Türkler En Çok Hangi Ülkelere Göç Ediyor?

Son yıllarda oldukça fazla artış gösteren göç dalgaları sık sık gündeme geliyor. Özellikle doktorların ve sağlık çalışanlarının başı çektiği göçler hangi ülkelere ve bölgelere yaşanıyor? Göç alan ülkelerin ortalama maaşları ne kadar? Sizler için derledik, Türklerin en çok göçtüğü ülkeler hangileri?

Türklerin En Çok Göçtüğü Ülkeler

İsviçre

İsviçre’de resmiyete dökülmüş bilgilere göre İsviçre vatandaşlığına sahip olan ve çifte vatandaşlığı olan Türklerin sayısı 100 bini geçmekte. İsviçre’de asgari ücret ve alım gücü gerçekten yüksek seviyelerde. Öyle ki asgari ücret 4600 İsviçre Frangıdır. İsviçre ile birlikte Danimarka ve Belçika’da da çokça türk bulunmakta.

Avusturya

 Asgari ücretin 1500 Euro olduğu Avusturya’da 115 bine yakın Türk yaşadığı tahmin ediliyor. %71 istihdam oranına sahip olan Avusturya dünyanın en yüksek istihdam oranına sahip olan 16. Ülkedir. Turizm, elektronik, makine ve otomotiv mühendisliği açısından önde gelen iş imkanlarına sahiptir. Resmi olmayan rakamlara göre ise Avusturya’da yaklaşık 250 bine aşkın türk yaşamaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri

Türklerin En Çok Göçtüğü Ülkeler

Amerika’da yaşamak neredeyse bütün gençlerimizin hayalidir. Bunun nedenlerinden başlıca alım gücü diyebiliriz. Öyle ki amerikada ortalama bir eyalette asgari ücret 10 ile 14 dolar arasındadır ve asgari çalışma saati 40 saattir. Eğer 40 saati aşarsanız bu overtime yani mesai anlamına gelir ve bu süre içinde aldığınız maaşın 1.5 katını alırsınız. Ufak bir hesap yaparsak haftada saatliği 10 dolar ücretle 60 saat çalıştığınızı varsayarsak haftalık 700 dolar kazanabilirsiniz. Tabi bu sayının en diplerde bir sayı olduğunu da belirtelim  Amerikada yaşayan nüfüsa kayıtlı türklerin sayısı ise 300 bin civarındadır.

Hollanda

Türkiye’de mavi diplomaya sahipseniz aylık asgari ücretin 1635 Euro olduğu Hollanda’da iş bulmak sizin için kolay olabilir. Eğer denklik belgenizi almışsanız ve Flemenkçe konuşabiliyorsanız Hollanda iş imkanlarının tümünden yararlanabilirsiniz. Hollanda’da Türk vatandaşlarının resmiyette 365 bin civarlarında yaşadığı belirtiliyor.

Fransa

Türklerin En Çok Göçtüğü Ülkeler

Türklerin en çok yaşamak ve görmek istediği ülkelerden birisi olan Fransa’da asgari ücret yaklaşık 1603 Euro’dur. İşsizlik oranının düşük olmasıyla beraber iş imkanları oldukça geniştir. Havacılık, Uzay, otomotiv ve sanayi bu iş imkanlarından bazılarıdır. Fransa’da ise yaklaşık 425 bin civarında nüfusa kayıtlı türk bulunmakta. Türklerin en çok göçtüğü ülkeler Avrupa alanında demek yanlış olmaz.

Almanya

Türklerin en çok göç ettiği ve hala etmekte olduğu ülke Almanya’dır. Aylık asgari ücretin 1811 euro olduğu almanya’da 60’lı yıllarda çok büyük bir göç dalgası başladı. Günümüzde Almanya yaklaşık 3 milyon Türk’e ev sahipliği yapmaktadır ve hala bu ülkeye göçler devam etmektedir.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Bilim İnsanları Robotlara Gülmeyi Öğretiyor!

Yapay Zeka, hayal edilemeyecek kadar karmaşık görevleri başarabilir. Bundan dolayı bilim insanları robotlara gülmeyi öğretiyor. Kyoto Üniversitesi'ndeki bilim insanları, bir robota bir insanla konuşurken...

Intel ARC Ekran Kartları Hakkında Tüm Bilinenler

Intel, Arc ekran kartı serisi ile GPU oyununu devralmak istiyor ve çok açık bir şekilde NVIDIA'yı birincil hedefi olarak görüyor. Sabırla bu serinin 2022'nin...

Elektrikli Mercedes G-Class Hakkında Tüm Bilinenler

Tamamen elektrikli bir Mercedes-Benz G-Class veya G-Wagen'i çevreleyen dedikodu, 2018'de Detroit Otomobil Fuarı'nda başladı. Orada, o zamanlar Daimler AG'nin Yönetim Kurulu Başkanı olan Diether...