Ülkemize de gelen Porsche Taycan Cross Turismo hakkındaki tüm detaylar

Almanya merkezli otomobil üreticisi Porscheilk tamamen elektrikli CUV modeli Taycan Cross Turismo modelinin dünya prömiyerini geçtiğimiz aylarda gerçekleştirmişti. Kısa süre önce ise ilk örnekleriyle Türkiye sınırları içerisinde görünmeye başlayan Porsche Taycan Cross Turismo’nun tasarımı ve teknik detaylarını yazımızda sizin için derledik.

Lüks otomobil denildiğinde akla gelen markalardan Porsche’nin elektrikli otomobillere geçişinin temsilcisi olarak piyasaya sürülen Taycan, kısa sürede elde ettiği satış başarısıyla, markanın en popüler serisi 911’i bile geride bırakarak dikkatleri üzerine çekmişti. Türkiye yollarında da sık sık görmeye başladığımız modelin, kısa süre içinde yeni bir versiyonu daha yollarda olacak. Peki tamamen elektrikli ilk CUV modeli Taycan Cross Turismo’nun teknik özellikleri neler?

Porsche Taycan Cross Turismo teknik özellikleri

Şirket, otomobili lansmanda ilk kez tanıtırken model ailesinin 4 farklı versiyonuyla birlikte satışa çıkacağını duyurmuştu. Taycan 4 Cross Turismo, Taycan 4S Cross Turismo, Taycan Turbo Cross Turismo ve Taycan Turbo S Cross Turismo olmak üzere dört farklı versiyon lansmanla birlikte pazara sunuluyor. Ancak bu paket seçeneklerinden hangilerinin Türkiye’ye geleceği şu an için bilinmiyor. Pazara sunulacak olan bu paketlerin hepsinin giriş paketlerinde dört tekerlekten çekiş sistemi, 93,4 kWh batarya ve adaptif havalı süspansiyonlar standart olarak gelecek. Bu teknolojiler sayesinde otomobil, off-road koşullarında dinamik özelliklerden taviz vermeyen bir performans sağlıyor.

Taycan 4 Cross Turismo, 380 beygir motor gücüne sahip. Ancak otomobil kalkış kontrolü ile aktif olan güç yüklemesi sayesinde 476 beygir güç üreterek, 0’dan 100 kilometre hıza 5,1 saniyede çıkabiliyor. 220 km/sa azami hız sınırı bulunan otomobil, 389 – 456 km arasında menzil (WLTP) sunuyor.

Taycan 4S Cross Turismo, 490 beygir güce sahip. Aynı şekilde kalkış kontrolü ile aktif olan güç yüklemesi sayesinde 571 beygir güç üreterek, 0’dan 100 kilometre hıza 4,1 saniyede ulaşabiliyor. 240 km/sa azami hız sınırı bulunan otomobil, 388 – 452 km arasında menzil (WLTP) sunuyor.

Taycan Turbo Cross Turismo ise 625 beygir güç üretiyor ve 395 – 452 km menzile (WLTP) sunuyor. Kalkış kontrolü ile aktif olan güç yüklemesi sayesinde 680 beygir güç üreten modelin, 0’dan 100 kilometre hızlanma süresi 3,3 saniye, 250 km/sa’lik bir azami hız sınırı bulunuyor ve 395 – 452 km arasında menzil (WLTP) sunuyor.

Ailenin en güçlü üyesi Taycan Turbo S Cross Turismo, 625 beygir motor gücüne sahip. Otomobil, kalkış kontrolü ile aktif olan güç yüklemesi sayesinde 761 beygir güç üreterek, 0’dan 100 kilometre hızlanmasını 2,9 saniyede tamamlayabiliyor. 250 km/sa azami hız sınırı bulunan versiyon, 388 – 419 km arasında menzil (WLTP) sunuyor.

Porsche Taycan Cross Turismo tasarımı

Tamamen elektrikli Porshce Taycan Cross Turismo’nun tasarımına göz attığımızda dikkatimizi çeken ilk detay, alışık olduğumuz Taycan arka kısmının yerine otomobilin arka kısmına doğru aşağıya eğimli seyreden ve Porsche tasarımcıları tarafından “uçuş hattı” olarak ifade edilen sportif tavan hattı dikkatleri çekiyor. Ayrıca şirket tarafından arka koltukta yolcular için 47 milimetre daha fazla baş mesafesi ve 1.200 litreyi aşan bagaj kapasitesi sunulduğu da ifade edildi.

Off-road dizayn paketi içerikleri arasında tekerlek kemeri detayları, ön ve arka alt paneller ve yan etekler bulunuyor. Off-road dizayn paketinin bir parçası olarak, Cross Turismo’da ön ve arka tamponların köşelerinde ve eteklerin uçlarında özel kapaklar yer alıyor.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...