Intel CEO’su Çip Krizi İçin Kötü Haberi Verdi!

Dünya çapında yaşanan çip krizi ile ilgili konuşan teknoloji şirketi Intel‘in CEO’su Pat Gelsinger, kötü haberi verdi! Kriz ne zaman bitecek?

Ev aletlerinden araç içi elektronik sistemlere, savunma sanayiinden giyilebilir teknolojilere kadar her alanda büyük önem taşıyan çipler, günümüzde Covid-19 salgınının patlak vermesiyle birlikte tedariğinde en çok sıkıntı çekilen ürünlerden biri oldu. Bu çip krizin ne zaman sona ereceği ise büyük bir merak konusu olmuştu. Çip üretimi de yapan Intel’in başındaki Gelsinger, krizin ne zaman bitebileceği ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

Intel CEO’su: Çip Krizi 2024’e Kadar Uzayacak!

Cuma günü CNBC’ye verdiği demeçte CEO Gelsinger, “2023’te sona ereceğini düşündüğümüz önceki tahminlerimize göre, genel yarı iletken kıtlığının şimdi 2024’e sürükleneceğine inanıyoruz, çünkü kıtlıklar şimdi ekipmanı vurdu ve bu durum daha zorlu olacak” dedi.

Gelsinger, kıtlığın 2024’e kadar uzayacağını söylediğinde, kısmen endüstrinin sadece mevcut hatlar üzerinde değil, yeni hatlar üzerine inşa edilen yeni ürünlere yönelik talebi karşılama yeteneğinden bahsediyor. Verilen demeçte, “Endüstrinin dökümhane kapasitesi ve bir IDM olarak araç kullanılabilirliği gibi alanlarda en az 2024 yılına kadar zorluklarla karşılaşmaya devam etmesini bekliyoruz” dedi.

Ancak bu kulağa biraz kötü ve kasvetli gelse de, “yonga sıkıntısı”nın her zaman her çip türünü etkilemeyen, ilgili, gelişen bir durum olduğunu belirtmekte fayda var. İşler ilerledikçe bazı endüstriler ve bazı parçalar diğerlerinden daha kötü etkilendi. Aslında, Intel’in kendi çipleri oldukça iyi gidiyor. Gelsinger, 2022’nin ilk çeyreğindeki kazanç çağrısında “Yıllardır ilk kez Intel fabrikaları ve alt tabaka tedarikimiz müşterilerimizin talebini karşılamaya yakın.” dedi.

Başka bir deyişle, CPU’lar, GPU’lar ve oyun konsolları, kıtlıktan etkilenen en yüksek profilli öğelerden bazılarıydı, ancak arz ve talep şimdiden eşitlenmeye başlıyor gibi görünüyor.

Bu arada Intel, Ohio, Arizona ve Almanya’da yeni fabrikalar inşa ederek yeni üretim hatlarına büyük yatırım yapan şirketlerden biri, ancak mevcut zaman çizelgesi çip sıkıntısı bitene kadar bu yeni fabrikaların hiçbirinin üretime açık olmayacağını gösteriyor. Arizona, Chandler’daki ilk yeni fabrikaların 2024’e kadar açılması şu an için mümkün görünmüyor.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...