Bilmediğiniz Discord Özellikleri ve Daha Fazlası

2015 yılında Jason Citron, oyun pazarına girmeye çalışıyordu. Citron, çevrimiçi çok oyunculu bir oyun geliştirirken oyuncuların oyun oynarken birbirleriyle iletişim kurmasının ne kadar zor olabileceğini fark etti ve cevabı Discord’du. Bilmediğiniz Discord özellikleri nedir? Bu yazımızda ele alacağız!

Oyunların kendisi Citron’un umduğu ilgiyi çekmeyince, vitesi tamamen iletişime odaklanmak için değiştirdi. The New York Times’a göre, Citron oyun geliştirme personelini işten çıkardı ve şirketinin tüm yumurtalarını Discord sepetine koydu. Bu, karşılığını veren bir kumar.

Discord, 2015 yılının Mayıs ayında halka açıldı ve yıllar içinde kullanıcı tabanı oyun topluluğunun çok ötesine geçti. 2020’de, en azından kısmen COVID-19 pandemisi tarafından teşvik edilen Discord, bir kez daha vites değiştirdi ve sloganını “Oyuncular için sohbet”ten “Topluluklarınız ve arkadaşlarınızla sohbet etmenin yeni bir yolu” olarak değiştirdi.

Sonuç olarak Discord, Slack veya Microsoft Teams gibi araçların yanı sıra işbirliği ve iletişim platformlarından biri olarak yerini aldı. Bugün, Discord’un çoğu birden fazla sunucunun (Cloudwards aracılığıyla) üyesi olan on milyonlarca aktif kullanıcısı var. Bu kullanıcılardan biriyseniz, Discord deneyiminizi kolaylaştırmanıza yardımcı olabilecek daha az bilinen bazı özellikleri, ipuçlarını ve püf noktalarını kaçırmış olabilirsiniz. Ya da en azından biraz daha eğlenceli hale getirin.

Bilmediğiniz Discord Özellikleri ve Daha Fazlası

1. Entegrasyonlar

Discord kendi başına bir topluluk içindeki iletişimi sürdürmenin sezgisel bir yoludur. Sunucunuzu oyun sunucularında olduğu gibi herkese açık hale getirebilir veya davetiye isteyerek özel yapabilirsiniz. Topluluğunuzu bir araya getirdikten sonra, farklı kanallar ve özel sohbetler, herkesin bağlantıda kalmasını sağlarken konuşmaları veya konuları silo yapmanıza olanak tanır. Bu yeterli olabilirdi; bir iletişim platformundan gerekli olan tek şey iletişim kurma yeteneğidir. Ancak Discord daha fazlasını sunuyor.

Diğer platformlar, hizmetler ve hatta diğer Discord sunucuları ile entegrasyonlar, sunucunuzu benzersiz kılmanın bir yolunu sağlar. Web kancaları adından da anlaşılacağı gibi çalışır. Daha geniş internete ulaşır ve bilgiyi alır, ardından sunucunuza geri gönderir. Web kancalarını sunucunuza entegre etmek, diğer sitelerden bilgileri otomatik olarak çekmenize ve sunucunuzda bir mesaj olarak yayınlamanıza olanak tanır.

Ayrıca diğer Discord sunucularından kanalları da entegre edebilirsiniz. Başka bir sunucudan bir kanalı takip ettiğinizde, o kanalda yayınlanan tüm mesajlar otomatik olarak sunucunuza beslenir. Son olarak, Twitch veya YouTube kullanan yayıncılar yayınlarını Discord ile entegre ederek topluluğun yayın etkinlikleri sırasında ve sonrasında iletişim halinde kalmasını sağlayabilir. Bu işlevlerin her birine Discord içindeki Entegrasyonlar sekmesinden erişilebilir.

2. Botlar

Discord gibi dijital iletişim platformları, insanlığın önceki buluşma yerlerinin bir uzantısıdır. Bir topluluğun üyelerinin konuşmak, bilgi paylaşmak ve birlikte vakit geçirmek için bir araya geldikleri sanal belediye salonları olarak hizmet ederler. Ancak, konuşmalarımızı dijital alanlara taşımak, kullanıcıların dijital varlıkları topluluklarımıza girmeye davet etmesine olanak tanır.

