Tesla Otomobilleri Kendi Kendine Zarar Veriyor İddiası!

Tesla, Dünya’nın en büyük elektrikli otomobil üreticisi unvanını koruyor ve hala en değerli şirketlerden bir tanesi. Fakat Tesla’nın “hayalet frenleme” sorununu en son kontrol edildiğinde, ABD’de bulunan ilgili birimler, araçlarının sebepsiz yere fren yaptığını söyleyen araç sahiplerinden 350 şikayet aldığını açıkladı. Bu sayı son dönemde 758’e kadar çıktı ve ABD hükümeti konuyla ilgili bazı soruşturmalar başlatmaya hazırlanıyor. Tesla otomobilleri kendi kendine mi zarar veriyor?

Tesla Araçlar Hakkında Bilgi Talebi

4 Mayıs’ta NHTSA, hatalı frenleme hakkında aldığı tüm tüketici ve saha raporlarının yanı sıra kaza, yaralanma, ölüm raporları da dahil olmak üzere Tesla’ya bu olaylar hakkında 14 sayfalık bir “bilgi talebi” mektubu gönderdi. Artı olarak bu kazalar sonucunda oluşan maddi hasar hakkında da bir bilgi talebinde bulunuldu.

NHTSA ayrıca Tesla’nın Tam Kendi Kendine Sürüş sisteminin bu olaylardan herhangi biri sırasında aktif olup olmadığını bilmek istiyor. Tesla’nın talebe uyması için 20 Haziran 2022’ye kadar süresi var, ancak isterse uzatma talebinde bulunabilir. (Mektup ilk olarak Associated Press tarafından bildirildi.)

“Hayalet frenleme” raporları ilk olarak geçen sonbaharda, Tesla’nın önden çarpışma uyarıları ve beklenmedik frenleme sorunları nedeniyle şirketin gelişmiş sürücü destek sistemi olan Full Self-Driving (FSD) beta yazılımının 10.3 sürümünü geri almak zorunda kaldığında ortaya çıktı.

Tesla, Elon Musk Önderliğinde Nereye Gidiyor?

NHTSA’nın Kusur Soruşturma Ofisi, ajansın resmi bir geri çağırma yayınlamasından önceki aşama olan ve yaklaşık 416.000 aracı kapsayan bir “ön değerlendirme” açtı. Bugüne kadar, bu sorunun bir sonucu olarak herhangi bir kaza, yaralanma veya ölüm bildirilmemişti.

Sorun, Tesla’nın yeni Model 3 ve Model Y araçlarından radar sensörlerini kaldırma kararına kadar takip edilebilir. Karar, Musk’ın şirketin gelişmiş sürücü yardım sistemine güç sağlamak için yalnızca kameralara güvenme arzusunu kamuoyuna açıklamasının ardından geldi.

Elon Musk, geçtiğimiz günlerde çalışanlarına bir mail atarak “uzaktan çalışmaya” bir son vermek istediğini ve çalışanları ofiste görmek istediğini belirtti. Bu durum kendisine sosyal medyada tepki olarak geri döndü, sizce Musk bu isteğinde haklı mı?

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...