NASA, Özel Uzay İstasyonları Tasarlamak İçin 3 Şirket Seçti

NASA, özel uzay istasyonları tasarlamak için seçilen üç şirketin duyurusu ile düşük Dünya yörüngesini ticarileştirme çabasını sürdürüyor. Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) yaşlanıp emekliliğe yaklaşırken, NASA özel şirketlere araştırma işlevlerini üstlenebilecek potansiyel ikameleri planlamaları için fon sağlıyor.

NASA Yöneticisi Bill Nelson, “Kargo teslim etmek için özel sektörle ve şimdi NASA astronotlarımız ile Uluslararası Uzay İstasyonuna ortak olmak için başarılı girişimlerimize dayanarak, NASA bir kez daha uzay faaliyetlerini ticarileştirmenin yolunu açıyor. Artık düşük Dünya yörüngesine ulaşım sağlayan ticari şirketlerle, insanların ziyaret edebileceği, yaşayabileceği ve çalışabileceği uzay destinasyonlarını geliştirmek için ABD şirketleriyle ortaklık kuruyoruz ve NASA’nın insanlığın yararına uzayda bir yol oluşturmaya devam etmesini sağlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yakın zamanda yayınlanan bir raporda NASA, ISS’nin muhtemelen 2030’a kadar çalışmaya devam edeceğini, ancak ömrünün sona ermesi ile yeni bir uluslararası uzay istasyonunun geliştirilmesi arasında potansiyel bir boşluk gördüğünü söylüyor. Bu nedenle, bu ticari uzay istasyonlarından bir veya daha fazlasının 2028 yılına kadar faaliyete geçmesini ve düşük Dünya yörüngesinde sürekli insan varlığına izin vermeyi planlıyor.

NASA, Özel Uzay İstasyonları İçin 3 Şirket Seçti

Seçilen üç şirket, Jeff Bezos‘un CEO’luk görevini yürüttüğü Blue Origin, tanınmış havacılık şirketi Northrop Grumman ve uzay enkazının yeniden kullanımı konusunda uzmanlaşmış Nanoracks adlı daha küçük bir şirket. Tasarım projesini finanse etmek için toplam 415,6 milyon dolar verildi. Önümüzdeki dört yıl içinde bu şirketler, hem devlet kurumları hem de özel sektör tarafından kullanılabilecek, düşük Dünya yörüngesindeki uzay istasyonları için planlarını geliştirecekler.

NASA’nın planı, özel şirketleri uzay istasyonları geliştirmeye teşvik etmek ve ardından astronotlarının istasyonlarda kalabileceği ve çalışabileceği hizmetler satın almak. Bu, SpaceX Crew Dragon veya Northrop Grumman Cygnus gibi özel şirketin roketlerini kullanarak Dünya ile ISS arasında astronotları ve kargoyu taşıyan mevcut sisteme benzer olacaktır. NASA, “Bu strateji, hükümetin ihtiyaç duyduğu hizmetleri daha düşük bir maliyetle sunacak ve NASA’nın Artemis misyonlarına aya ve Mars’a odaklanmasını sağlarken, düşük Dünya yörüngesini bir eğitim ve kanıtlama alanı olarak kullanmaya devam etmesini sağlayacak.” açıklamalarını yaptı.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Bilim İnsanları Robotlara Gülmeyi Öğretiyor!

Yapay Zeka, hayal edilemeyecek kadar karmaşık görevleri başarabilir. Bundan dolayı bilim insanları robotlara gülmeyi öğretiyor. Kyoto Üniversitesi'ndeki bilim insanları, bir robota bir insanla konuşurken...

Intel ARC Ekran Kartları Hakkında Tüm Bilinenler

Intel, Arc ekran kartı serisi ile GPU oyununu devralmak istiyor ve çok açık bir şekilde NVIDIA'yı birincil hedefi olarak görüyor. Sabırla bu serinin 2022'nin...

Elektrikli Mercedes G-Class Hakkında Tüm Bilinenler

Tamamen elektrikli bir Mercedes-Benz G-Class veya G-Wagen'i çevreleyen dedikodu, 2018'de Detroit Otomobil Fuarı'nda başladı. Orada, o zamanlar Daimler AG'nin Yönetim Kurulu Başkanı olan Diether...