WhatsApp, “Son Görülme” Durumu İçin Değişikliğe Gidiyor

WhatsApp, kullanıcılar tarafından tercih edilen “son görülme” durumu için değişikliğe gidiyor. Değişiklik nasıl olacak?

WhatsApp, “Son Görülme” Durumunuzu Gizleyecek

WhatsApp, “son görülme” durumunuzu uygulamada tanımadığınız veya sohbet etmediğiniz kişilerden gizleyen yeni bir gizlilik önlemi sunuyor. Daha önce, WhatsApp özelliği varsayılan olarak “Herkes” olarak ayarlayarak WhatsApp’taki herkesin son görülme durumunuzu görmesine izin veriyordu. WhatsApp’ın yeni güncellemesi, durumunuzun görünürlüğünü platforma eklediğiniz kişilerle sınırlandırıyor ve bunun yerine özelliği varsayılan olarak “Kişilerim” olarak ayarlıyor.

Twitter’daki bir gönderide, bir kullanıcı platformda diğer kişilerin durumlarını artık göremeyebileceğinizi açıklıyor ve ayrıca yeni özelliği açıklayan WhatsApp desteği gibi görünen bir e-posta da içeriyor. E-postada, “Tanımadığınız ve sohbet etmediğiniz kişilerin WhatsApp’ta son görülme ve çevrimiçi varlığınızı görmelerini zorlaştırıyoruz.” yazıyor.

“Son görülme” durumunuz için “Kişilerim” seçeneği zaten mevcuttu, ancak uygulamada hiçbir zaman varsayılan olmadı. Ayrıca WhatsApp’ın zaten “Hiç kimse” seçeneğine sahip olduğunu ve tüm kullanıcıların durumunuzu görmesini engellediğini belirtmekte fayda var. WhatsApp’taki durumunuz, diğer kişilerin en son ne zaman çevrimiçi olduğunuzu veya şu anda uygulamayı kullanıp kullanmadığınızı bilmesini sağlar. Bu, arkadaşlarınızı ve ailenizi takip etmenin zararsız bir yolu gibi görünse de WABetaInfo, bazı üçüncü taraf uygulamaların bu özelliği gerçekten kullandığına dikkat çekiyor.

Bu uygulamalar, belirli kullanıcıların durumlarını toplayabilir ve bu, bazılarının platformu kullanan diğerlerini biraz fazla yakından izlemesini sağlayabilir. Bir uygulama, kişileriniz arasında sayılmadığından ve bu nedenle durumunuzu göremeyeceğinden, “Kişilerim” seçeneklerini açmak, üçüncü taraf uygulamaların çevrimiçi durumunuzu kaydetmesini engeller.

WhatsApp’ın “son görülme” durumuna yaptığı tek değişiklik bu değil. Kasım ayında WABetaInfo, mesajlaşma uygulamasının, kullanıcıların durumlarını belirli kişilerden gizlemelerine olanak tanıyan “Kişilerim Hariç … adlı bir seçeneği test etmeye başladığını tespit etti. WhatsApp ayrıca kaybolan mesajlaşma özelliğini varsayılan yapma seçeneği sunarak kullanıcı gizliliğini desteklemek için çalışıyor.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...