Amerikan Devleri Birbirine Girdi: Ford vs GM

Ford ve General Motors, bir federal yargıca, eller otonom sürüşü tanımlamak için “Cruise” terimi üzerinde bir ticari marka savaşını çözmeyi planladıklarını söyledi. Otomobil üreticilerinin avukatları, anlaşmanın şartlarını üzerinde çalıştıklarını söyledi ve mahkemeden şartlı işten çıkarma talebinde bulundu. İki taraf, bir anlaşmaya varamazlarsa 60 gün içinde rapor verecek.

Ford, Nisan ayında otonom sürücü yardımı özelliğinin adını BlueCruise olarak duyurdu. Yasal çatışma Temmuz ayında, GM’nin BlueCruise adının otonom araç yan kuruluşu Cruise’a ve GM’nin 2017’de tanıttığı eller serbest sürüş teknolojisinin adı Super Cruise’a çok yakın olduğunu iddia eden bir ticari marka ihlali davası açmasıyla başladı. Şikayetinde, iki şirketin isim üzerinde “uzun tartışmalara” karıştığını ancak anlaşmaya varamadıklarını söyledi. GM, 2012’de Super Cruise’u tanıttığını ve Cruise kendi kendini süren yan kuruluşunun 2013’ten beri faaliyet gösterdiğini söyledi.

Ağustos ayında Ford, “seyir” teriminin 50 yıldır sürücü destek özellikleri için “her yerde kullanımda” olduğunu savunarak davanın reddi için bir dava açtı. Bir Ford sözcüsü, GM’nin ticari marka iddialarını “haksız ve anlamsız” olarak nitelendirerek, Ford’un GM’nin “Cruise” ve “SuperCruise” ticari markalarının iptal edilmesini isteyen ABD Patent ve Ticari Marka Ofisine dilekçe verdiğini de sözlerine ekledi.

Ford

Diğer otonom sürüş projeleri

Bu yılın başlarında Argo ve VW, bir VW T6 Transporter gövdesi içindeki Alman şirketin MEB elektrikli araç platformunu ve LIDAR sensörleri, radar ve kameralar dahil Argo’nun AV teknolojisini kullanarak prototip bir minivan geliştirdi. Ek olarak, Argo’nun yazılımı aracın çevresini “görmesini”, sonraki adımlarını planlamasını ve yoldaki diğer araçların ve yayaların hareketlerini tahmin etmesini sağlayacak. Salesky, Argo’nun sensör paketi ile birlikte, düşük ve yüksek hızlarda otomatik sürüşe izin verdiğini söyledi.

Bir ortak girişim olarak Motional ilk olarak Mart 2020’de Hyundai’nin otonom araçlar etrafında ticari bir iş geliştirmek için 1,6 milyar dolar harcayacağını söyleyerek duyuruldu. Daha önce Delphi olarak bilinen bir teknoloji şirketi olan Aptiv, girişimin yüzde 50’sine sahip. Şirketin şu anda Las Vegas, Singapur ve Seul’de tesisleri var ve ayrıca araçlarını Boston ve Pittsburgh’da test etti. Las Vegas’a ek olarak Motional, araçlarını Kaliforniya, Santa Monica’da da test ediyor.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...