Airtag ne kadar kullanışlı ve nasıl kullanılır?

Bu yıl, Eşyalarını Kaybetmeme altın çağına girdiğimiz yıl olarak tarihe geçecek. Diğer bazı tarihi dönüm noktalarına ek olarak, yılın en iyi 100 hiti arasında iki büyük mobil cihaz üreticisinin akıllı takip etiketlerinin tanıtımı olacak: Samsung ve Apple. İzleme etiketleri bir süredir piyasadalar ve Appe, bu alanda en çok öne çıkan marka oldu. ABD’nin en popüler iki telefon üreticisinin yeni seçeneklerinin devreye girmesiyle, izleme etiketleri ana akım olmaya hazır olabilir. Nasıl karşılaştırıldıklarını görmek için en iyi iki izleme cihazını (Samsung SmartTag Plus ve Apple AirTag) karşılaştıracağız. İlk olarak, bu izleme cihazlarıyla ilgili çok ciddi gizlilik ihlali olduğunu iddia edenler var. Tanıtımlarından bu yana, eleştirmenler, birinin çantasına veya arabasına kolayca saklanabildikleri için, bunların takipçiler için çok kolay bir araç olarak kullanılabileceğini belirtti. Apple’ın Find My ağının ne kadar yaygın olduğu göz önüne alındığında, Apple’ın AirTag’leri geldiğinde bu endişeler daha da arttı. Apple, lansmanında belirli takip önleme güvenlik önlemleri aldı, ancak muhabirler bu önlemlerin yetersiz kaldığının gerekçelerini hızla belirledi.

Airtag

Airtag ne kadar avantajlı?

Şirket, bir AirTag’in sahibinden ayrıldığında bir uyarı çalmadan önceki sürenin kısaltılması gibi bazı sorunları ele aldı ve Android kullanıcılarının istenmeyen AirTag’leri yanlarında bulmasını sağlayacak bir uygulama üzerinde çalışıyor. Ancak, daha fazla güvenlik önlemi alınsa bile bazı yanlış kullanım potansiyeli devam edecektir. Apple (haklı olarak), izleme ağının boyutu ve etkinliği göz önüne alındığında güvenlik uygulamaları için daha fazla inceleme yapıyor, ancak takip endişelerine karşı biraz reaktif tavrında pek yalnız değil. Samsung, bilinmeyen SmartTag’leri tarayan bir SmartThings uygulaması özelliğini tanıttı. Bu cihazların üretilmesi ve daha sonrasında satışa sunulması üreticilerin de kafasında soru işaretleri oluşturuyor. Birini bilgisi olmadan takip etmek yasa dışı bundan dolayı şirketler ciddi önlemler almaya çalışıyor. Her zamanki gibi, hayatınıza yeni teknoloji eklemek, kabul etmeniz gereken daha fazla şart ve koşul içerir. Ancak bu durumda, Apple veya Samsung telefonunuzu kurarken bunları zaten kabul etmiş olabilirsiniz.

The AirTag tek bir modele sahip: 29 dolarlık (Türkiye fiyatı bilinmiyor.) olan bu versiyon, su geçirmeme özelliğine de sahip. Ayrıca, iletişim bilgilerinizi NFC (yakın alan iletişimi) olan herhangi bir telefon, hatta Android telefonlar tarafından okunabilmesi için saklamanıza olanak tanır. Kurulum son derece basittir – etiketi iPhone’unuzun yanına getirmeniz yeterlidir ve sizden ikisini eşleştirmeniz istenir. Ayrıca Samsung modeline göre biraz daha uygun fiyatlı, ancak cihazın üstünde asmak için bir girinti bulunmuyor, bu nedenle bir dizi anahtara takmak istiyorsanız, ekstra ücret ile bir tutucu eklemek için biraz daha fazla ödemeniz gerekir.

Airtag, telefonunuzu nasıl buluyor?

AirTag, telefonunuzun Bluetooth kapsama alanı dışında olduğunda, yaklaşık bir konum sağlamak için Find My’ı kullanarak devasa iPhone cihazları ağına bağlanır. Bu, özellikle iPhone’ların bol olduğu ABD’de büyük bir avantaj. Öğeniz insanlarla bir yerde olduğu sürece, yakındaki bir iPhone tarafından muhtemelen “görülecektir”. Sinyal yeterince güçlü olduğunda ekranda büyük, takip etmesi kolay bir ok belirir (güçlü bir sinyal için çok uzaktaysanız hareket etmeniz için belirsiz bir mesaj istenir) ve sizi doğru yöne yönlendirir. Evimde bir kanepe yastığının altında herhangi bir şet bulmakta sorun yaşamak pek olası değil. “Zayıf sinyal” mesajı, hareket ettikçe sinyalin güçlenip güçlenmediğini belirtmemesi Airtag için bir dezavantaj olarak görülüyor. (Samsung AR bu özelliğe sahip).

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...