Yüzüklerin Efendisi dizisinden sevindirici haber geldi!

Amazon Studios, yeni Yüzüklerin Efendisi televizyon dizisinin yapımının Yeni Zelanda’dan İngiltere’ye taşınacağını doğruladı. Bunun yanında dizinin birinci sezonu yayınlanmadan ikinci sezon onayı da geldi. Henüz adı belli olmayan fantastik destan, JRR Tolkien’in Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi kitaplarındaki olaylardan binlerce yıl önce geçiyor. Ödüllü filmlerin de çekildiği Yeni Zelanda açısından bu durum eğlence sektörü için büyük bir darbe oldu.

İngiltere kültür sekreteri Oliver Dowden kararı memnuniyetle karşıladı.

“İngiltere genelinde binlerce yüksek kaliteli iş yaratılacak ve Yüzüklerin Efendisi televizyon dizisi tarafından desteklenecek, bu yüzden bu çok heyecan verici bir haber.”

Yüzüklerin Efendisi

Yüzüklerin Efendisi 2. sezon onayını aldı!

Teknoloji devinin film ve TV kolu olan Amazon Studios, gösterinin ilk sezonunda şimdiden 465 milyon dolar (336.5 milyon £) harcadı. Konumlardaki değişikliğin, üretim alanını genişletme ve İngiltere’deki ayak izini pekiştirme planının bir parçası olduğunu söyledi. Gösterinin ilk sezonu Yeni Zelanda’da çekilecek ve Eylül 2022’de Amazon Prime’da gösterilecek. Yapım daha sonra İngiltere’ye taşınacak ve gösterinin dört sezonunun daha yapılması bekleniyor.

Yeni Zelanda’nın ekonomik kalkınma bakanı Stuart Nash, hükümetin karardan “hayal kırıklığına uğradığını” söyledi. Nisan ayında, Yeni Zelanda hükümeti Amazon Studios’a prodüksiyonu için ekstra sübvansiyonlar vermişti. Amazon, hükümet fazladan %5 eklemeden önce, Yeni Zelanda’da Yüzüklerin Efendisi serisini çekmek için yaptığı harcamalarda zaten %20’lik bir indirim alıyordu.

O sırada Bay Nash, Amazon ile yapılan anlaşmanın “yerel işler ve yerel işletmeler için iş yarattığını” ve “bu ülke için yeni bir uluslararası turizm markalaşması ve tanıtımı dalgası sağlayacağını” söyledi. Yapımcılığı Yeni Zelanda’dan taşıma kararı hakkında yorum yapan Nash, ülkenin film endüstrisinin “inanılmaz derecede rekabetçi ve son derece hareketli” olduğunu söyledi.

“Devlet desteğiyle bu prodüksiyona elimizden gelenin en iyisini yaptığımız için pişmanlık duymuyoruz” dedi. Amazon, kendisine verilen ek %5 sübvansiyonu “aktif olarak takip etmeyeceğini” söyledi.

Yüzüklerin Efendisi

Amazon Studios başkan yardımcısı ve TV eş başkanı Vernon Sanders, “Yeni Zelanda halkına ve hükümetine misafirperverlikleri ve özverileri ve Yüzüklerin Efendisi serisine bu destansı yolculuğa başlamak için inanılmaz bir yer sağladığı için” teşekkür etti.Yeni Zelanda’nın dramatik manzaraları, Oscar ödüllü yönetmen Peter Jackson’ın Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit film üçlemelerine de ev sahipliği yaptı.

İlk Yüzüklerin Efendisi filmi Yüzük Kardeşliği Aralık 2001’de vizyona girdi ve üçlemenin son bölümü 2003’te gösterildi.

Filmlerin popülaritesi Yeni Zelanda’nın turizm endüstrisinin tanıtımına yardımcı oldu. Bir rapora göre, 2001 ve 2006 yılları arasında ülkeye gelen yıllık turist sayısı %40 artarak 1,7 milyondan 2,4 milyona çıktı.

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...