Maske Yasakları Kalkacak mı? Devlerden İlk Adım Geldi!

Dünya genelinde Corona virüsünün etkilerinin azalması ile beraber kısatlamalar üzerinde de bir soru işareti balonu oluşmuş durumda. En büyük soru işaretlerinden bir tanesi de maske yasakları. Türkiye’de kamu alanlarında ve kapalı alanlarda hala zorunlu tutulan maske, Dünya genelinde ne durumda? Maske yasakları kalkacak mı?

Uber, Amtrak ve üç büyük havayolu şirketi de dahil olmak üzere bir dizi ulaşım sağlayıcısı, federal bir yargıç Biden yönetiminin maske görevini iptal ettikten sonra çalışanların veya müşterilerin maske takmasını artık istemeyeceklerini söyledi.

Maske Yasakları Kalkacak mı? ABD’de Süreç Başladı!

Pazartesi günü, ABD Bölge Yargıcı Kathryn Kimball Mizelle, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinin maske zorunluluğu getirme yetkisine sahip olmadığına ve bir talimatı uygulamak için uygun kurallara uymadığına karar verdi. Biden yönetimi, karara itiraz edip etmeyeceğini tartıştığını söyledi. (Hava yolculuğu ve toplu taşıma için maske zorunluluğu 18 Nisan’da sona erecek şekilde ayarlandı, ancak yakın zamanda 3 Mayıs’a uzatıldı.)

Ancak birçok özel ulaşım sağlayıcısı Beyaz Saray’ın yanıtını beklemiyor. Uber, ABD’deki sürücülere ve sürücülere, maskelerin artık gerekli olmasa da hala tavsiye edildiğini bildiren bir bildirim gönderdi. Sürücülerin pandeminin başlamasından bu yana ilk kez ön yolcu koltuğunu kullanmasına da izin verilecek. Lyft ayrıca maskelemeyi isteğe bağlı hale getirecek.

Uberin açıklaması şu yönde oldu:

Artık maskesiz binebilir ve gerekirse ön koltuğu kullanabilirsiniz. Maske kullanımı hala tavsiye edilirken, Covid Güvenliği politikalarımızı güncelledik. Birlikte güvenle ilerleyelim. Yalnızca ABD’li sürücüler için.

Ulaştırma Güvenliği İdaresi, federal yargıcın kararına yanıt olarak, hava yolcuları için maske zorunluluğunu artık uygulamayacağını söyledi. Neredeyse anında, üç büyük havayolu şirketi – Delta Airlines, American Airlines ve United Airlines – iç hat uçuşlarında maske takılmasını gerektiren kendi kurallarını kaldırdı. Havayolları, bazı uluslararası uçuşlarda veya belirli bölgelere girip çıkarken maskelerin hala gerekli olabileceğini söyledi.

Amtrak sözcüsü, yolcuların ve çalışanların “artık trenlerde veya istasyonlarda maske takmaları gerekmese de, maskelerin memnuniyetle karşılandığını ve COVID-19’a karşı önemli bir önleyici tedbir olmaya devam ettiğini söyledi. İhtiyacı olan veya giymeyi seçen herkesin bunu yapması teşvik edilir.”

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Fiat Egea Sedan 2022 Fiyat Listesi

Türkiye'de otomobil fiyatları bir hayli yükselmiş durumda. 300.000 Türk Lirası altında sıfır otomobil kalmayan günümüzde birincil tercih genellikle Fiat Egea'dan yana oluyor. Geniş iç...
00:05:01

Eyfel Kulesini Satan Adam: Kont Victor Lustig Kimdir?

Dolandırıcılık teknolojinin de gelişmesiyle giderek arttı ve insanları dolandırmak artık çok daha kolay hale geldi. Öyle ki teknolojiden anlamayan insanlar dolandırıcı insanların bir...

Bilim İnsanları Robotlara Gülmeyi Öğretiyor!

Yapay Zeka, hayal edilemeyecek kadar karmaşık görevleri başarabilir. Bundan dolayı bilim insanları robotlara gülmeyi öğretiyor. Kyoto Üniversitesi'ndeki bilim insanları, bir robota bir insanla konuşurken...