Web 3.0 Nasıl Çalışır?

Web 3.0’ın merkezi olmayan mimarisi, mahremiyet endişelerini göz önünde bulundurarak, kullanıcı güveni, gizlilik ve şeffaflık dahil olmak üzere bu tür sorunlardan kaynaklanan sorunları ele almaya çalışır. Kriptografik olarak güvenli işlemleri doğrulayabilen merkezi olmayan düğümlerin blok zinciri ağlarını kullanarak, gerçeğin kaynağı olarak tek bir merkezi varlığa güvenmeye gerek yoktur. Bunun yerine, üçüncü tarafların dahil olma gerekliliğini ortadan kaldıran kendi kendini yürüten akıllı sözleşmeler kullanılabilir.

Web 3.0

Web 3.0 Neden Gerekli?

Tabii ki, Web 3.0 için acil ihtiyacı kabul etmek, ademi merkeziyetçiliğin ne kadar önemli hale geldiğini kabul etmeyi gerektirir. Çeşitli yabancı kaynaklara göre Web 3.0 ağları, blok zinciri ve kripto para teknolojisinin kurucu blokları olan merkezi olmayan protokoller aracılığıyla çalışacağından, bu üç teknoloji ve diğer alanlar arasında güçlü bir yakınsama ve simbiyotik bir ilişki görmeyi bekleyebiliriz. Birlikte çalışabilir, sorunsuz bir şekilde entegre olacaklar, akıllı sözleşmeler aracılığıyla otomatikleştirilecekler ve Afrika’daki mikro işlemlerden sansüre dayanıklı P2P veri dosyası depolama ve Filecoin gibi uygulamalarla paylaşımdan her şirketin davranışını tamamen değiştirmeye ve işlerini yürütmeye kadar her şeyi güçlendirmek için kullanılacaklar.”

Birçoğu, Web 2.0 kapsamında kullanıcıların kişisel verilerinden para kazanma ve bunlardan yararlanma karşılığında hizmet ve platformlarına erişim sağlayan büyük, merkezi kuruluşlardan, Web 3.0 kapsamında veriden para kazanmadan kullanıcı katılımını sağlayan merkezi olmayan uygulamaları içeren bir kuruluşa geçişi bekliyor. Verilerin sahibi olmak yerine, aynı veriler için farklı görünümler gösteren farklı uygulama ve hizmetlerle paylaşılır. Ve belki de en önemlisi, kullanıcılar bir kez daha kişisel verilerinin mülkiyetini ve kontrolünü yeniden kazanacaklardır.

Üç boyutlu (3B) grafikler de Web 3.0’ın çok önemli bir özelliği olacak, birçok kişi internetin bu versiyonunun dijital bilginin uzayda var olduğu ve fiziksel dünyadan ayrılamaz hale geldiği “mekansal” bir web olacağını tahmin ediyor. Artırılmış ve sanal gerçeklik, 5G ağ iletişimi, nesnelerin interneti (IoT), AI (yapay zeka) ve blok zinciri gibi temel teknolojilerin yakınsaması, sonunda dijital içerik ile fiziksel dünya arasındaki sınırları ortadan kaldıracak bu 3B Web’i destekleyecektir. Daha şimdiden bilgisayar oyunları, müze rehberleri ve emlak gezileri aracılığıyla web sitelerinde ve uygulamalarda ilk başarılı 3D tasarımları görüyoruz.

10 yılı aşkın süredir geliştirme aşamasında olmamıza rağmen elbette bu yeni nesil interneti tam anlamıyla hayata geçirme aşamasında değiliz. Özellikle veri depolama ve veri işleme gücüyle ilgili olarak hala mevcut olan sınırlamalar, ölçeklenebilirliğin Web 3.0 için uygun bir zorluk oluşturduğu anlamına gelir. Gerçekten de, bu teknolojisi ilerlemeye devam ediyor.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Ferrari Nasıl Kuruldu? | Ferrari’nin Kuruluş Hikayesi

Ferrari'nin Kuruluşu Ferrari, İtalya'nın gururu olan otomobil üreticilerinden biridir. Lüks ve performans odaklı araçlarıyla dünyanın dört bir yanında tanınmaktadır. Ferrari'nin kuruluşu, 20. yüzyılın başlarına kadar...

En Büyük Meme Coin’ler Neler?

Meme coin'ler, internette popüler kültürün bir parçası haline gelen meme'lerden esinlenerek oluşturulan kripto paralardır. Meme coin'ler genellikle dalga geçme amacıyla oluşturulurlar ve çoğunlukla değersizdirler....

Formula 1 Tarihinin İstatiksel Olarak En İyi Pilotları

Formula 1, dünya genelinde milyonlarca insan tarafından takip edilen bir yarış serisidir. Formula 1 tarihinde, birçok pilot ismi yerini aldı ve bu isimler, yarış...