracılığıyla gezinme olasılığınız yüksektir. Apple, Safari’nin Mac için en hızlı ve en kolay web tarayıcısı olduğunu ve çevrimiçi olmanın en özel yollarından biri olduğunu iddia ediyor. Kişisel tercihler değişiklik gösterse de Safari yine de hem iPhone hem de Mac kullanıcıları için iyi bir seçenektir. 2003’teki lansmanından bu yana, uygulama uzun bir yol kat etti, ancak Safari ara sıra yavaş çalışmaya başlayabilir. İlk şüpheniz internet bağlantısıyla ilgili bir sorun olabilirken, asıl sorun web tarayıcı önbelleği denen bir şey olabilir. Safari arka planı nasıl silinir?

Safari Arka Planı Nasıl Silinir?

Genellikle erken belirtiler, web sitelerinin yavaş yüklenmesini ve diğerlerinin yanı sıra eski veya güncel olmayan bilgileri gösteren web sayfalarını içerir. Bu, web sayfalarının hiç yüklenmediği bir duruma bile yol açabilir. Neyse ki, iPhone veya Mac’inizdeki Safari önbelleğini temizleyerek sorunu çözebilirsiniz. Bu oldukça kolay bir işlemdir ve yapmanız gereken tek şey seçtiğiniz cihazınızda bazı adımları takip etmektir.

Önbelleği neden temizlemeniz gerektiğini anlamak için önce ne olduğunu anlamalısınız. İnternete erişmek için bir web tarayıcısı kullandığınızda, tarayıcı sabit sürücünüze küçük bilgi paketleri kaydeder. Bilgi, web tarayıcı önbelleği olarak adlandırılır. Tarayıcının belirli bir web sitesini daha hızlı yüklemesine yardımcı olan verileri içerir: örneğin, tarayıcı bir web sayfasındaki görüntüleri depolayabilir, böylece web sitesini bir sonraki ziyaretinizde yeniden yüklemek için bant genişliğini kullanmak zorunda kalmaz. Ek olarak, önbelleğe alma, genel göz atma hızını da artırır.

iPhone veya iPad’inizde Safari ile, özellikle web sitelerini yüklerken veya sabit bir internet bağlantısında bile yavaş gezinme hızlarıyla karşılaştığınızda sorunlarla karşılaştığınızı varsayalım. Bu durumda, önbelleği temizlemenin zamanı geldi.

Cihazdaki ‘Ayarlar’a gidin ve ‘Safari’yi bulmak için aşağı kaydırın. Ayrıca ekranın üst kısmında görünen arama kutusunda “Safari” için arama yapabilirsiniz.
Açılan menüde, ‘Geçmişi ve Web Sitesi Verilerini Temizle’ seçeneğini bulmak için aşağı kaydırın. Ekranda “Temizlemenin geçmişi, tanımlama bilgilerini ve diğer tarama verilerini kaldıracağını” belirten bir uyarı belirecektir.
Tarayıcı önbelleğini kullandığınız cihazdan kaldırmak için “Geçmişi ve Verileri Temizle” (iPhone’larda) veya “Temizle” (iPad’lerde) üzerine dokunun.

Safari Temizlenmezse Cihazı Yavaşlatabilir!

Ancak, önbelleğe almanın bazı dezavantajları da vardır. Bir bilgisayarın sabit diskinde çok fazla bilgi depolamak yer kaplar. Ayrıca, bir web sitesinin veya web hizmetinin geliştiricisi bazı parametreleri değiştirirse, tarayıcınız önbellekte depolanan güncel olmayan bilgileri kullandığı için bunları yansıtmayabilir. Bu nedenle Netflix gibi bazı web tabanlı hizmetler, kullanıcılara akışla ilgili sorunlarla karşılaştıklarında tarayıcılarının önbelleğini temizlemelerini önerir.

Safari’nin ciddi bir kesimler tarafından kullanılması bu tarz konuları önemli hale getiriyor. Siz tarayıcı olarak ne kullanıyorsunuz? Chrome mu yoksa Safari mi?

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...