Windows 11 ne zaman çıkacak?

Microsoft, dün Windows’un bir sonraki sürümünün adını resmen doğruladı; Windows 11. Aylarca süren alaylar, 11 numara ipuçları ve dev bir Windows 11 sızıntısının ardından Microsoft’un yeni işletim sistemi resmileşti. Windows 11’in büyük odak noktası, Windows kullanıcı arabiriminin basitleştirilmesi, yeni bir Windows mağazası ve performans ile çoklu görev iyileştirmeleri olacak. Windows 11, Android uygulamalarını ilk kez çalıştırma desteği de içerecek.

Windows 11 hakkında fark edeceğiniz ilk şey, her ikisi de görev çubuğunda ortalanmış yeni bir Başlat menüsü ve güncellenmiş Başlat düğmesi içermesidir. Bu kullanıcı arayüzü, başlangıçta Microsoft’un iptal ettiği çift ekranlı cihazlar için planlanmış bir proje olan Windows 10X’te ilk gördüğümüze çok benzer. Windows 10X’e giren bir çok UI çalışması Windows 11’de görünüyor.

Windows 11, yepyeni özellikler ile geliyor

Yeni Başlat menüsü, orijinal olarak Windows 8 ile sunulan Canlı Kutucukları kaldırır ve Chrome OS veya Android’de bulacağınız daha fazla tipik başlatıcıyı seçecek. Uygulamalar, en son belgeler ve ayrı bir arama arayüzü var. Ortalanmış görünümün çoğu, macOS ve Chrome OS’den açıkça etkileniyor ve Windows , hem Android hem de iOS’ta gördüğümüz yuvarlatılmış köşeleri de içeriyor. Windows şefi Panos Panay, “ekip her ayrıntıya kafayı taktı” diyor. Windows 11, bugün Windows’ta gördüklerimizden çok daha iyi görünen güncellenmiş karanlık ve aydınlık modları da içerecek.

windows 11

Ayrıca Microsoft’un, uygulamaları Windows 11’in desteklediği çeşitli modlara hızlı bir şekilde eklemenize olanak tanıyan Snap Layouts adını verdiği bir şey var. Windows’un bu yeni sürümü, Snap Grupları adı verilen bir şey sayesinde uygulamalarınızın nerede depolandığını da hatırlayacaktır. Birden çok monitörü desteklemenin ve uygulamaların her zaman doğru ekranda açılmasını sağlamanın kullanışlı bir yolu gibi görünüyor. Bu, özellikle bir monitöre bağlı bir dizüstü bilgisayar veya birden çok ekrana sahip geleneksel bir masaüstü makine kullanıyorsanız yararlıdır. Performans ayrıca Windows 11 için büyük bir odak noktasıdır. Windows güncellemeleri artık arka planda gerçekleştiğinden yüzde 40 daha küçük ve daha verimlidir. Umarım bu, Windows 11’in sizi işin ortasında rahatsız etmeyeceği anlamına gelir.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...