Nike ve Roblox Ortaklığında Yeni Metaverse Adımı

Nike ve Roblox, yeni bir metaverse evreni için ortaklık yaptığını duyurdu. Peki bu yeni metaverse evreni nasıl olacak?

Geçtiğimiz günlerde Microsoft ile Meta’nın yeni bir metaverse projesi için ortaklık yaparak yeni çalışmalar yapacağını sizlerle paylaşmıştık. Ancak Meta ve Microsoft, metaverse için çalışmalarını sürdüren tek şirket değil. Çevrimiçi oyun platformu ve oyun yaratma sistemi Roblox, dünyaca ünlü spor giyim şirketi Nike ile yeni bir ortaklık anlaşması yapıldığını duyurdu. Peki bu ortaklık neleri kapsıyor?

Nike ve Roblox, yeni metaverse evreni için ortak oldu

Geçtiğimiz perşembe günü Nike, Nikeland adlı ücretsiz bir sanal oyun alanı sunmak için Roblox ile bir ortaklık yaptığını duyurdu. Mevcut yinelemesinde Nikeland, tag, yakartop ve zemin lav gibi oyuncuların arkadaşlarıyla birlikte kontrol edebileceği mini oyunlar içeriyor. Mobil entegrasyon, telefonunuzu gerçek hayattaki hareketleri oyuna çevirmek için kullanmanızı sağlar. Bu şekilde uzun atlamalar, hızlı sprintler gibi şeyler yapabilirsiniz. Doğal olarak, oyuncuların avatarları için Nike swag alabilecekleri bir dijital showroom da yer alıyor.

CNBC‘ye göre bu, markanın alan için planladıklarının sadece başlangıcı olarak görülüyor. Gelecekte, küresel spor etkinliklerine bağlı yarışmalara ev sahipliği yapabilir. Örneğin, 2022 Dünya Kupası Katar’da başladığında futbol maçlarına ev sahipliği yapabilir. Showroom ayrıca bir gün gelecekteki ürün sürümleri hakkında bilgi verebilir ve kullanıcıların öğeleri birlikte oluşturmasına izin verebilir.

Nike’ın bir metaverse oyununda Roblox ile ortak olduğunu görmek sürpriz değil. Aylık tahmini 200 milyondan fazla aktif kullanıcısıyla çocuklar ve gençler arasında en popüler oyunlardan biridir. Nike, bu gençlerin markayla etkileşime geçebilecekleri boş bir alan sunarak, onların gerçek dünyada müşterisi olmaları için bir yol yaratıyor.

Metaverse nedir?

Metaverse, oyun oynamak, iş yapmak, sosyalleşmek ve alışveriş yapmak için diğer insanlarla ve botlarla etkileşime girecek yeni bir yer vizyonudur. Bu teknoloji geleceğin temsili olarak görülmektedir. Şu anda, meta veri deposu bir donanım, yazılım ve ilgisiz deneyimler çantasıdır.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Ferrari Nasıl Kuruldu? | Ferrari’nin Kuruluş Hikayesi

Ferrari'nin Kuruluşu Ferrari, İtalya'nın gururu olan otomobil üreticilerinden biridir. Lüks ve performans odaklı araçlarıyla dünyanın dört bir yanında tanınmaktadır. Ferrari'nin kuruluşu, 20. yüzyılın başlarına kadar...

En Büyük Meme Coin’ler Neler?

Meme coin'ler, internette popüler kültürün bir parçası haline gelen meme'lerden esinlenerek oluşturulan kripto paralardır. Meme coin'ler genellikle dalga geçme amacıyla oluşturulurlar ve çoğunlukla değersizdirler....

Formula 1 Tarihinin İstatiksel Olarak En İyi Pilotları

Formula 1, dünya genelinde milyonlarca insan tarafından takip edilen bir yarış serisidir. Formula 1 tarihinde, birçok pilot ismi yerini aldı ve bu isimler, yarış...