5G vs 4G: Farklar Neler?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte gelişen Dünya’da ağ teknolojisi de gelişmekte. Yeni nesil ağ teknolojisi olan 5G vs 4G karşılaştırmasında farklar neler?

Yeni Nesil Ağ 5G

Beşinci nesil ağ olan 5G, gün geçtikçe gelişmeye devam ediyor. 2022’de pandemiden dolayı uzaktan çalışmanın artmasıyla ve teknolojinin gelişmesiyle 5G ağ kapsama alanı genişleyerek ABD ve dünya genelinde yayılmasını hızlandırdı.

5G ile 10 Gbps civarı hız sağlanacağı düşünülüyor. En yüksek veya maksimum hız tamamen teorik olduğundan, ortalama hız satırı, maksimum hız satırından daha gerçekçidir. Gerçek hızı belirlemek, her nesilde kullanılan çeşitli teknolojiler, kapsama alanındaki coğrafi farklılıklar ve mobil teknolojinin zaman içinde sürekli evrimi ve gelişimi nedeniyle karmaşıktır. 

Bu hızı bir tür bağlama oturtmak gerekirse, 1Gbps 1.000Mbps’dir. Megabitlerin megabaytlardan farklı olduğuna dikkat edin. Bir megabaytta (MB) 8 megabit (Mb) vardır. Bir MP3 dosyası 5 MB, bir TV programı bölümü 350 MB ve bir kaliteli film 15 GB olabilir. Gerçekten 1Gbps bağlantınız varsa, Full HD bir filmi iki dakika içinde indirebilirsiniz. 

5G vs. 4G

4G’nin geride kaldığı yer, cihazınızdan gelen verilerin yüklenmesi ve hedefine ulaşması için geçen süre olan gecikmedir. Verilerin kaynaktan hedefe gitmesi için geçen süreyi milisaniye (ms) cinsinden ölçer. 

Mevcut 4G ağlarında, yaklaşık 50 ms’lik bir ortalama gecikme süresi 5G teknolojisi ile 1 ms‘ye düşebilir. Bunu bir bağlama oturtmak gerekirse, insan gözünün gördüğü bir görüntünün beyin tarafından işlenmesi en az 10 ms sürer. Düşük gecikme, makinelerde veya arabalarda gerçek zamanlı reaksiyonlar için çok önemlidir.

4G ağlarının dünya çapında yayılması yıllar aldı ve şimdi bile hala 3G ağlarını kullananlar var. 5G ağlarının tam olarak kullanıma sunulması biraz zaman alacak. Ancak şu anda üç büyük taşıyıcının tümü 5G kapsama alanını geliştirdi. Her üç ana taşıyıcı da artık Sub-6 spektrumuna dayanan ülke çapında ağlar sunuyor ve bu ağları diğer spektrum ve geniş kapsama alanına sahip olarak kuruyor.

2020 veya sonrasında satılan iPhone 13  veya  Samsung Galaxy S22 Ultra gibi yüksek ve orta kaliteli yeni telefonlar 5G’yi de destekliyor. 

5G’nin 4G’nin doğrudan yerini almadığını, tamamlayıcı bir teknoloji olduğunu unutmamak önemlidir.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...