Apple, ırkçılık karşıtı hareketlere yardım edecek

Apple, George Floyd’un ölümünün ardından geçen yıl vaat ettiği 100 milyon dolara ek olarak, ırk adaletine 30 milyon dolar daha vaat etti.

Diğer üniversitelerde bölgesel merkezler oluşturma niyetiyle, Los Angeles’taki California Eyalet Üniversitesi Northridge’de bir Küresel Hispanik Hizmet Kurumu (HSI) Hisse İnovasyon Merkezi de dahil olmak üzere çok çeşitli amaçlar için finansman ve çalışmalarının genişletilmesi gerçekleştirilecek. Listeye 11 ek okul ekleyerek topluluk kodlama merkezlerini Tarihsel Siyah Kolejler ve Üniversitelere (HBCU’lar) getirilecek.

Geçen Ağustos ayında, Big Tech’den gelen bağışların muazzam kârlarıyla karşılaştırıldığında ne kadar küçük olduğunu hesaplanmıştı ve bugünün 30 milyon doları buradaki hesabı gerçekten değiştirmiyor. Apple’ın şu anda nakit olarak istediği oranda, 30 milyon dolar kar elde etmek sadece 2.31 saat veya kabaca 139 dakika sürüyor. Karşılaştırmayı başka bir boyuta taşırsak Apple’ın yapmış olduğu bağış orta sınıf bir ABD ailesinin bir kerelik yedi dolar elli bir sent bağış yapmasından farksız durumda. Bundan dolayı Amerika Birleşik Devletleri vatandaşları bu tutarı oldukça küçümsüyor.

Apple 30 milyon dolar daha bağışta bulundu

Apple’ın şu anda 130 milyon dolarlık katkısının ne kadarının Apple’ın parasını geri alabileceği yatırımlar yerine bağış şeklinde olduğu da tam olarak belli değil: Ocak ayında şirket en az 35 milyon dolarlık yatırım yapacağını da açıkladı.

Yine de, geçen yıl bir uzman, şirketlerin dikkatlerini başka bir yere çevirebileceklerini öne sürdüğünde, Apple‘ın hala ırk adaleti için önemli meblağlar göndermesi dikkate değer ve kullanıcılar tarafından olumlu olarak yorumlanıyor.

Virginia Üniversitesi Darden İşletme Okulu’nda profesör olan Laura Morgan Roberts, geçen yıl bize şunları söyledi: “Bu sadece nereye gittiğinizle ilgili değil, aynı zamanda bulunduğunuz yere sahip olmakla ve şu anda var olan bir duruma nasıl katkıda bulunmuş olabileceğiniz ve işinizin zenginliği ve refahının kökünün bunda yatabileceği ile ilgili, muhtemelen köklü bazı eşitsizliklerden dolayı bu durumlar kaynaklanıyor.”

Apple’ın yapmış olduğu bu jest bir kesim tarafından olumlu görünürken bir kesim tarafında da göz boyama ve ucuz olarak görülüyor. Sizler bu konuda hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Bitcoin Enerji Tüketimi Rekor Seviyede Düştü!

Haziran ayında bir düşüş yaşadıktan sonra, Bitcoin fiyatı o kadar düşük kaldı ki, blok zincirinin büyük elektrik kullanımını benzer şekilde düşmeye zorladı. Dijital para...

League Of Legends: Yeni Yıldız Muhafızı Kostümleri Gün Yüzüne Çıktı!

Nilah'ın gelişiyle birlikte, yeni bir Yıldız Muhafızı seti en popüler kostüm serilerinden birinde Dünya'yı korumaya devam edecek. Riot Games, League of Legends'ın en yeni alt...

Overwatch 2 Beta 28 Haziranda PC ve Konsollarda Çıkıyor

Overwatch 2'nin sonraki betası 28 Haziran'da başlıyor. Bu beta, PC, Xbox ve PlayStation'dan erişilebilir olacak. Bir süre once Blizzard, Overwatch 2'nin çıkış tarihini açıkladı. Oyun...