Apple AirTag, Otomobil Hırsızlığı İçin Kullanılıyor!

Apple AirTag, otomobil hırsızlığı için kullanılmaya başlandı! Peki hırsızlar bunu nasıl yapıyor?

Apple tarafından geçtiğimiz Nisan ayında duyurulan AirTag, tüketicilerin ürünleri takip etmesini sağladı. Cihaz, insanların kolayca kaybolabilecek kişisel nesneleri bulabilmeleri için bir anahtar bulucu olarak kullanılmak üzere tasarlanmış olsa da, bazı alanlarda kötü niyetli kişiler tarafından faydası kötüye kullanılıyor.

Apple AirTag ile Otomobil Hırsızlığı!

Kanada’da bulunan York bölge polisi, halka açık yerlere park edilmiş arabaları çalmak için en az beş olayın AirTag kullanımını içerdiğini belirten bir tavsiye yayınladı. Hırsızların AirTag’leri arabaların çeki demiri, tamponun içi veya harici bir elektrik bağlantı noktası gibi gizli yerlerine yerleştirdiği ve araç sahiplerinin küçük cihazı fark etmesini zorlaştırdığı bildiriliyor.

Apple’ın, kişilerin çantasınin üstüne gizli AirTag konulmasına karşı bir güvenlik önlemi yer alıyor. Normal şartlarda Apple, size üstünüzde veya yanınızda size ait olmayan bir AirTag varsa uyarı yapıyor. Ancak mesafe farkı sebebiyle bu uyarı otomobillerde işe yaramıyor.

Bu AirTag’ler, arabanın konumunu hırsızlara bildirmek için yakındaki Apple cihazlarını kalabalık kaynaklı işaretler olarak kullanır, böylece uygun koşullar altında soygunlarını planlayabilirler. Apple, konumlarını izlemek için AirTag’lerin kullanıldığından şüphelenirse yakındaki kullanıcılara bildirimler yayınlasa da, mağdurların bu uyarıları reddetmesi veya söz konusu uyarıları almak için bir Apple cihazı kullanmaması mümkündür.

Bununla birlikte, AirTags görünüşe göre sadece araçları izlemek için kullanılıyor. Elverişli koşullar altında, hırsızlar daha sonra arabaya gerçekten girmek için tornavida ve diğer aletler gibi geleneksel yöntemleri kullanırlar. York polisi şu anda beş araba hırsızlığı vakasını Apple AirTags ile ilişkilendirmiş olsa da, hırsızların diğer yaşanan soygunlarda da aynı yöntemi kullanıyor olması olasıdır.

Apple AirTag Türkiye Fiyatı

Kaybolan eşyalarınızı bulmak için iyi bir yöntem olan AirTag modelinin tanesi 369 TL’den satışa çıkıyor. Dörtlü paket ise 1.249 TL’lik bir fiyat etiketine sahip.

Apple ise bu kullanışlı ürünle ilgili olarak, “AirTag ile eşyalarınızı bulmak inanılmaz kolay hale geliyor. Birini anahtarlarınıza takın, diğerini sırt çantanıza atın. Ve Bul uygulamasıyla eşyalarınızın nerede olduğunu görün. Bu kadar basit. Üstelik Bul uygulaması sayesinde Apple aygıtlarınızı da takip edebiliyor, ailenizin ve arkadaşlarınızın nerede olduklarından haberdar olabiliyorsunuz.” ifadelerini kullanıyor.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

00:05:01

Eyfel Kulesini Satan Adam: Kont Victor Lustig Kimdir?

Dolandırıcılık teknolojinin de gelişmesiyle giderek arttı ve insanları dolandırmak artık çok daha kolay hale geldi. Öyle ki teknolojiden anlamayan insanlar dolandırıcı insanların bir...

Bilim İnsanları Robotlara Gülmeyi Öğretiyor!

Yapay Zeka, hayal edilemeyecek kadar karmaşık görevleri başarabilir. Bundan dolayı bilim insanları robotlara gülmeyi öğretiyor. Kyoto Üniversitesi'ndeki bilim insanları, bir robota bir insanla konuşurken...

Intel ARC Ekran Kartları Hakkında Tüm Bilinenler

Intel, Arc ekran kartı serisi ile GPU oyununu devralmak istiyor ve çok açık bir şekilde NVIDIA'yı birincil hedefi olarak görüyor. Sabırla bu serinin 2022'nin...