Son zamanlarda, dijital kamusal meydanlarımızda, yani Twitter’da ve Elon Musk’ın kuş uygulamasının parmağına bir yüzük takma niyetinin ardından botların varlığı hakkında çok fazla tartışma oldu. Bildirilmemiş botların genel bir sohbeti yanlış yöne kaydırabileceğine dair meşru endişeler var, ancak Discord’da botlar sadece yardım etmek için burada. Discord’da gerçekleştirdiğiniz ortak etkinlikler varsa, size yardımcı olacak bir bot edinebilirsiniz.

Denetlemeden yeni üyeleri karşılamaya, müzik çalmaya ve çok daha fazlasına kadar çeşitli eylemler gerçekleştiren yaygın olarak kullanılan bir dizi bot vardır. Tek tek kullanıcılara roller eklemek, takipçilerinize yaklaşan veya devam eden bir akış veya etkinlik hakkında mesajlar göndermek ve toplantılar veya doğum günleri hakkında hatırlatıcılar göndermek için botları kullanabilirsiniz.

Belirli botlar, sunucunuzu oyunlaştırmanıza izin vererek, kullanıcılara tüm sunucuyu çok oyunculu metin tabanlı bir RPG’ye katılmaları veya dönüştürmeleri için deneyim puanları verir. Her ne hayal edebiliyorsan, muhtemelen senin için onu yapmayı bekleyen bir bot var.

3. Slash Emirleri

Çoğu durumda, normal metin yoluyla iletişim kurmaktan memnunuz. İnsan iletişimi, fikirleri iletmek için basit harf dizileri ve noktalama işaretlerinin kullanılması üzerine kuruludur, ancak konuşmalarımızı çevrimiçi ortama taşımak başka taktiklerin eklenmesine izin verir.

Eğik çizgi komutları, mesajlarınızı birkaç ilginç yolla değiştirmenize olanak tanır. Bunları görüntüleri veya GIF’leri çağırmak, mesajlarınıza ifadeler eklemek, sunucunuzdan istatistikleri veya bilgileri çağırmak ve daha fazlası için kullanabilirsiniz. Botları, dış kaynaklardan bilgi çekmenize izin veren eğik çizgi komutlarıyla bile entegre edebilirsiniz. COVID-19 salgını sırasında popüler bir eğik çizgi komutu, yerel, ulusal veya küresel vaka verilerini hızlı bir şekilde çekmenize olanak sağladı.

Kullanabileceğiniz eğik çizgi komutlarının sayısı çok fazla olabilir, ancak sunucunuzda neyin mevcut olduğunu bulmanın kolay bir yolu var. Herhangi bir kanalın metin penceresinde, / tuşunu yazmanız yeterlidir ve size mevcut tüm eğik çizgi komutlarının olduğu bir açılır pencere sunulur. Bazı eğik çizgi komutları belirli kanallara özeldir ve farklı sunucularda, kanallarda veya grup sohbetlerinde kullanılamayabilir.

4. Discord Nitro ve Özellikleri

Discord, mevcut bir sunucuya katılmak veya kendi sunucularından birini oluşturmak isteyen herkes için ücretsizdir. Ancak, bazı işlevler ücretsiz sürümde sınırlıdır. Sunucunuzu nasıl kullandığınıza bağlı olarak içerik akışı mı yapıyorsunuz yoksa ekran paylaşımı sunumları mı yapıyorsunuz? — topluluğunuz büyüdükçe, bazı ek yeteneklere ihtiyacınız olduğunu fark edebilirsiniz ve bunları Nitro ile elde edebilirsiniz.

Nitro, Discord’un aylık veya yıllık olarak sunduğu bir premium abonelik katmanıdır. Sunucunuzu Nitro ile güçlendirmenin maliyeti aylık 26,99 TL veya yıllık 269,99 TL’dir. Tüm bir yıl boyunca desteğe ihtiyaç duyacağınızı düşünüyorsanız, bu düzeyde abone olmak ve kendinize tasarruf sağlamak mantıklı olabilir.

