Tesla Kadınlar Tarafından Dava Ediliyor!

Washington Post’un bir raporuna göre, Tesla’nın Fremont, California fabrikasında ve servis merkezinde çalışan altı kadın daha şirkete dava açtı. Alameda County’deki California Yüksek Mahkemesi’nde her kadın, işyerinde cinsel taciz kültürüne maruz kaldıklarını iddia ederek ayrı bir dava açtı. Bu yeni davalar, diğer iki kadının benzer iddialarla şirkete dava açmasının üzerinden bir ay bile geçmedi.

Altı kadın, erkek iş arkadaşlarının sık sık vücutları veya kıyafetleri hakkında müstehcen yorumlar yaptığını ve ayrıca ıslık çalma ve uygunsuz dokunma gibi taciz edici davranışlarda bulunduğunu iddia ediyor. Hatta bazı kadınlar vücutlarını gizlemek için bol giysiler giyecek kadar ileri gittiler – bir kadın, Jessica Brooks, tacizden kaçmak için arka tarafını gizlemek için beline bir pazen gömlek bağladığını söylüyor. Hatta işyerinde kendini kutularla barikatladı.

Brooks, The Post’a konuyu insan kaynaklarına bildirdiğini, ancak yalnızca farklı bir çalışma alanına taşındığını söyledi. Davranışa dikkat çeken diğer kadınlar, Brooks’un aldığı tepkiyle karşılaştıklarını iddia ediyor; davranışın ele alınmadığını ve fabrikada başka bir yere taşındıklarını iddia ediyorlar. Post ayrıca, bazı kadınların yöneticilerinin de taciz edici davranışlarda bulunduğunu iddia ettikleri için konu hakkında İK ile konuşmaktan emin olmadıklarını belirtiyor.

Tesla

Tesla Cinsiyet Ayrımcılığı mı Yapıyor?

Başka bir kadın, Eden Mederos, The Post’a, Model Y duyurulduktan sonra “her şeyin daha da kötüye gittiğini” söyledi ve Tesla CEO’su Elon Musk, Model S, 3, X ve Y’ye atıfta bulunan bir kısaltma olan “S3XY”yi tweetledi. Musk da sıklıkla Mederos’un The Post’a “teknisyenlerin daha da kötüleşmesine neden olduğunu” söylediği “69” veya “420” ve diğer çocukça içerikten bahseden şakaları tweetlediğini gözlemledi.

Bu davaların raporları ortaya çıkarken Elon, Senatör Elizabeth Warren’a sert cevaplar göndermenin ortasındaydı ve şu tweeti attı: herkesten ücretsiz yükleme yapmayı bırakın.” Musk hemen, “Elizabeth Warren bir sahtekardır – Kızılderili olduğu konusundaki yalanları onu başkanlıktan diskalifiye ediyor” başlıklı 2019 Fox News makalesini içeren bir tweet ile hemen yanıt verdi. Başka bir cevapta ona “Senatör Karen” adını verdi ve küçük, iğrenç ve yetkili beyaz bir kadın kinayesine atıfta bulundu.

Bu altı ek dava, Tesla’nın Fremont fabrikasında da çalışan Jessica Barraza’nın elektrikli otomobil şirketine “yaygın cinsel taciz” davası açmasının hemen ardından geldi. Tesla’ya dava açan diğer birçok kadın gibi, o da ıslık çalmaya, fiziksel dokunmaya ve uygunsuz yorumlara maruz kaldığını iddia ediyor. Ve sadece birkaç gün önce, başka bir kadın, Erica Cloud, burada bahsedilenlerin çoğunu tekrarlayan iddialarıyla Tesla’ya cinsel taciz ve misilleme için dava açtı. Burada bitmiyor – Siyahi bir çalışanın California fabrikasında ırkçılık ve ayrımcılığa maruz kaldığını iddia etmesinin ardından Tesla’ya 137 milyon dolar ödeme emri verildi. Irkçı bir çalışma kültürü iddiasıyla bir toplu dava da önerildi.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Ferrari Nasıl Kuruldu? | Ferrari’nin Kuruluş Hikayesi

Ferrari'nin Kuruluşu Ferrari, İtalya'nın gururu olan otomobil üreticilerinden biridir. Lüks ve performans odaklı araçlarıyla dünyanın dört bir yanında tanınmaktadır. Ferrari'nin kuruluşu, 20. yüzyılın başlarına kadar...

En Büyük Meme Coin’ler Neler?

Meme coin'ler, internette popüler kültürün bir parçası haline gelen meme'lerden esinlenerek oluşturulan kripto paralardır. Meme coin'ler genellikle dalga geçme amacıyla oluşturulurlar ve çoğunlukla değersizdirler....

Formula 1 Tarihinin İstatiksel Olarak En İyi Pilotları

Formula 1, dünya genelinde milyonlarca insan tarafından takip edilen bir yarış serisidir. Formula 1 tarihinde, birçok pilot ismi yerini aldı ve bu isimler, yarış...