Apple, Otonom Bir Elektrikli Otomobil İçin Kolları Sıvadı

Apple, otonom bir elektrikli otomobil modeli için hazırlanmaya başladı. Apple’ın otomobili ne zaman ortaya çıkacak?

Ortaya çıkan bilgilere göre Apple, Titan olarak bilinen gizli otonom elektrikli otomobil projesine güç sağlamak amacıyla yeni bir işlemci üzerinde “temel çalışmaların çoğunu” tamamladı. Bu dönüm noktası, Apple’ın geliştirdiği otonom otomobil için zaman çizelgesini, yalnızca dört yıl içinde piyasaya sürme hedefiyle hızlandırdığı bildirildiği için geliyor.

Apple, otonom elektrikli otomobil için çip geliştirdi

Şu ana kadar proje için geliştirilen “en gelişmiş bileşen” olduğunu söylenen çipi Apple’ın kendi ekibi tasarladı. Görünüşe göre şirket, Kaliforniya’daki test araçları filosunda çipi gerçek dünyadaki adımlarına atmaya hazırlanıyor ve rapora göre Tesla ve Waymo‘dan “daha güçlü güvenlik önlemleri” olan bir araç yapmayı umuyor.

Project Titan’ın şimdiki hedefi, birden fazla pivottan sonra direksiyon simidi olmayan otonom bir araba yaratmak. İç mekan geniş olacak ve EV başlangıcı Canoo’nun elektrikli minibüs prototiplerinde tanıttığı limuzin tarzı oturma düzenine daha çok benzeyecek. Apple, bu yılın başında bildirildiği gibi Canoo’yu satın alma görüşmelerinin bir noktasındaydı ve kısa süre önce girişimin kurucu ortaklarından birini işe aldı. iOS’a benzer bir kullanıcı arabirimi çalıştıracak büyük, iPad tarzı bir dokunmatik ekran yer alacaktır.

Yine de iş modelinin hala kararsız olduğu bildiriliyor. Apple, Uber, Lyft ve Waymo ile rekabet edebilmek için kendi kendini süren bir filo oluşturmaya çalışmayı düşündü (Tesla’nın önerdiği ancak hala yürütmekten çok uzak olan bir şey).

Elektrikli araç tarafında, Apple’ın araba için tescilli bir şarj kablosu geliştirmeyi düşünmediği bildiriliyor. Bunun yerine, aracı çoğu halka açık hızlı şarj istasyonunda şarj etmeyi mümkün kılacak olan “kombine şarj sistemi” veya CCS standardı ile uyumlu hale getirmek istiyor.

Elbette tüm bunlar, 2014’te başlatılan projede yıllarca bildirilen değişikliklerin ardından geldi. Apple Watch lideri Kevin Lynch’in bu yılın başlarında devralmasından sonra Project Titan’ı beş farklı yönetici yönetti. Bu projenin ise 2025 yılında ortaya çıkması planlanıyor.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Apple Sanal Gerçekliği Yakında Geliyor!

Saygın Apple analisti Ming-Chi Kuo'ya göre, Apple'ın artırılmış ve sanal gerçeklik deneyimlerinin bir kombinasyonunu sunacağı bildirilen uzun süredir konuşulan karma gerçeklik kulaklığı, Ocak 2023'te...

Safari Arka Planı Nasıl Silinir? Safari’yi Temizlemek Neden Önemli?

Apple kullanıcısıysanız, internette Safari aracılığıyla gezinme olasılığınız yüksektir. Apple, Safari'nin Mac için en hızlı ve en kolay web tarayıcısı olduğunu ve çevrimiçi olmanın en...

Antarktika’da Drone Kullanmak Yasak! Peki Neden?

Drone teknolojisi geliştikçe ve drone fotoğrafçılığı hobisi çoğaldıkça, bu alanda çalışmalar ve çekimler görmeye alışmıştık. Fakat maalesef yakın zamanda Antarktika'dan bir drone görseli görmeyi...