Volkswagen, sıfır karbon salınımı hedefi için ilk adımları atıyor

Alman otomobil üreticisi Volkswagen, araçlarının karbon salınımını azaltacak çalışmalar için adımlar attıktan sonra şimdi de şirketin kendisinin de karbon salınımını en azından nötr hale getirmek için çalışmalar yapmaya başlıyor.

Araçların günlük hayatta çevreye verdiği en büyük zararları düşündüğümüzde akla gelen ilk şey, egzozlardan çıkan duman oluyor. Normalde, şirketlerin karbon salınımında araçların etkisi tahmin edilenin çok daha altında.

Alman şirket de üretimlerinden kaynaklı karbon salınımını sıfırlamak üzere yola çıktı. Firma bu amaçla çevre dostu materyaller kullanmak, tesislerini gözden geçirmek gibi çalışmalar yürüteceği yeni görevine başlıyor.

Volkswagen ve “Way to Zero” projesi

Volkswagen, karbon salınımını engelleyecek projesine Way to Zero adını verdi. Projeyle ilgili detayları da duyuran Alman firma, markanın “şirketi ve ürünlerini karbonsuzlaştıracağı” ifadesini kullandı.

Firma, son zamanlarda duyurduğu ID.4 serisi gibi elektrikli otomobilleri ile birlikte daha temiz otomobiller üretmeye başlamıştı. Yine de bu otomobillerin kapsamı, çevreye duyarlılık açısından firmanın gözünde yeterli değil. 2050 yılına kadar karbon salınımını sıfırlamayı hedefleyen firma, 2030’dan önce de Avrupa’daki otomobillerinin karbon salınımını yüzde 40 oranında azaltmayı hedefliyor.

Eğer firma 2030 hedefini gerçekleştirmeyi başarırsa araçların her biri 17 ton daha az karbondioksit salınımına neden olacak. Tabiki bu oran karbon salınımı bazında hala yeterli değil.

Elektrikli otomobiller konusuna daha da çok yoğunlaşacak olan Volkswagen, elektrikli otomobil üretilirken de şirketin saldığı karbon oranını nötr hale getireceklerini ifade ediyor. Daha önce üretilmiş olan elektrikli otomobiller de sürekli olarak geri dönüşüme sokulacak.

Üretim aşamasında olan otomobiller için gerekli olan materyallerin yapımı sürecinde de ciddi oranda enerji harcaması gerçekleştiriliyor. Bu projeyle birlikte Volkswagen’in, gelecekte çevre dostu çalışmalar yapacağı ve hem üretimde hem de üretilmiş olan araçlarda karbon salınımını sıfıra indirmesi öngörülüyor.

Dünyanın önde gelen tüm otomobil şirketlerinin de Volkswagen’in hedeflediği gibi bir proje yürütmesi, çevre sorunlarına yönelik oldukça etkili bir adım olabilir. Tabiki diğer şirketlerin de elektrikli araç üreterek, karbon salınımını azaltmaya yönelik çalışmalar yaptığını da unutmamak gerekiyor.

Sizce Volkswagen bu hedefinde başarılı olabilecek mi? Görüşlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...