Apple oyun konsolu çıkarabilir

Teknoloji konusunda pek çok ilke imza atan ve pek çok şeyi en iyi şekilde yapan Apple, bu seferde gözünü oyun konsolu sektörüne dikti. Ürettiği bilgisayar, tablet ve telefon gibi cihazlarla çoktan beri kullanıcıların gönlüne taht kurmuş olan şirket, bir başka alanda daha boy göstermeye çalışıyor.

Sony, Microsoft ve Nintendo gibi oldukça güçlü rakipleri bulunsa da iddialara göre Apple üçünden de kullanıcı çalabilecek cinsten bir proje üzerine çalışıyor. Konunun detaylarını sizler için haberimizde derledik.

Apple

Kore merkezli bir haber ajansı tarafından paylaşılan bilgilere göre; Apple, içinde grafik performansını artıran bir yonga seti bulunduran mobil oyun konsolu geliştiriyor. Taşınabilir cinsten olması ile oyuncuları cezbetmesi beklenen konsolun görünümü ve tasarımı ile ilgili hiçbir bilgi bulunmuyor. Nintendo Switch benzeri olacağı söylenen konsol, beraberinde yeni bir yonga seti serisi de getirecek. Bu da yüksek grafik kalitesi sunmasıyla beraber bir miktara kadar sıcaklığı da engelleyecektir.

Apple hibrit bir oyun konsolu mu yapıyor?

Aslında bu iddia son dönemde ortaya çıkmış sayılmaz. Daha öncelerden de Apple şirketinin oyun konsolu geliştirdiğine dair birçok iddia ortaya atılmıştı fakat hiçbiri doğru çıkmadı. Koreli internet sitesinden gelen bilgilere göre Apple, taşınabilir Nintendo Switch benzeri bir oyun konsolu üzerinde ciddi aşama kaydetti. Şirketin bu proje, taşınabilir hibrit konsol olarak adlandırıyor ve Sony, Microsoft benzeri büyük firmalardan da kullanıcı çalmayı planlıyor.

Oyun konsolu ile ilgili en dikkat çeken detay ise işlemci oldu. Gelen bilgilere göre Apple, A ve M işlemcilerinin aksine oyunlarda daha iyi performans verecek yeni bir işlemci üzerinde çalışıyor. Ayrıca bu yonga setinin gelişmiş GPU performansı ve ışın izleme desteği bulunuyor. Bunun dışında Apple ürünlerinde çok fazla karşılaşmadığımız oldukça yetenekli bir soğutucu yeni konsol ile gelebilir.

Oyun konsolu ile ilgili iddia edilen en önemli şey işlemci diyebiliriz. Kore merkezli internet sitesinin paylaştığı bilgilere göre şirket, A ve M işlemcilerinin aksine oyunlarda daha iyi performans verecek yeni bir işlemci üzerinde odaklandı. Bu yonga setinin gelişmiş GPU performansı ve ışın izleme desteği bulunuyor. Bunun dışında Apple ürünlerinde çok fazla karşılaşmadığımız oldukça yetenekli bir soğutucu yeni konsol ile gelebilir.

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...