Windows 11 Güncelleme Kapatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Windows 11 güncellemeleri kapatma işlemi nasıl yapılır? Sürekli gelen bu güncellemeler nasıl duraklatılabilir?

Microsoft’un sisteminize düzenli olarak gönderdiği Windows 11 güncellemeleri, işletim sisteminizi güncel tutmak içindir. Bunlar çoğunlukla iyi bir şeydir. Ancak uzun süredir Windows kullanıcılarının bildiği gibi, ara sıra bir güncelleme yanlış gidebilir ve bu nedenle bazıları, güncellemeyle ilgili herhangi bir sorun olmadığından emin olmak için güncellemeleri bir veya iki hafta ertelemeyi tercih eder. Ayrıca, bazen güncellemeler uygunsuz bir zamanda gelir; örneğin, son teslim tarihi kısıtlı bir projenin ortasındayken.

Windows 11 Güncelleme Kapatma

Güncellemeleri tamamen durduramazsınız, ancak duraklatabilirsiniz. Güncellemeleri devre dışı bırakmanın da bir yolu var, ancak bu da kalıcı değil. Herhangi bir olası arıza durumunda ertelemek istiyorsanız veya bunları mümkün olduğunca uzun süre ertelemek istiyorsanız, ayarlarınızı nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Güncellemeleri Durdurma

  • Başlat simgesine tıklayın ve Ayarlar’ı seçin
  • Windows Update’i açın.

Bekleyen güncellemeleriniz varsa, bunların en üstte listelendiğini göreceksiniz. Bekleyen herhangi bir güncellemeniz olup olmadığını görmek için ‘Güncellemeleri kontrol et’ düğmesine de tıklayabilirsiniz. Aksi takdirde, size güncel olduğunuz söylenecektir.

Doğrudan aşağıda, Güncellemeleri duraklat seçeneğini göreceksiniz. Sağ tarafta, tam da bunu yapmanıza izin verecek 1 hafta boyunca Duraklat etiketli bir düğme var.

Tek bir haftadan fazla duraklatmak istiyorsanız, o düğmeye tekrar tıklayın ve duraklamayı üç haftaya kadar uzatabilirsiniz.

Güncellemeleri yeniden başlatmak istiyorsanız, güncellemeleri kontrol etmek için kullandığınız düğmenin artık ‘Güncellemeleri devam ettir’ yazdığını göreceksiniz. Bunun üzerine tıklayın.

Ne yazık ki, güncellemeleri 35 güne kadar duraklatabileceğiniz Windows 10’dan farklı olarak, Windows 11’de yalnızca bu üç haftaya kadar süre alırsınız.

Yeniden Başlama Sürelerini Ayarlayın

Güncellemeleri yüklemeyi tamamlamak için genellikle Windows’un yeniden başlatılması gerekir – ve bir güncelleme bilgisayarınızı birkaç dakikadan birkaç saate kadar hizmet dışı bırakabileceğinden, yeniden başlatma sürelerini en uygun zamana ayarlamak isteyebilirsiniz.

  • Windows Update ekranında, Gelişmiş seçenekler‘i seçin.
  • Güncellemeyi bitirmek ve açmak için yeniden başlatma gerektiğinde bana bildir seçeneğini bulun. Bu şekilde, yeniden başlatmanın gelip gelmediğini anlarsınız ve isterseniz yeniden başlatmayı yeniden planlayabilirsiniz.
  • Bunun hemen altında Aktif saatler’e tıklayın. Etkin saatleri ayarla öğesinin sağındaki açılır menüyü arayın ve El ile veya Otomatik olarak öğesini seçin. İlkini seçerseniz, yeniden başlatılmayacağı saatleri seçebilirsiniz (örneğin, bu sizin iş bilgisayarınızsa, sabah 9 ile akşam 5 arasında yeniden başlatma yapmamayı seçebilirsiniz). İkincisini seçerseniz, kullanmadığınız zamanlarda sistem yeniden başlayacaktır.

Güncellemeleri Devre Dışı Bırakma

Güncellemeleri bundan daha uzun süre durdurmak istiyorsanız, Windows 10 ile biraz çalışan ve Windows 11 ile de çalışması gereken güncellemeleri devre dışı bırakmanın bir yolu vardır. Ancak, Windows 10 kullanıyor olsanız bile bu kalıcı değildi; çoğu site, sonunda (özellikle yeniden başlatmayla) güncellemelerin devam ettiğini bildirdi. Ancak bu size biraz nefes alma alanı sağlayabilir.

  • Çalıştır kutusunu açmak için Win+R’yi kullanın ve services.msc yazın. Tamam’a basın.
  • Windows Update’e gidin ve üzerine çift tıklayın.
  • Başlangıç ​​türü açılır menüsünde Devre Dışı öğesini seçin.
  • Tamam’ı tıklayın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Fikrinizi değiştirirseniz, yeniden etkinleştirmek için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz. Manuel veya Otomatik’i seçebileceğinizi not edebilirsiniz. (Çoğu Windows PC, Manuel olarak ayarlanmıştır; bu, güncellemenin bir olay tarafından tetiklendiği ve yeniden başlattığınızda otomatik olarak gerçekleşmediği anlamına gelir.)

Doğrudan aşağıda, Güncellemeleri duraklat seçeneğini göreceksiniz. Sağ tarafta, tam da bunu yapmanıza izin verecek 1 hafta boyunca Duraklat etiketli bir düğme bulunuyor.

Tek bir haftadan fazla duraklatmak istiyorsanız, o düğmeye tekrar tıklayın ve duraklamayı üç haftaya kadar uzatabilirsiniz.
Güncellemeleri yeniden başlatmak istiyorsanız, güncellemeleri kontrol etmek için kullandığınız düğmenin artık Güncellemeleri devam ettir yazdığını göreceksiniz. Bunun üzerine tıklayarak güncellemeleri yapmaya devam edebilirsiniz.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Ferrari Nasıl Kuruldu? | Ferrari’nin Kuruluş Hikayesi

Ferrari'nin Kuruluşu Ferrari, İtalya'nın gururu olan otomobil üreticilerinden biridir. Lüks ve performans odaklı araçlarıyla dünyanın dört bir yanında tanınmaktadır. Ferrari'nin kuruluşu, 20. yüzyılın başlarına kadar...

En Büyük Meme Coin’ler Neler?

Meme coin'ler, internette popüler kültürün bir parçası haline gelen meme'lerden esinlenerek oluşturulan kripto paralardır. Meme coin'ler genellikle dalga geçme amacıyla oluşturulurlar ve çoğunlukla değersizdirler....

Formula 1 Tarihinin İstatiksel Olarak En İyi Pilotları

Formula 1, dünya genelinde milyonlarca insan tarafından takip edilen bir yarış serisidir. Formula 1 tarihinde, birçok pilot ismi yerini aldı ve bu isimler, yarış...