AirPods, iPhone 15 ve Mac Aksesuarlarında USB-C Bulunacak!

Yaklaşık on yıl boyunca teklif üzerinde oturduktan sonra, Avrupa Birliği nihayet kendi yetki alanında satılan elektronik ürünler için ortak bir ücretlendirme standardını zorunlu kılan bir yasa çıkardı. Yasa, tabletlerden, taşınabilir ses ürünlerinden ve e-okuyuculardan dijital kameralara, GPS cihazlarına ve el tipi video oyun konsollarına kadar çok çeşitli küçük ve orta ölçekli taşınabilir elektronik öğeler için geçerlidir. Yasa şu andan yaklaşık iki yıl sonra yürürlüğe girecek ve tüm küçük elektronik eşyaların o zamana kadar USB-C’ye geçmesi gerekeceğini zorunlu kılıyor. AB, ortak bir şarj standardı benimsemenin birçok avantajı olduğunu iddia ediyor. Kolay birlikte çalışabilirlik sunmanın yanı sıra, aynı zamanda tüketiciler için hayatı kolaylaştırırken doğal çevresel faydaları da vardır. AirPods, iPhone 15 ve Mac Aksesuarlarında USB-C Bulunacak!

USB-C Avrupa Standartı Oluyor

Ünlü analist Mark Gurman’a göre, Apple AB’nin USB-C yetkisine alenen karşı çıkmasına rağmen, şirket bir süredir yaygın olarak kabul edilen standarda geçiş yapmak için çalışıyor. Şu anda cevaplanması gereken soru, Apple’ın nihayet geçiş yapmayı planladığı zamandır. AB yasalarının üreticilere USB-C’ye geçmeleri için iki yıl verdiği göz önüne alındığında, Apple, geçişi 2024’e, yani iPhone 16’nın piyasaya sürülmesine kadar geciktirebilir. Ancak Gurman, şirketin bu kadar uzun süre beklemediğini iddia ediyor.

iPhone 15 İlk USB-C Kullanan Apple Olabilir!

Apple zaten geçişi planladığı için, 2023’te piyasaya sürülecek olan iPhone 15’in ilk USB-C uyumlu model olduğunu görebiliriz. Gurman, Apple’ın yeni nesil giriş seviyesi iPad modellerinin geçişi bundan önce bile yapabileceğini söylüyor Gurman. Ayrıca, henüz geçiş yapmayan Apple serisinin geri kalanının 2024’ün sonundan önce yapacağını iddia ediyor. Şu anda bu liste AirPods, Magic Mouse, Magic Keyboard ve Magic Trackpad gibi ürünleri içeriyor. Gürman ayrıca birçok Mac aksesuarının 2023’ün sonundan önce USB-C’ye geçeceğine inanıyor.

Gurman, Apple’ın uzun süredir tek bir standarda bağlı kalma geçmişine sahip olmasına rağmen, bunun USB-C ile olma ihtimalinin daha düşük olduğunu iddia ediyor. Bunun nedeni, Apple’ın ürünlerini on yıldan daha kısa bir sürede tamamen kablosuz hale getirme olasılığıdır. Tüm bunlarla birlikte, standarda ne kadar karşı çıktığı göz önüne alındığında, Apple’ın AB tarafından zorunlu kılınan USB-C’ye geçişi gelecekteki ürünlerinde nasıl pazarladığını görmek ilginç olurdu.

Mac Aksesuarlarında USB-C Bulunacak! nasıl buldunuz?

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...