Telefona Su Kaçarsa Ne Yapmak Gerekir: İşte Bazı Yöntemler!

Telefona veya bilgisayarlardaki şarj bağlantı noktasına su kaçarsa ne yapmak gerekir? İşte öne çıkan bazı yöntemler!

Çoğu üst düzey akıllı telefonun bir dereceye kadar suya dayanıklı olduğu ve en yeni iPhone modellerinin altı metre derinliğe kadar suya daldırılabildiği doğrudur. Ancak dahili bileşenler hala suya karşı hassastır ve çok ıslanırlarsa arızalanırlar.

Telefonunuzdaki, dizüstü bilgisayarınızdaki, oyun konsolunuzdaki veya başka bir cihazınızdaki şarj portuna su girdiyse, onu nasıl çıkartabilirsiniz?

Telefona Su Kaçarsa Ne Yapmak Gerekir?

Gerçek olamayacak kadar basit gelebilir, ancak bir şarj portundaki suyu temizlemenin en iyi yolu, onu kendi haline bırakıp kurumaya bırakmaktır.

Cihazı iyi havalandırılan bir alanda, diğer bir deyişle havanın aktif olarak sirkülasyon yaptığı bir odada bırakın. Şarj portunu açık tutun ve mümkünse, yerçekiminin sürece yardımcı olabilmesi için şarj portu aşağı bakacak şekilde bırakın.

Cihazınızın en az 30 dakika kurumasını bekleyin, ardından geri gelip şarj noktasını kontrol edin. İçeride hala nem görüyorsanız veya cihaz hala “sıvı algılandı” hatası veriyorsa beklemeye devam etmeniz gerekir.

Cihazınız tek elle tutulabilecek kadar küçükse, şarj bağlantı noktası aşağıyı gösterecek şekilde avucunuza hafifçe vurmayı deneyin. Bu, fazla suyu atmaya yardımcı olabilir.

Şarj portundan su çekerken nelerden kaçınılmalıdır?

Konu suyu kurutmak olduğunda kesinlikle uymanız gereken birkaç geleneksel bilgi vardır.

İlk olarak, pamuklu çubuk veya kağıt havlu gibi şarj portuna herhangi bir yabancı cisim sokmayın. Bu, yalnızca nemi cihazınızın daha derinlerine itmekle kalmaz, aynı zamanda dikkatli olmazsanız dahili bileşenleri çizebilir veya yerinden çıkarabilirsiniz. Bu noktada cihazınız, kuruyken bile çalışmayacaktır.

Bazı kılavuzlar, cihazı sıcak hava sirkülasyonu ile bombardıman etmek için bir saç kurutma makinesi kullanılmasını önerir. Ancak bu, cihazınızı aşırı ısıtabilir ve hatta şarj portunun içindeki metali deforme edebilir.

Yaygın bilgiler arasında yer alsa da telefonunuzu bir kase kuru pirinç içinde bırakmayın. Bu, onu dolaşan havadan daha hızlı kurutmaz ve küçük pirinç veya nişasta parçaları şarj portuna sıkışıp ona zarar verebilir.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Bitcoin Enerji Tüketimi Rekor Seviyede Düştü!

Haziran ayında bir düşüş yaşadıktan sonra, Bitcoin fiyatı o kadar düşük kaldı ki, blok zincirinin büyük elektrik kullanımını benzer şekilde düşmeye zorladı. Dijital para...

League Of Legends: Yeni Yıldız Muhafızı Kostümleri Gün Yüzüne Çıktı!

Nilah'ın gelişiyle birlikte, yeni bir Yıldız Muhafızı seti en popüler kostüm serilerinden birinde Dünya'yı korumaya devam edecek. Riot Games, League of Legends'ın en yeni alt...

Overwatch 2 Beta 28 Haziranda PC ve Konsollarda Çıkıyor

Overwatch 2'nin sonraki betası 28 Haziran'da başlıyor. Bu beta, PC, Xbox ve PlayStation'dan erişilebilir olacak. Bir süre once Blizzard, Overwatch 2'nin çıkış tarihini açıkladı. Oyun...