Tesla Geri Adım Attı: Otonom Sürüş Kaldırılıyor mu?

Tesla’nın “Tam Kendi Kendine Sürüş” gelişmiş sürücü yardım yazılımını eğitimsiz araç sahipleriyle halka açık yollarda test etme kararı, inceleme ve eleştirilere maruz kaldı ve bu, bu son sürümden önceydi. Tesla şirket olarak açıklama yapmasa da Elon Musk’tan açıklama geldi.

Sürüm 10.3, uzun bir sürüm notları listesiyle Cumartesi gecesi / Pazar sabahı yayınlanmaya başladı. Liste, takip mesafesi, duraklamalar veya geçiş şeritlerinden çıkış için farklı özellikler arasında değiş tokuş yapabilen sürücü profillerinin tanıtılmasıyla başlayan değişikliklerden bahseder. Diğer araçlardan gelen fren lambalarını, dönüş sinyallerini ve tehlike ışıklarını daha iyi algılaması, hatalı yavaşlamaları azaltması ve yayalar için daha iyi dengeleme yapması gerekiyor.

Ancak Pazar öğleden sonra Elon Musk, Tesla’nın “10.3 ile ilgili bazı sorunlar gördüğünü, dolayısıyla geçici olarak 10.2’ye geri döndüğünü” tweetledi.

Tesla otonom sürüş konusunda geri adım attı

Bu yazılım Tesla’nın arabalarını tamamen otonom hale getirmiyor. Tesla CEO’su Elon Musk, şirketinin “Tam Kendi Kendine Sürüş” adını verdiği yazılımın “tam özellikli” sürümünün gelecekte olacağına inandığını bile söyledi. En iyisi, sadece insan müdahalesi olmadan birini evinden işe götürmesi “muhtemel” ve yine de denetime ihtiyaç duyacak. Bu, tam otonom bir arabayı tanımlamaz.

Birkaç sürücü, Tesla’nın katılımcıların sosyal medyada paylaşmalarını istediği şeyle uyumlu olsun ya da olmasın, sürümle ilgili deneyimlerinin videolarını ve izlenimlerini zaten paylaşmış olsa da, testçiler geri alma güncellemesinin FSD beta özelliklerini arabalarından tamamen kaldırdığını söylüyor.

Birkaç poster, 10.3 güncellemesinin hayali ön çarpışma uyarıları (FCW) getirdiğini söylerken, belirtilen diğer sorunlar arasında kaybolan bir Autosteer seçeneği, trafiğe duyarlı hız sabitleyici (TACC) sorunları ve ara sıra AutoPilot paniği sayılabilir. Bu sorunların ne kadar yaygın olduğu ve varsa hangilerinin geri dönüşe neden olduğu belli değil, ancak Musk, Autosteer ve TACC sorunları hakkında şirketin üzerinde çalıştığını söyleyen bir tweet’e yanıt verdi.

Bu, test grubu içinde yaygın bir sorunsa, o zaman bir hayali FCW kesinlikle bir geri dönüş başlatmak için yeterince ciddi olacaktır. 2019’da, Akıllı Fren Sisteminin otomobilin yolundaki nesneleri yanlış bir şekilde algılamasıyla ilgili sorunları gidermek için bir Mazda3 geri çağırma vardı. Başka bir araba yakından takip ederse, birçok sosyal medya gönderisinin iddia ettiği gibi sebepsiz yere aniden frene basan araçlar kolayca kazaya neden olabilir.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...