Instagram kullanabilmek için yeni bir zorunluluk geldi!

Instagram, 2019’da yeni kullanıcıların doğum tarihlerini eklemesini istemeye başladı, ancak daha eski bir hesabınız varsa, bu bilgiyi vermeden instagram kullanmak mümkündü. Fakat son açıklanan bilgiler ışığında bu durum daha komplike bir hal alacak gibi duruyor.

Basın açıklamasına göre Instagram, henüz profilinize eklemediyseniz uygulamayı açtığınızda size doğum gününüzü soracak. Bunu görmezden gelebileceksiniz, ancak yalnızca belirli bir noktaya kadar – sonunda Instagram, uygulamayı kullanmaya devam etmek istiyorsanız doğum gününüzü eklemeniz gerektiğini söylüyor. Instagram ayrıca doğum gününüz yoksa hassas olarak işaretlenmiş gönderileri size göstermeden önce bunu isteyeceğini söylüyor. Instagram, yıllardır hassas içeriği sansürlüyor, ancak şimdi onu görmek istiyorsanız, doğum gününüzün Instagram’da kayıtlı olması gerekecek.

Instagram

Instagram, doğum günü bilgisi isteyecek!

Şirket, bu çabaların platformu gençler için daha güvenli hale getirme çalışmalarının bir parçası olduğunu söylüyor. Mayıs ayında şirket, 13 yaşından küçük insanlar için Instagram’ın bir sürümü üzerinde çalıştığını resmen duyurdu – bu, platformun açıkça insanların yaşlarını bilmesini gerektirecek bir özellik. Ayrıca, yetişkinlerin kendilerini takip etmeyen küçüklere DM atamaması veya varsayılan olarak 16 yaşından küçük kişiler için hesaplar oluşturması gibi diğer yaş korumaları üzerinde de çalışıyor. Instagram’ın doğum günü destek sayfası da bunu reklamları denetlemek için kullandığını söylüyor. (Örneğin, 21 yaşın altındaki kişiler alkol reklamı almazlar.)

Şirket, gelecekte yaşları hakkında yalan söyleyen insanları tespit etmek için yaş algılama yapay zekasını kullanacağını söylüyor. Temmuz ayında Facebook, bu teknoloji hakkında bir blog gönderisi yayınlamıştı ve “21. Basın açıklamasına göre, birisi 13 veya 18 gibi belirli bir yaşın üzerinde olduğunu söylerse, ancak AI aksini söylüyorsa, Instagram çeşitli yöntemler kullanarak yaşlarını doğrulamalarını sağlayacak (ancak bunun tam olarak ne olacağını söylemese de durum bu şekilde görünüyor.)

Sosyal ağlar uzun zamandır sizden doğum gününüzü istiyordu, ancak bunları gerekli kılmak, çocukların çevrimiçi ortamda güvende olduğundan emin olma ihtiyacına ve bununla birlikte gelebilecek istilacılığa işaret ediyor. Snapchat kullanıcıları yakın zamanda, sosyal ağların sizin teslim ettiğini hatırlayamayacağınız bilgilere sahip olduğunun farkına vardılar: Uygulamanın, Snapchat’in astrolojik profil özelliğine bilgi verdikleri için doğdukları zamanı ve yeri bildiğini keşfettiler.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Android Cihazlarda Galeri Yedekleme | Fotoğraf ve Videolar Nasıl Yedeklenir?

Değerli dosyalarınızı (aile fotoğrafları, önemli kişiler ve iş veya okul projeleri) yerel olarak bir cihazda saklarsanız her zaman kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Verileriniz...

En İyi Oyun Monitörleri | Performans Canavarı Monitörler

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte her geçen gün yeni modellerde ve özelliklerde oyun monitörleri çıkmakta. Bu gelişme de bir monitör seçimini oldukça zorlaştırıyor. Yazımızda en...

Apple Watch Series 8 Ne Zaman Çıkacak? İşte Hakkında Tüm Bilinenler!

Bu içeriğimiz, Apple Watch Series 8 hakkında şimdiye kadar bildiğimiz her şeyi söylentilere dayanarak bir araya getiriyor. Ürün döngüsünün henüz erken olduğunu, bu nedenle...