TikTok yeni bir özellik üzerinde çalışıyor

Dünya çapında milyonlarca kişinin her gün severek kullandığı uygulamalardan TikTok, yeni bir özellik üzerinde çalışıyor. Hangi özellik kullanıcılara sunulacak? Haberle ilgili tüm detayları yazımızda sizin için derledik.

Sosyal medya devleri, zaman geçtikçe platformlarına yeni özellikler ekleyerek kullanıcılarını yeniliklerle buluşturmaya devam ediyor. Her sosyal medya uygulaması ise bu yenilikler kapsamında uzun zamandır hikaye ekleme eğiliminde. Şimdi ise TikTok’un sırası gelmiş gibi görünüyor. Dünyaca ünlü popüler video uygulaması yeni bir hikaye özelliği üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Bu özellik ilk olarak Twitter‘da Matt Navarra tarafından vurgulandı ve bir TikTok sözcüsü yapılan testleri doğrulayarak müjdeyi vermiş oldu.

TikTok hikaye özelliği nasıl olacak?

Basitçe “TikTok Hikayeleri” olarak adlandırılan yeni özellik, Instagram veya Snapchat gibi uygulamalardaki diğer hikaye işlevlerine benzer şekilde çalışıyor gibi görünüyor. Hikayeler, otomatik olarak silinmeden önce TikTok’ta takip ettiğiniz hesaplar tarafından 24 saat boyunca yayınlanan hikayeleri görebileceğiniz, yeni eklenen bir kaydırmalı kenar çubuğunda yer alıyor. Diğer kullanıcılar da hikayenize tepki verebilme ve yorum yapabilme imkanına sahip olacak. Aynı zamanda tıpkı Instagram ve diğer platformlarda olduğu gibi, bir hikaye yüklemek için bir kullanıcının profil resmine de dokunabileceksiniz. Diğer sosyal medya uygulamalarında olduğu gibi, hikayelerinizde yaptığınız paylaşımlar yalnızca bir gün süreyle yayında kalacak.

TikTok, uygulamadaki özelliği “hayranlarınızla etkileşim kurmanın yeni bir yolu” olarak tanımlıyor. Kullanıcılar, kenar çubuğuna eklenen “oluştur” düğmesine dokunarak yeni bir hikaye oluşturabilir ve altyazıları, müziği ve metni diledikleri şekilde ekleyebilirler. TikTok’un video öncelikli doğası gereği, hikayelerin hareketsiz görüntüler değil videolarla oluşturulacağı tahmin ediliyor.

Bir TikTok sözcüsü yapmış olduğu açıklamada, “Her zaman topluluğumuza değer katmanın ve TikTok deneyimini zenginleştirmenin yeni yollarını düşünüyoruz. Şu anda yaratıcılara yaratıcı fikirlerini TikTok topluluğu için hayata geçirmeleri için ek biçimler vermenin yollarını deniyoruz.”

Şirket, TikTok Hikayeleri özelliğini ne kadar kapsamlı bir şekilde test ettiği veya ne zaman daha geniş bir sürümle kullanıma sunacağına dair herhangi bir ayrıntıya ise yer vermedi.

TikTok’un yeni bir hikaye özelliği üzerine çalışmalar yapması pek de şaşırtıcı değil. Instagram’dan Facebook’a, Linkedin’den Pinterest’e, Netflix’ten YouTube’a ve Xbox uygulamasına dünyadaki bir çok popüler sosyal medya uygulaması, Snapchat’in 2013’teki orijinal özelliğini kopyalayarak kendi platformlarına uygulamışlardı.

Bunun yanı sıra, hikaye özelliği bütün uygulamalarda her zaman başarılı olmuyor. Bu haftanın başlarında, piyasaya sürüldükten sadece sekiz ay sonra, bu özelliğe yönelik genel bir ilgisizlik nedeniyle Twitter, kendi hikaye özelliği “Fleets“i kapatmak zorunda kalmıştı.

Sizce TikTok’un üzerinde çalıştığı yeni hikaye özelliği diğer büyük sosyal medya uygulamaları gibi başarılı olabilecek mi? Düşüncelerinizi yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın!

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...