Uzun dizilerden sıkılanlar için en iyi 10 mini dizi

Diziler, milyonlarca insan için önemli bir keyifli zaman geçirme alternatifi haline geldi. Özellikle evlere kapandığımız pandemi dönemiyle birlikte birçok kişi, internet veya televizyon dizileriyle zaman geçirmeye başladı. Ancak onlarca bölüme sahip diziler, bazı izleyicilerin izlediği diziden sıkılmasına sebep oluyor. İşte bir çırpıda bitirilebileceğiniz en iyi 10 mini dizi!

10. Love, Death & Robots

IMDB Puanı: 8,5

Özellikle animasyon ve bilim kurgu seven izleyicilere hitap eden Netflix mini dizisi Love, Death & Robots, her bölümde birbirinden farklı konuların ele alındığı kısa öykülerden oluşuyor. Love Death & Robots’un her bir bölümü 5-15 dakika arasında değişkenlik gösteriyor. 2019 yılında en çok konuşulan dizilerden biri olan yapım, bilim kurgudan komediye, komediden fantastiğe, fantastikten korkuya kadar birbirinden farklı türleri kapsıyor. İlk 2 sezonu yayında olan dizinin 3. sezonu Netflix’in duyurusuna göre 2022 yılında çıkış yapacak.

9. Dogs of Berlin

IMDB Puanı: 7,6

10 bölümden oluşan Netflix mini dizisi Dogs of Berlin, istemedikleri halde birlikte çalışmak zorunda kalan, birbirinden farklı karakterlere sahip olan iki polis dedektifini konu alıyor. Dedektifler, ünlü bir Türk-Alman futbolcunun cinayetini araştırır ama polislerden birinin davaya gölge düşürebilecek yeraltı bağlantıları vardır.

8. The Pacific

IMDB Puanı: 8,3

HBO yapımı olan mini dizi The Pacific,  II. Dünya Savaşı’nı konu alıyor. Dizi, Amerikan Deniz Piyade Kolordusu’nun Japon İmparatorluk Deniz Kuvvetleri birliklerine karşı Pasifik Cephesi’nde verdiği mücadeleyi ele alıyor. Toplamda 10 bölümden oluşan dizinin her bir bölümü yaklaşık 1 saatten oluşuyor.

7. Safe

IMDB Puanı: 7,3

Zengin bir muhitte yaşayan dul bir cerrahı konu alan Netflix mini dizisi Safe, kızının ortadan kaybolmasının ardından cerrah, kendisine en yakın kişilerin karanlık sırlarını açığa çıkarmaya başlar. Başrolü Michael C. Hall tarafından canlandırılan dizi, 8 bölümden oluşuyor. Dizinin senaristliğini ise gerilim kitapları yazarı Harlan Coben yapmaktadır.

6. The Queen’s Gambit

IMDB Puanı: 8,6

2020 yılı yapımı olan Netflix mini dizisi The Queen’s Gambit, Walter Tevis’in 1983 tarihinde yayınladığı aynı isme sahip romanından uyarlandı. 7 bölümden oluşan The Queen’s Gambit, Soğuk Savaş döneminde geçen bir hikayeyi konu alıyor. Dünyanın en iyi satranç oyuncularından biri olan Beth Harmon, yıldızlığa uzanan umulmadık yolculuğunda bağımlılıkla mücadele etmek zorunda kalır. Dizinin başrolünü Anya Taylor-Joy üstleniyor.

5. Band of Brothers

IMDB Puanı: 9,4

Tarihçi ve biyografçı Stephen Ambrose tarafından yazılan aynı adlı romanından uyarlanan HBO mini dizisi Band of Brothers, II. Dünya Savaşı teması ve yüksek IMDB puanıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Ortak yapımcılığını Steven Spielberg ve birçok filmde rol alarak ustalaşan Tom Hanks üstlendi. 2001 yapımı olan dizi 10 bölümden oluşuyor.

4. 11.22.63

IMDB Puanı: 8,2

Stephen King‘in aynı isime sahip kitabından oluşan bilim-kurgu ve gerilim mini dizisi 11.22.63, 8 bölümden oluşuyor. Dizi, lisede İngilizce öğretmeni olan Jake Epping karakterinin John F. Kennedy suikastini önlemek için yapmış olduğu zaman yolculuğunun hikayesini konu alıyor.

3. Chernobyl

IMDB Puanı: 9,4

HBO yapımı olan mini dizi Chernobyl, 1986 yılında tarihe geçen Ukrayna’da Çernobil nükleer santralindeki patlama ve sonrasında yaşananları konu alıyor. 5 bölüme sahip olan Chernobyl dizisinde, Avrupa’da önceden tahmin edilemeyen bu ürkütücü felaketin meydana gelmesiyle birlikte bu felaketten Avrupa’yı kurtarmak için mücadele edenlerin başlarından geçen olaylar yer alıyor.

2. Bodyguard

IMDB Puanı: 8,1

Bir diğer Netflix mini dizisi Bodyguard, bir politikacıyı korumakla görevli olan savaş gazisi David Budd’ın hikayesini konu alıyor. Cesur bir polis memuru olan David, kendisini bir anda içinde bulduğu bir terör saldırısının engellenmesini sağlar. Saldırıyı engellemesi sebebiyle gösterdiği üstün başarı, David’in terfi etmesini sağlar. Yeni görevi ise İçişleri Bakanı Julia Montague’yu korumaktır. Fakat bu görev David’in düşündüğünden çok daha zorlayıcı olacaktır. 

1) Şahsiyet

IMDB Puanı: 9,1

En iyi 10 mini dizi sıralamasının zirvesinde olan Şahsiyet, emekli bir adliye memuru olan Agah Beyoğlu’nun, İstanbul’un en hareketli ve en kalabalık semti olan Beyoğlu’nda yalnız ve mütevazi hayatını konu alıyor. Eşi de yıllar önce vefat etmiş olan Agah Bey’in kızı yurt dışında okumaktadır. Agah beyin bu tek düze ve sakin yaşantısı, bir gün kendisine Alzheimer teşhisi konulması ile altüst olur.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...