Ukrayna ve Rusya Arasında Siber Saldırı Gerilimi!

Ukrayna Savunma Bakanlığı‘na, bir siber saldırı gerçekleştirildi! Rusya tarafından yapıldığı iddia edildiği bu siber saldırı Ukrayna hükümetine niçin yapıldı?

Hükümetten yapılan açıklamaya göre, Salı günü Ukrayna Savunma Bakanlığı, kullanıcıların web sitesine erişmesini engelleyen bir DDoS saldırısına maruz kaldı ve iki Ukrayna bankası çevrimiçi bankacılık hizmetlerine erişimi kaybetti. Aradan 4 saat geçmesine rağmen bakanlık sitesine hala ulaşılamadı.

Siber Saldırı Neden Yapıldı?

DDoS saldırısı, Rusya’nın birliklerini Ukrayna sınırından çekerek olası çatışmayı azalttığını iddia etmesi üzerine yapıldı.

Aynı zamanda, iki banka ATM’leri çevrimdışına alan ve bazı müşterilerin çevrimiçi para çekmesini veya transfer etmesini engelleyen bir hizmet reddi saldırısından da zarar gördü.

Ukrayna hükümetinin Stratejik İletişim Merkezi‘nden yapılan açıklamaya göre PrivatBank, ödemeler ve bakiye sorgulamaları da dahil olmak üzere birçok çevrimiçi bankacılık hizmetini engelleyen, ancak temel bankacılık hizmetlerini etkilemeyen veya müşteri fonlarını tehdit etmeyen “büyük bir DDoS saldırısı” ile karşı karşıya kaldı. Açıklamaya göre, Oschadbank ayrıca tüm çevrimiçi bankacılık işlevlerini de kaybetti. Birkaç saat sonra, Ukrayna hükümetinden yapılan bir başka açıklamada, bankaların çevrimiçi hizmete yeniden başladıkları belirtildi.

DDoS Saldırısı Nedir?

Denial of Service attack (DDoS), internete bağlı bir hostun hizmetlerini geçici veya süresiz olarak aksatarak, bir makinenin veya ağ kaynaklarının asıl kullanıcılar tarafından ulaşılamamasını hedefleyen bir siber saldırıdır.

Siber Saldırıyı Kim Yaptı?

Siber saldırı, Ukrayna hükümeti veya ABD yetkilileri tarafından hala belirli bir aktöre atfedilmemiş olsa da, devam eden askeri durum ışığında birçok kişi Rusya‘nın müdahalesinden şüpheleniyor.

Rusya-Ukrayna ilişkilerinde nispeten sıradan olan bugünkü saldırıların askeri faaliyetin habercisi mi yoksa normale dönüşü mü temsil ettiği konusunda görüşler ayrılıyor.

Siber güvenlik endüstrisindeki diğer kaynaklar da benzer şekilde saldırının ciddiyetini küçümsedi. Cisco‘nun direktörü, “DDOS saldırılarını onaylayabiliriz, ancak etkilerinin kritik olduğuna dair herhangi bir işaret görmüyoruz… bu faaliyet, geçen gün boyunca daha olumlu haberler karşısında Ukrayna üzerinde bir baskı hissi uyandırmak için olabilir.” dedi.

Ancak The Washington Post‘ta yer alan haberlere göre, kısa süre önce gizliliği kaldırılan istihbarat, Rus hükümeti korsanlarının halihazırda kritik Ukrayna altyapısını tehlikeye atmış olabileceğini ve bir istila durumunda çok daha fazla zarar verecek saldırılara yol açacağını gösteriyor.

Post’un raporu, istihbarat belgelerine aşina bir yetkilinin Rusya’nın elektrik, ulaşım, finans ve telekomünikasyon gibi hizmetleri ya askeri operasyonları doğrudan destekleyerek ya da ülkeyi istikrarsızlaştıracak bir panik duygusu yaratarak kesintiye uğratabileceğini iddia ettiğini aktarıyor.

Gerçekleştirilen bu siber saldırı sonrası Ukrayna ve Rusya arasındaki gerilimin tırmanabileceği düşünülüyor.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...