5G Nedir? Artıları ve Eksileriyle İnceledik

5G spektrumunun düşük, orta ve yüksek bant çeşitleri vardır. Hepsi farklı seviyelerde veri hızları sağlar ve tüm büyük ABD taşıyıcıları üçünü de kullanıyor. Doğal olarak, onlar için de farklı isimler var. Operatörlere bağlı olarak, ilgili ağa bağlanıldığında telefondaki 5G simgesinin yanında kısaltmaların açıldığı görülür. ABD’deki farklı 5G çeşitleri ve taşıyıcıların bunlara atadığı kısaltmalar da mevcuttur. Peki 5G Nedir?

5G Nedir?

5G, mobil cihazlarda kullanılan hücresel ağlar için bulunan teknolojik alt yapının yeni şartlar altından tekrardan ele alınmasıdır. Bu durumla beraber radyo freakansları, işlemciler ve benzeri şeyler yenilenecek. Daha önceleri 3G ve 4G olan cihazlar zamanla yerlerini 5G’ye bırakacak.

Yıl sonuna kadar 5G olmayan bir telefon bulmak, teknolojiyi destekleyen bir telefon bulmaktan daha zor hale gelebilir. Apple ve Samsung’un amiral gemisi telefonları, serilerinde 5G’yi desteklemekle kalmıyor, aynı zamanda Qualcomm Snapdragon 480 gibi yeni 5G’ye hazır düşük kaliteli işlemciler sayesinde daha orta seviye cihazlarına da geleceğe hazırlıyor.

Bu yıl her zamankinden daha fazla insan 5G telefon satın alması bekleniyor. – büyük olasılıkla gerçekten 5G istedikleri için değil, alacakları telefon zaten onu destekleyecektir. İyi haber şu ki, yükseltme zamanı geldiyse, şimdi 5G telefon satın almanın gerçekten bir dezavantajı yok. Son birkaç yılda 5G telefonlara daha yüksek bir fiyat etiketi koyan “5G vergisi” ortadan kalkıyor gibi görünüyor ve testlerde aşırı pil tüketimi gibi başka dezavantajlar fark edilmedi.

5G Çeşitleri Nelerdir?

5G UW: Verizon, hem yüksek bant hem de orta bant 5G’yi Ultra Geniş Bant olarak adlandırır. Yakın zamana kadar, UW yalnızca mmWave olarak da adlandırılan yüksek bantlı ağdan bahsediyordu. Verizon, bu ağı inşa etmek ve desteklemek için çok fazla enerji harcadı, ancak mevcut olduğu sınırlı alanlarda bile sinyali bulmak zor olabilir.

5G Nationwide: Verizon, düşük bantlı 5G’ye 5G Nationwide olarak atıfta bulunur. Telefonunuzda yanında “UW” olmayan bir 5G logosu görüyorsanız bu ağa bağlısınız demektir.

Bu yazımızda 5G Nedir sorusunu cevaplamaya çalıştık. Daha fazlası için websitemizi inceleyebilirsiniz!

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...