Scarlett Johansson, Disney’e dava açtı!

Scarlett Johansson, Premier Access hizmeti aracılığıyla aynı gün sinemalarda ve Disney Plus’ta gösterime giren Black Widow’un aynı anda yayınlanması nedeniyle Disney’e dava açıyor. Dava Perşembe günü Los Angeles Yüksek Mahkemesi’nde açıldı ve Johansson’ın Disney’in sahibi olduğu Marvel Entertainment ile yaptığı sözleşmenin filmin “önce geniş sinemalarda gösterime girmesini” sağladığını iddia ediyor. Dava, anlaşmanın akışı içermeyen özel bir sürüm anlamına geldiğinin “iyi anlaşıldığını” söylüyor. Dava, Johansson’ın kazancının kısmen filmin gişe performansına dayandığını söylüyor, bu da filmin Disney Plus’ta yayınlanması teklifinin kazancını önemli ölçüde azaltabileceği anlamına geliyor.

“Disney, gişe gelirlerinin kendileri tarafından engellenmesinin Marvel’ı (ve buna bağlı olarak Disney’i) aksi takdirde Bayan Johansson’a borçlu olacağı “çok büyük” meblağları kazanacığını biliyordu. The Wall Street Journal’dan, “Bilgi ve inanç konusunda Disney, Bayan Johansson’ın Marvel ile yaptığı pazarlığın tüm faydasını fark etmesini önlemek için kasıtlı olarak Marvel’in Sözleşmeyi ihlal etmesine neden oldu.” açıklaması yapıldı.

Scarlett Johansson

Scarlett Johansson kazancının baltalandığını düşünüyor

Bir Walt Disney Company sözcüsü yaptığı açıklamada, “bu dosyalamanın hiçbir değeri olmadığını” söyledi. Disney sözcüsü, “Dava, COVID-19 pandemisinin korkunç ve uzun süreli küresel etkilerine karşı duyarsızca göz ardı etmesi nedeniyle özellikle üzücü ve üzücü” dedi. “Disney, Bayan Johansson’ın sözleşmesine tamamen uydu ve ayrıca, Black Widow’un Disney’de Premier Erişim ile piyasaya sürülmesi, bugüne kadar aldığı 20 milyon doların üzerine ek tazminat kazanma olasılığını önemli ölçüde artırdı.” Dava, Disney’in hibrit sürüm için iki temel motivasyona sahip olduğunu iddia ediyor. İlk olarak, Disney’in akış hizmeti için abone sayılarını artırmak ve hisse senedi değerini şişirmek istediğini savunuyor. İkincisi, dava, “Disney, Bayan Johansson’ın anlaşmasını büyük ölçüde değersizleştirmek ve böylece kendisini zenginleştirmek istedi” diyor.

Davanın argümanı – Disney’in bu güvenceden vazgeçmeden önce özel bir deneme gösterimi vaat ettiği – Dava, hem Marvel hem de Johansson’un geniş bir sinema çıkışının sözleşmeden doğan vaadini, filmin “başlangıçta yalnızca sinemalarda gösterime gireceği ve yaklaşık 90 ila 120 gün arasında yalnızca sinema salonlarında kalacağı” anlamına geldiğini anladığını belirtiyor. ” Ancak sözleşmesinde bu detayların olup olmadığı belirtilmedi. Dava, “Bayan Johansson, Disney, Marvel ve Hollywood’daki diğer herkesin bildiği gibi, bir ‘deneme gösterimi’ sinema salonlarına özel bir gösterimdir” diyor. “Disney bu vaadin çok iyi farkındaydı, ancak yine de Marvel’i sözünü ihlal etmeye ve bunun yerine Filmi sinema salonlarında yayınlandığı gün Disney yayın hizmetinde yayınlamaya yönlendirdi.” Disney, yayın stratejisini değiştirmenin Johansson’ı etkileyeceğini anlamış görünüyor. Marvel’in baş danışmanı David Galluzzi, 2019’da Scarlett Johansson ve temsilcilerine, davaya göre yayın planının değişmesi durumunda bir tartışma olacağını belirterek yazdı. Galluzzi, “Plan değişirse, bunu sizinle tartışmamız ve anlaşma bir dizi (çok büyük) gişe ikramiyesine dayandığından bir anlaşmaya varmamız gerekeceğini anlıyoruz.” Pandemi boyunca, Disney’in orijinal olarak özel deneme sürümleri için tasarlanan birkaç oyunu, bunun yerine sinemalarda ve Premier Erişim platformu aracılığıyla Disney Plus’ta aynı anda piyasaya sürüldü. Premier Access, bu filmleri sinemalarda oynarken aynı anda evde Disney Plus’ta yayınlamak için 30 ABD doları ek ücret aldı. Black Widow, Cruella ve Mulan’ın canlı aksiyon yeniden çevrimi, pandemi kilitlenmeleri ve COVID-19 kısıtlamaları altında sinemalar çöktüğü için bu şekilde vizyona giren birkaç film arasında yer alıyor. HBO Max dahil olmak üzere birçok büyük yayıncı, filmleri bu şekilde yayınlamayı tercih etti. Model, Dune yönetmeni Denis Villeneuve ve Christopher Nolan gibi büyük Hollywood yönetmenlerinden eleştiri yağmuruna tutuldu. Bu hafta açılan dava, Disney’in resmin gün ve tarih başlığı olarak piyasaya sürüleceğini açıklamasının ardından Johansson ve ekibinin Marvel ile filmin vizyona girmesi konusunda pazarlık yapmaya çalıştığını iddia ediyor. Marvel’in “bu erişimi görmezden geldiğini” ve filmin yine de hibrit sürüm modeli altında Disney Plus’ta çıkış yaptığını iddia ediyor.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...