AirPods Birçok Yeni Özelliğe Kavuşacak

The Wall Street Journal’a göre Apple’ın AirPod’ları için yeni sağlık odaklı özellikler keşfettiği bildiriliyor. Özellikler, kullanıcıların ateşini ölçmek, duruşlarını izlemek ve işitmelerini iyileştirmek için kulakiçi kulaklıkları kullanmayı içerebilir. WSJ, ikinci işlevin AirPods’un mevcut “Konuşma Hızlandırma” özelliğinden önemli ölçüde farklı olup olmadığının net olmadığını belirtiyor.

WSJ’ye göre, bu işlevler “gelecek yıl beklenmiyor ve asla tüketicilere sunulmayabilir veya zamanlama değişebilir.” Başka bir deyişle, iPhone üreticisi, önümüzdeki bir veya iki yıl içinde çıkacak ürünlerle entegre etmek için aktif olarak çalışmak yerine, bu yeni sağlık özelliklerini keşfediyor gibi görünüyor.

AirPods

AirPods yeni özelliklere kavuşacak

Bu sensörleri eklemek Apple için mantıklı olacaktır. Şirket, ürünlerini sağlık ve fitness uygulamalarının gücüyle giderek daha fazla pazarlıyor, ancak şimdiye kadar bu ilginin çoğu Apple Watch’a odaklandı. Geçen ayki raporlar, şirketin giyilebilir cihazlara kan basıncını, sıcaklığı, uyku kalitesini, kandaki oksijeni ve kan şekerini izleme dahil olmak üzere çeşitli sensörler eklemeyi düşündüğünü öne sürdü.

Sağlık özelliklerini ticari ürünlere entegre etmek, çoğunlukla tıbbi düzenleme standartlarının yüksek çıtasını karşılamanın zorluğu nedeniyle zor bir iştir. Bu kaçınılmaz olarak gecikmelere yol açar. Örneğin, Haziran ayında bir sonraki Apple Watch’un sıcaklık izleme ekleyeceği bildirildi, ancak bu işlev Eylül ayındaki Apple Watch 7’de hiç görünmedi. Bu durumun temel sebebi daha önce de söylediğimiz gibi bu sektörün oldukça zorlu ve pahalı olması. Bu tarz riskli girişimlerden kaçınarak şirketler milyonlarca dolarlarını koruyabilirken giyilebilir teknoloji üretip bilinenin dışına çıkmak istemiyorlar.

Fakat geleceğin bu alanda olduğu aşikar olduğu için birkaç büyük firma bu alana oldukça büyük yatırımlar yapıyor. Bunlardan bir tanesi de Apple olarak karşımıza çıkıyor.

Ne yazık ki, WSJ’nin raporu, Apple’ın AirPod’lar için planları hakkında fazla ayrıntı içermiyor. Yine de birinin kulağından sıcaklık almak olağandır ve piyasada, eğilirken kullanıcıları uyarmak için dijital sensörler kullanan birçok duruş cihazı vardır. Apple, AirPod’ları bir tür işitme asistanı olarak kullanmakla ilgilendiğini zaten gösterdi, ancak kulaklıklar bu amaç için FDA tarafından onaylanmadı.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...