Amazon, eskisi kadar kolay satış yapamayacak!

Dünya’nın açık ara farkla en büyük e-ticaret sitesi olan Amazon, bundan sonra eskisi kadar kolay satış yapamacayak. Normal şartlarda herhangi biri birkaç kimlik bilgisi ve kişisel bilgi ile Amazon’dan satış yapabiliyordu.

Şirket bu durumun sadece taşımacılık ve depolama kısmında sorumluluk alıyor, geri kalan herhangi bir şey hakkında sorumluluk kabul etmiyordu. Fakat Birleşik Devletler’in Kaliforniya eyaletinde gelişen olay sonrası bu durum değişti.

Amazon

Los Angeles Times’ın bildirdiğine göre Kaliforniya’daki bir temyiz mahkemesi, Amazon’un kendi pazar yerinde üçüncü taraf bir satıcı tarafından satılan ürünlerden sorumlu tutulabileceğine karar verdi. Bu, Kaliforniya’daki ikinci büyük davada, bir temyiz mahkemesinin, Amazon’un yalnızca alıcılar ve üçüncü taraf satıcıları arasında aracı olduğu şeklindeki uzun süredir direttiği iddialeri reddetmesi anlamına geliyor.

Amazon üzerinden satış yapılamayacak mı?

Amazon satıcıları, Amazon web sitesinin ayrı veya farklı bir kuruluşu olmasa da, bu satıcılardan topluca “Amazon Pazaryeri” olarak söz ediliyor. Üçüncü taraf satıcıların ürünleri genellikle Amazon listelerinde görünür ve Amazon’un kendisinin gerçek satıcı olmadığını belirten küçük bir metin satırı bulunur. Söz konusu olay, 2015 yılında Amazon’da üçüncü şahıs bir satıcı aracılığıyla satın aldığı bir uçan kaykaydan sonra yanarak yaralanan bir kadının davasıydı. Amazon, bunun yalnızca müşterileri satıcılarla bağlayan platform olduğunu savundu, ancak temyiz mahkemesi “Kaliforniya’nın katı sorumluluk doktrini uyarınca dikey dağıtım zincirinde doğrudan bir bağlantı” olduğunu tespit etti.

Hoverboard davasındaki davacının avukatı Christopher Dolan, yaptığı açıklamada, kararın tüketiciler için büyük bir zafer olduğunu söyledi. Dolan, The Verge’e e-posta ile gönderdiği bir açıklamada, “Amazon, malların pazarlanması, satışı ve dağıtımına dahil olmadığını ve sadece bir” reklamcı “olduğunu iddia ederek tüketicilere sattığı kusurlu ürünler için sorumluluktan kaçamaz” dedi. Geçtiğimiz Ağustos ayında, Kaliforniya Dördüncü Bölge Temyiz Mahkemesi, Amazon’da üçüncü taraf bir satıcıdan satın aldığı arızalı bir dizüstü bilgisayar pili tutuştuğunda üçüncü derece yanıklara maruz kaldığını söyleyen bir kadının iddialarını eski haline getirerek 2019’daki bir mahkeme kararını bozdu. Amazon, Cumartesi günü bir yorum talebine hemen yanıt vermedi. Bir sözcü LA Times’a, “Satıcıları ve ürünleri listelenmeden önce proaktif olarak incelemek ve mağazamızı sürekli olarak bir endişenin sinyalleri için izlemek de dahil olmak üzere mağazamızda sunulan tüm ürünlerin güvenliğine ve orijinalliğine büyük yatırım yaptığını” söyledi.

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Cybertruck Aracına İlham Kaynağı Olan James Bond Arabası

Amerika merkezli elektrikli otomotiv devi Tesla'nın CEO'su Elon Musk, herkesin tasarımından etkilendiği aracı olan Cybertruck'ı 2023 yılında piyasaya sürülmeyi planladığını açıklamıştı. Cybertruck'ın tasarımındaki ilham...

F1 Manager 2022: Şu Ana Kadar Bildiğimiz Her Şey

Eğer son birkaç yılını takımın pitstop taktikleri hakkında atıp tutarak geçirmiş bir Ferarri hayranıysanız ya da içinizde bir yerlerde Aston Martin'i zafere taşıyacak adamın...

ABD Neden TikTok’un Kaldırılmasını İstiyor? FCC Komisyonu Açıkladı!

ABD FCC komisyon üyesi Brendan Carr, Google ve Apple'ı TikTok'u ilgili uygulama havuzlarından, App Store'dan ve Play Store'dan çıkarmaya çağırdı. Carr, Çinli ByteDance'in sahip...