Konami, E3 2021’e katılmayacak

Uzak doğu merkezli oyun geliştirici stüdyo Konami, E3 2021’e katılmayacağını açıkladı. Pek çok oyuncunun gönlüne taht kuran oyun şirketinin neden bu şekilde bir karar aldığı ciddi merak konusu.

Oyun yapımcıları arasında yeri tartışılamayacak kadar sağlam olan Konami, sosyal medya üzerinden paylaştığı açıklamayla bu sene E3’e katılmayacağını belirtti. Oyuncuların her yıl merakla beklediği E3 2021 etkinliğine katılmayacağını açıklayan Konami, takvimdeki bazı uyuşmazlıklar hakkında da açıklama yaptı ve gelecek planlarından biraz da olsa bahsetti.

Konami

Konami, neden E3’e katılmıyor?

E3 2021, 12 – 15 Haziran tarihleri ​​arasında düzenlenecek. Organizatör kuruluş Entertainment Software Association (ESA), bu yıl yapılacak olan etkinliğin online olarak düzenleyeceğini duyurdu. Onaylanan geliştiriciler arasında Capcom, Nintendo, Take-Two Interactive, Ubisoft, Warner Bros. Games ve Xbox yer alıyor. Sony ise, bu yıl etkinlikle katılıp katılmayacağını belirtmedi bununla beraber Konami de katılmayacağını açıkladı. Geçtiğimiz yıl ESA, koronavirüs salgını nedeniyle E3’ü tamamen iptal etmişti. Alınan iptal kararından sonra daha farklı yöntemler ve yollar izlenmek istendiğinin altı çizilmişti.

Resmi E3 2021 yayın programında Warner Bros., Ubisoft, Nintendo gibi büyük yapımcılarla birlikte sunum yapacak olan Konami, Twitter’dan yaptığı açıklama ile fuara ‘zamanlama nedeniyle hazır olamayacağı‘ gerekçesi ile katılamayacağını belirtti. Açıklamada neden katılmayacağı konusunda net bir ifadeye yer vermeyen Konami’ye çoğu oyun severden tepki yağdı. Bu açıklama ve tepkilerin üzerine E3’ün organizatörü olan ESA tarafından bir açıklama yapılarak Konami’ye destek çıkıldı. ESA, Konami’nin fuara katılmamam kararını desteklediğini ve 2022’deki fuarda yer almalarını umduklarını söyledi.

ESA Başkanı ve CEO’su Stanley Pierre-Louis yaptığı açıklamada: “Bu yılki E3’ü daha kapsayıcı bir etkinliğe dönüştürüyoruz. Bu etkinliği vazgeçilmez bir unsur haline getiren büyük tanıtımlar ve yeni fırsatlarla, hayranları heyecanlandırmaya çalışacağız,” ifadelerine yer verdi.

Öte yandan 2020’de E3 olmadığı için Kanadalı gazeteci Geoff Keighley, çeşitli video oyun geliştiricileriyle, Yaz Oyunları Festivali’ni düzenledi. Herkes adına sanal bir oyun fuarı getirmek için Bethesda, Blizzard Entertainment, CD Projekt Red, Electronic Arts, Microsoft, Riot, Sony ve Square Enix gibi şirketlerle ortaklıklar kuruldu. Bu yıl ise E3’ün düzenlemesi ile bu durumun ortadan kalkacağı düşünülüyor.

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...