Youtube yeni özelliğini test ediyor: Belirli saniyelerde yorum yapılabilecek

Google, YouTube videolarına yapılan yorumlarla ilgili yeni bir özelliği test etmeye başladı. Bu özellik, kullanıcıların videonun seçili bir saniyesine yorum yapılabilmesini mümkün kılıyor. Uygulamanın Android ve iOS sürümlerinde testine başlayan özelliğin kullanıcılara ne zaman sunulacağı şimdilik belirsiz.

ABD’li teknoloji devi Google, dünyanın en popüler çevrimiçi video uygulaması YouTube‘un Android ve iOS sürümlerinde yeni bir özelliği test etmeye başladı. Video izlerken yorumları okumaktan da hoşlanan kullanıcıların sevebileceği bu özellik, bir video ile ilgili en önemli yerin kaçıncı saniye olduğunu da anlaşılmasını kolaylaştırabilecek bir özellik gibi duruyor.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, “Bu deney bazı videolarda küçük bir grup insanın kullanımına sunulmuştur ve geri bildirimlere dayanarak bunu daha kapsamlı bir şekilde sunmayı düşüneceğiz. Denemenin bir parçası olup olmadığınızı görmek için iOS veya Android’de yorumlar bölümüne gidin ve Zamanlanmış Beta’yı seçmek için Sırala düğmesine dokunun.” ifadelerine yer verildi.

Google’ın test etmeye başladığı bu özellik, SoundCloud isimli müzik platformu kullanıcıları tarafından uzun zamandır kullanılmaktaydı. Bir kullanıcı, SoundCloud’daki bir şarkının belirli bir saniyesine yorum ekleyip, bunu herkese açık olarak paylaşabiliyordu. YouTube’un test etmekte olduğu özelliği de tam olarak bu amaç doğrultusunda olacak. İzlediği bir videonun belirli bir saniyesi için yorum yapacak kullanıcı, diğer kullanıcılara o saniyede ne olduğuna dair bilgi vermiş olacak.

Youtube yeni özelliği belirli bir kitle ile test ediyor

YouTube’un test aşamasında olan yeni özelliği, şu an için çok kısıtlı bir kullanıcı kitlesiyle test ediliyor. Hatta bu kullanıcı kitlesi o kadar kısıtlı ki özellikle ilgili bir ekran görüntüsü bile bulunabilmiş değil. Özelliği yalnızca bir kez görebildiklerini söyleyen Android Police ekibi, bu özelliği gösterebilmek için montajlanmış bir görüntü oluşturmuşlar. Buna göre özelliğin temsili gösteriminin şu şekilde olduğunu tahmin ediyoruz;

Test aşamasında olan bu özelliğe, yorum filtreleri üzerinden ulaşılabiliyor. Mevcut koşullarda yorumları eklenme tarihi ya da popülerliğine göre sıralayabilen kullanıcılar, bu özelliğin yayınlanmasıyla birlikte zaman çizgisine göre eklenen yorumları da görebilecekler.

Google, YouTube’da test edilen özellikle ilgili resmi bir açıklama paylaşmadı. Yani bu özelliğin ne zaman kullanıma sunulacağı, mobil sürümlerle mi sınırlı olacağı yoksa web sürüme de mi geleceği, şu an için belirsizliğimi koruyor. Ancak bu özelliğin pek çok kullanıcı için farklı bir deneyim sunacağını şimdiden tahmin ediyoruz.

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...