Instagram Yeniden Soruşturma Altında

Bir grup eyalet başsavcısı, çocukların ve gençlerin Instagram’daki “meta’nın etkileşim sıklığını ve süresini artırmak için kullandığı teknikler” ve bunun neden olabileceği olumsuz etkiler hakkında bir soruşturma başlattığını duyurdu. (The Wall Street Journal aracılığıyla). Kaliforniya, Florida, Kentucky, Massachusetts, Nebraska, New Jersey, New York, Tennessee ve Vermont’tan yetkililerin yer aldığı grup, kendi araştırmalarının platformunun gençler üzerinde olumsuz bir etkisi olabileceğini gösterdiğine dair raporlara rağmen şirketi bunu yapmakla suçluyor.

Söz konusu araştırma, şirketin kendi belgelerinin “Instagram Genç Kızlar için Zehirli” olduğunu gösteren Wall Street Journal’ın bir raporunda ortaya çıktı. Daha sonra, Facebook muhbiri Frances Haugen’in, şirketin kârı insanların refahının üzerine koyma alışkanlığını değiştirmesinin olası olmadığını söylediği bir Senato oturumunda tartışıldı. Soruşturma, şirketin insanları Instagram’daki içerikle etkileşimde tutma arayışında tüketici koruma yasalarını çiğneyip çiğnemediğini araştıracak.

Instagram Gençleri Yönlendiriyor mu?

Facebook’un ihbarcı raporu, araştırmacıların yıllardır bildiklerini doğruluyor
Bu genel avukatlar grubu, Meta’ya karşı dava açan tek kişi değil – Ohio’nun başsavcısı, şirketi, ürünlerinin çocuklar üzerindeki etkileri konusunda halkı yanıltmakla suçlayarak, şirkete ayrı ayrı dava açıyor. Meta, davanın “haksız” olduğunu söyledi ve yayınlanan araştırmanın bağlamdan yoksun olduğunu söyleyerek WSJ gibi yayın kuruluşlarından gelen raporları büyük ölçüde geri itti.

Perşembe günü açıklanan soruşturmaya dahil olan bazı başsavcılar, bu yılın başlarında Meta’yı – o zamanlar Facebook’u – çocuklar için bir Instagram üzerinde çalışmayı bırakmaya ikna etme çabasında yer aldı. Şirket daha önce 13 yaşından küçükler için sosyal ağın bir versiyonunu yapma hedefini açıklamıştı ve daha sonra üzerinde çalışmayı “duraklattığını” açıkladı. Senato ve Meclis milletvekilleri, şirketin “gençleri çevrimiçi olarak korumaya gelince şüphenin avantajını tamamen kaybettiğini ve projeyi tamamen terk etmesi gerektiğini” savunarak duraklamayı “yetersiz” olarak nitelendirdiler. Durumla ilgili soruşturmalar ve araştırmalar devam ederken Meta, sessizliğini olabildiğince korumaya çalışıyor. Sosyal medyanın çocuklar üzerindeki olumlu veya olumsuz etkileri tartışma konusu olmaya devam ediyor.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...