Windows 11 ne zaman çıkacak?

Microsoft, dün Windows’un bir sonraki sürümünün adını resmen doğruladı; Windows 11. Aylarca süren alaylar, 11 numara ipuçları ve dev bir Windows 11 sızıntısının ardından Microsoft’un yeni işletim sistemi resmileşti. Windows 11’in büyük odak noktası, Windows kullanıcı arabiriminin basitleştirilmesi, yeni bir Windows mağazası ve performans ile çoklu görev iyileştirmeleri olacak. Windows 11, Android uygulamalarını ilk kez çalıştırma desteği de içerecek.

Windows 11 hakkında fark edeceğiniz ilk şey, her ikisi de görev çubuğunda ortalanmış yeni bir Başlat menüsü ve güncellenmiş Başlat düğmesi içermesidir. Bu kullanıcı arayüzü, başlangıçta Microsoft’un iptal ettiği çift ekranlı cihazlar için planlanmış bir proje olan Windows 10X’te ilk gördüğümüze çok benzer. Windows 10X’e giren bir çok UI çalışması Windows 11’de görünüyor.

Windows 11, yepyeni özellikler ile geliyor

Yeni Başlat menüsü, orijinal olarak Windows 8 ile sunulan Canlı Kutucukları kaldırır ve Chrome OS veya Android’de bulacağınız daha fazla tipik başlatıcıyı seçecek. Uygulamalar, en son belgeler ve ayrı bir arama arayüzü var. Ortalanmış görünümün çoğu, macOS ve Chrome OS’den açıkça etkileniyor ve Windows , hem Android hem de iOS’ta gördüğümüz yuvarlatılmış köşeleri de içeriyor. Windows şefi Panos Panay, “ekip her ayrıntıya kafayı taktı” diyor. Windows 11, bugün Windows’ta gördüklerimizden çok daha iyi görünen güncellenmiş karanlık ve aydınlık modları da içerecek.

windows 11

Ayrıca Microsoft’un, uygulamaları Windows 11’in desteklediği çeşitli modlara hızlı bir şekilde eklemenize olanak tanıyan Snap Layouts adını verdiği bir şey var. Windows’un bu yeni sürümü, Snap Grupları adı verilen bir şey sayesinde uygulamalarınızın nerede depolandığını da hatırlayacaktır. Birden çok monitörü desteklemenin ve uygulamaların her zaman doğru ekranda açılmasını sağlamanın kullanışlı bir yolu gibi görünüyor. Bu, özellikle bir monitöre bağlı bir dizüstü bilgisayar veya birden çok ekrana sahip geleneksel bir masaüstü makine kullanıyorsanız yararlıdır. Performans ayrıca Windows 11 için büyük bir odak noktasıdır. Windows güncellemeleri artık arka planda gerçekleştiğinden yüzde 40 daha küçük ve daha verimlidir. Umarım bu, Windows 11’in sizi işin ortasında rahatsız etmeyeceği anlamına gelir.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Her Bütçeye Uygun En İyi Akıllı Saat Modelleri

Akıllı saatler, genel olarak bildirimleri cebimizdeki telefonu çıkartmadan hemen kolumuzdan bakabilmemiz için kullanılıyor. Tabii birçok marka saatlerine veya bilekliklerine bunun yanında başka özellikler de...

Elon Musk’ın Sahip Olduğu Tüm Şirketler

Elon Musk içinde bulunduğumuz dönemin ayrılamaz bir parçası ve muhtemelen gelecek kuşaklar için ders kitaplarında görünecek bir yüz. 21. yüzyılın en büyük iş adamı...

Apex Legends Mobile iOS ve Android Platformları Üzerinde Yayınlandı!

Uzun ve dolambaçlı bir yol oldu ama sonunda "Apex Legends" mobil versiyonuyla karşınızda ve hemen şimdi indirilebilir durumda! Hem iOS hem de Android kullanıcıları...