Nitro’ya kaydolmak, emojilere genel erişim (diğer sunucularda kullanıcılar tarafından oluşturulanlar dahil), daha yüksek tanımlı akış yeteneği, gelişmiş ekran paylaşımı, artırılmış yükleme limitleri ve bunlarla sınırlı olmamak üzere bir dizi ek işleve erişmenizi sağlar. animasyonlu avatarlar (Nasıl Yapılır Geek aracılığıyla). Ayrıca, diğer kullanıcıları sunucunun ne kadar süredir destekçisi olduğunuz konusunda uyaran benzersiz bir profil rozeti alacaksınız. Bilmediğiniz Discord Özellikleri arasında bunu da saymak mümkün!

5. Mesajlarınızı Süsleyin

Discord sunucuları zamanla birikme eğilimindedir. Çok geçmeden, her biri düzinelerce kanalı ve özel sohbeti olan birkaç sunucuyla dolu panonuzu bulabilirsiniz. Bağlantılı sohbet odalarının bu yavaş yığılması, her şeyde gezinme fikrinde bunalmış hissetmenize neden olabilir.

Kısayol kısayolları, bir dijital ninja gibi sunucularınızda gezinmenize ve sürekli tıklama ve kaydırmanın getirdiği angaryanın bir kısmını ortadan kaldırmanıza olanak tanır. Farenize dokunmadan klavyede gezinmek için sayfa yukarı veya sayfa aşağı tuşlarını kullanmak gibi basit komutlar vardır. Ayrıca, belirli eylemler için daha karmaşık tuş kombinasyonları vardır. Örneğin, shift ve page up tuşlarına birlikte basmak, sizi doğrudan belirli bir odadaki (Discord aracılığıyla) en eski okunmamış mesaja götürür.

Diğer kısayollar, sunucular veya kanallar arasında geçiş yapmanıza, tüm okunmamış mesajlarınızı okumanıza, tüm sunucuyu okundu olarak işaretlemenize, önceki kanalınıza dönmenize ve daha pek çok şeye olanak tanır. Kontrol ve / tuşlarına aynı anda basarak kısayolların tam listesine erişebilirsiniz. Bu menüye giriş aynı zamanda yön tuşları ile kontrol edilen eğlenceli küçük bir müzik aleti ile karşınıza çıkıyor.

6. Kullanıcı Kullanıcı Adı Oyun Göndermesi

Discord’un bir oyun iletişim platformu olarak geçmişi göz önüne alındığında, karanlık girintilerde keşfedilmeyi bekleyen bazı oyun referanslarına sahip olması şaşırtıcı değil. Bu, birinci şahıs nişancı oyunlarında adil payını oynayan herkese tanıdık gelecektir. Bir oyun sırasında, bir çıkmaza girdiğinizde ve kendinizi bir öldürme serisinin ortasında bulduğunuzda, muhtemelen oyun içi bir teşvikle karşılaşacaksınız. Arka arkaya iki öldürme, “çifte öldürme” duyurusu alır. Müteakip öldürmeler, inanılmaz yeteneğinizi kutlayan giderek daha coşkulu ifadelerle sonuçlanır. Şimdi, aynı teşvikin gölgesini Discord’da bulabilirsiniz.

Kendi dijital amigo kızınızı bulmak için ekranın sol alt köşesindeki profilinize tıklayın. Daha büyük bir profil penceresi açılır göreceksiniz. Şimdi, kullanıcı adınızı tıklayın ve “Kopyalandı!” kelimesini içeren bir metin balonu göreceksiniz. Çok uzak çok iyi. Hemen tekrar kopyalarsanız, “Çift Kopya!” ile başlayan farklı mesajlar alırsınız. ve “GODLIKE ÖTESİNDE!!!!” ile biten

Kullanıcı adınızı kopyalama yeteneği, oyun arkadaşlarınız için tanrısal bir öldürme serisi kadar etkileyici olmayabilir, ancak Discord’un sıradan ve alakasız başarınızı kutlaması neredeyse iyi hissettiriyor.

Bilmediğiniz Discord Özellikleri arasından hangisi daha iyi? Yorumlarınız bizler için değerli!

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...