Tesla Çalışanlarından Irkçılık İddiası: ABD Bu Haber ile Sallanıyor!

Los Angeles Times, üç eski Tesla çalışanıyla şirketteki ırkçılık, ayrımcılık ve misilleme ile ilgili deneyimleri hakkında röportaj yaptı ve bu durum yabancı basında bir hayli ilgi gördü. Bu doğrultuda Tesla çalışanlarından ırkçılık iddiası geldi demek yanlış olmaz. Hikaye, otomobil üreticisinin şu anda karşı karşıya olduğu, California Adil İstihdam ve Konut Departmanının şirketin “ırksal olarak ayrılmış bir işyerine” sahip olduğunu iddia ettiği bir davayı konu alıyor ve röportaj bu durumu destekler nitelikte.

Tesla Çalışanlarından Irkçılık İddiası

İşçilerin benzersiz hikayeleri var, ancak rahatsız edici derecede benzer çizgileri paylaşıyorlar. İki çalışan, ırkçı davranışları amirlerine veya İK’ya bildirdikten sonra “kara listeye alındığını” açıklıyor. Bunlardan biri, genellikle iki kişi tarafından yapılan bir iş verildiğini anlatıyor – bir diğeri, bir amirine “‘Dört kişilik bir işi tek başıma yapmamı mı söylüyorsun?’” diye sorduğunu hatırlıyor. Hepsi, bazen yöneticiler tarafından ve genellikle “tembel” kelimesi eklenerek sürekli olarak “N” ile başlayan harfi kullanarak etiketlendiğini iddia ediyor. Bu tarz bir durumun yaşanmış olması iddiası bile Amerika Birleşik Devletleri ve Dünya genelinde ciddi yankı uyandırdı, tepkiler büyümeye devam ediyor.

Irkçılığa Uğradığını Söyleyenlerin Sayısı Artıyor!

Çalışanlardan biri, İK’ya gitmenin iş arkadaşlarının tacizine son verdiğini söylüyor – ancak aylar sonra performans değerlendirmesi, zam veya terfi alamadığını söyledi. Daha sonra bir fıskiyeye forkliftle çarptığı bir kaza nedeniyle kovuldu. Başka bir işçinin beş sprinklere çarptığını ve işini sürdürmesi gerektiğini söyledi. “Hata yapmamı bekliyorlardı” dedi.

Bu tarz bir durum ile anılmak şirket olarak Tesla’yı oldukça zor durumda bırakıyor ve ciddi bir baskı yaratıyor. Olayın iç yüzünün kaliteli şekilde araştırılması ve gerçekten bahsedilen/iddia edilen gibi bir durumun olup olmadığını kesinleştirmek şart. Haksız işten çıkarmadan ayrımcılık üzerinden ırkçılık yapılması Dünya’nın en büyük şirketlerinden bir tanesi olan Tesla’da hoş karşılanmamalı.

California Adil İstihdam ve Konut Departmanını konuyla ilgili daha detaylı ( davayı da aydınlatan) bilgiler paylaştıkça sizi bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Ferrari Nasıl Kuruldu? | Ferrari’nin Kuruluş Hikayesi

Ferrari'nin Kuruluşu Ferrari, İtalya'nın gururu olan otomobil üreticilerinden biridir. Lüks ve performans odaklı araçlarıyla dünyanın dört bir yanında tanınmaktadır. Ferrari'nin kuruluşu, 20. yüzyılın başlarına kadar...

En Büyük Meme Coin’ler Neler?

Meme coin'ler, internette popüler kültürün bir parçası haline gelen meme'lerden esinlenerek oluşturulan kripto paralardır. Meme coin'ler genellikle dalga geçme amacıyla oluşturulurlar ve çoğunlukla değersizdirler....

Formula 1 Tarihinin İstatiksel Olarak En İyi Pilotları

Formula 1, dünya genelinde milyonlarca insan tarafından takip edilen bir yarış serisidir. Formula 1 tarihinde, birçok pilot ismi yerini aldı ve bu isimler, yarış...