Toyota, Hidrojen Yanmalı Motor Teknolojisini Test Ediyor

Toyota, teknolojiyi ticari ürünlerde kullanmak için çalışırken hidrojen yanmalı motor teknolojisini yarış arabalarında test ettiğini söyledi.

Toyota Pazartesi günü yaptığı açıklamada, teknolojiyi ticari ürünlerde kullanmak için çalışırken hidrojen yanmalı motorları yarış arabalarında test ettiğini söyledi.

Toyota, hidrojen yanmalı motor için test yapıyor

Bu tür motorlar, roketler gibi benzin yerine yakıt olarak hidrojen yakar. Japon otomobil üreticisi, teknolojiyi yarış arabalarında test etmenin veri toplamasına ve sorunları yerinde çözmeye çalışmasına izin vereceğini söyledi.

Toyota Motor Corp., Ford Motor Co. ve diğer otomobil üreticilerinin de geliştirdiği bir hidrojen yanmalı motor geliştirdiğini daha önce duyurmuştu. Bu tür motorlarla çalışan araçlar, elektrik üretmek için hidrojen kullanan yakıt hücreli araçlardan ve elektrikli veya hibrit araçlardan farklıdır.

Hidrojenle çalışan Corolla modelinin baş mühendisi Naoyuki Sakamoto, çevrimiçi bir basın toplantısında “Bölgesel ihtiyaçları karşılamak için birden fazla seçenek önermek istiyoruz.” dedi.

Sakamoto, hidrojen yanmalı motorun ne zaman ticari bir ürün haline gelebileceğini söylemeyi reddetti ve şimdiye kadar sınırlı olan sürüş menzilini ele almak için daha fazla geliştirmeye ihtiyaç olduğunu kabul etti. Bu tür araçlara yakıt ikmali için altyapı bir başka engeldir.

Hidrojen motorlarının bir avantajı, yakıt boruları ve enjeksiyon sistemleri hariç, normal içten yanmalı motorlarda minimum ayarlamaya ihtiyaç duyulmasıdır.

Hidrojenin yakıt olarak kullanılması bazı risk endişelerini beraberinde getiriyor ancak hidrojen yakıt istasyonları şu ana kadar büyük bir kaza yaşanmadan Japonya genelinde çalışıyor.

Sakamoto, hidrojenin günümüzde yollardaki diğer yakıtlar kadar güvenli olduğunu ve elektrikli araçlarda kullanılan lityum iyon pillerin yangınlara neden olduğunu ve hidrojen tanklarının karbon fiberden yapıldığını kaydetti.

Toyota’ya göre, en son hidrojen teknolojisi yarış için 1,6 litrelik motora sahip bir Yaris‘te test ediliyor.

Yarış arabasının arka koltuk alanına iki hidrojen tankı sığıyor ancak ticari modeller için bu muhtemelen değişecek.

Hidrojen bazı avantajlar sunabilir. EV’ler için piller çeşitli mineraller gerektirirken, hidrojen çevrede nispeten bol miktarda bulunur ve kolayca depolanabilir ve taşınabilir.

Gelecekte elektrikli, hybrid motorların yanı sıra hidrojen içten yanmalı motorlar da yer alacak gibi görünüyor.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...